12 Şubat 2019 Salı 15:41

GÜNDEM

Tıbbi Tedarik Kongresi, Sağlık Sektörünün Tüm Paydaşlarının Katılımı İle Açıldı

Tıbbi Tedarik Kongresi, Sağlık Sektörünün Tüm Paydaşlarının Katılımı ile Açıldı

Tıbbi Tedarik Kongresi, Sağlık Sektörünün Tüm Paydaşlarının Katılımı İle Açıldı
Tıbbi Tedarik Kongresi, Sağlık Sektörünün Tüm Paydaşlarının Katılımı İle Açıldı
Tıbbi Tedarik Kongresi, Sağlık Sektörünün Tüm Paydaşlarının Katılımı İle Açıldı
Tıbbi Tedarik Kongresi, Sağlık Sektörünün Tüm Paydaşlarının Katılımı İle Açıldı
Tıbbi Tedarik Kongresi, Sağlık Sektörünün Tüm Paydaşlarının Katılımı İle Açıldı
Tıbbi Tedarik Kongresi, Sağlık Sektörünün Tüm Paydaşlarının Katılımı İle Açıldı
Tıbbi Tedarik Kongresi, Sağlık Sektörünün Tüm Paydaşlarının Katılımı İle Açıldı
Tıbbi Tedarik Kongresi, Sağlık Sektörünün Tüm Paydaşlarının Katılımı İle Açıldı
Tıbbi Tedarik Kongresi, Sağlık Sektörünün Tüm Paydaşlarının Katılımı İle Açıldı
Tıbbi Tedarik Kongresi, Sağlık Sektörünün Tüm Paydaşlarının Katılımı İle Açıldı
Tıbbi Tedarik Kongresi, Sağlık Sektörünün Tüm Paydaşlarının Katılımı İle Açıldı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

T. C. Sağlık Bakanı Strateji Geliştirme Başkanı Dr. Abdulvahit Sözüer:

Sağlık, savunma sanayinden bile daha öncelikli politika konusu olarak devlet ekonomilerine yön verecek bir alan”

Kamu İhale Kurulu (KİK) 2. Başkanı Şinasi Candan:

“4734 sayılı Kanun kapsamında tıbbi ürün ve hizmet alımlarının toplam tutarı 7,5 milyar TL’ye ulaştı”

Türkiye’nin en büyük medikal etkinliğine dönüşen Tıbbi Tedarik Kongresi, tıbbi tedarik yönetimiyle ilgili sorunları tartışmak, yeni teknolojileri takip etmek ve başarılı uygulamaları paylaşmak amacıyla 12 Şubat Salı günü Antalya’da başladı.

Tıbbi Tedarik Kongresi, Tıbbi tedarik yönetimiyle ilgili sorunları tartışmak, yeni teknolojileri takip etmek ve başarılı uygulamaları paylaşmak amacıyla 12 Şubat’ta, Antalya’da başladı. Kongrenin açılışı, T. C. Sağlık Bakanı Strateji Geliştirme Başkanı Dr. Abdulvahit Sözüer ve Kamu İhale Kurulu (KİK) 2. Başkanı Şinasi Candan’ın katılımı ile gerçekleşti. Açılışta Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayhan Arslan, Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir ve Üniversite Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Haluk Özsarı birer konuşma yaptı.

T. C. Sağlık Bakanı Strateji Geliştirme Başkanı Dr. Abdulvahit Sözüer: “Türkiye’nin sağlık alanındaki başarı hikayesini tıbbi tedarik zincirinde de yakalamak gerek”

Konuşmasında sağlığın dünya ölçeğinde 10 trilyon doların üzerinde hacimlere ulaşan ve hatta savunma sanayinden bile daha öncelikli politika konusu olarak devlet ekonomilerine yön verecek bir alan haline geldiğini ifade eden Sağlık Bakanı Strateji Geliştirme Başkanı Dr. Abdulvahit Sözüer, Türkiye’nin sağlık alanındaki başarı hikayesini tıbbi tedarik zincirinde de yakalamak gerektiğini söyledi. Sözüer, “Hizmet kalitesindeki başarımız, fiziksel mekanları iyileştirme hızımız, şehir hastanelerinin faaliyete geçmesi, sağlık turizminde cazibe merkezi haline gelen coğrafyamız, USHAŞ’ın kurulması, sağlık dijitalleşmesi alanında yakaladığımız yüksek ivme, artık sağlığa yön veren tüm paydaşları mükemmeliyet odaklı düşünmeye mecbur kılmaktadır. Ülkemizde artık sağlık sektörü, öncelikli olarak ele alınması gereken stratejik bir sektördür. Bunun içinde de tıbbi tedarik ayrıcalıklı bir öneme haizdir.” diye konuştu.

Tıbbi tedarikte yerlileşme ve millileşme konusuna da değinen Sözüer, “Sağlık hizmeti ihraç eden bir ülke konumunda olan ülkemizde tıbbi tedarikte yerlileşme ve millileşme hamlesi de olmazsa olmaz bir stratejidir. Sağlık hizmeti ihraç ederken tıbbi tedarik yönünden büyük oranda ithalatçı pozisyonunda kalma paradoksunu bu strateji ile ortadan kaldıracağız. Tıbbi tedarik zincirini sürekli olarak verimlilik açısından ele alıyoruz. Evet, bu bakış açısı önemlidir ama artık verimliliğin yanında millileşme ve yerlileşme kavramları da bir o kadar hayati öneme sahiptir.” dedi.

Kamu İhale Kurulu (KİK) 2. Başkanı Şinasi Candan: “Türkiye yabancı ülke vatandaşlarına kaliteli sağlık hizmeti sunan bir çekim merkezi konumunda”

Kamu İhale Kurulu (KİK) 2. Başkanı Şinasi Candan ise konuşmasında Türkiye’nin gerek kendi vatandaşlarına gerekse de Avrupa başta olmak üzere yabancı ülke vatandaşlarına kaliteli sağlık hizmeti sunan bir çekim merkezi konumunda olduğunu vurguladı. Sağlık sektörünün ülke açısından stratejik konumunu ortaya koymak üzere istatistikler paylaşan Candan konuşmasına şöyle devam etti:

“2018 yılı itibariyle 4734 sayılı Kanun kapsamındaki alımların GSYH’nın yüzde 7’sini toplam kamu harcamalarının ise yüzde 30’u aştığı görülmektedir. Bu yıl içerisinde istisna alımları hariç toplam tutarı 175 milyar TL’ye ulaşan 77.568 adet ihale yapılmış, bu ihalelerin yüzde 43’ünü mal alım ihaleleri oluşturmuştur. Mal alımlarını sırasıyla yüzde 31 ile hizmet alımı, yüzde 26 ile yapım işi ihaleleri takip etmektedir.

Bu kongrenin gündemi olan tıbbi ürün ve hizmet alımlarının toplam tutarı ise 7,5 milyar TL’ye ulaşmaktadır. Bu tutarın 5,5 milyar TL’sinin tıbbi cihaz ve ilaç alımları; 2 milyar TL’sini ise tıbbi cihaz kiralama ve sağlık hizmeti alımları oluşturmaktadır. Bu tutar toplam mal alımlarının yüzde 21’ine tekabül ederken, ihale sayısı olarak da yüzde 17’sine denk gelmektedir. Takdir edeceğiniz üzere bu alımları gerçekleştiren kuruluşların başında Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurumları gelmektedir.”

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayhan Arslan: “Üretimin uygun maliyet ve kalitede olması, özel sektörde sürdürülebilir, nitelikli ve hasta güvenliği merkezli hizmet sunumu için bir fırsat olacaktır”

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayhan Arslan ise Türkiye’de yapılacak üretimin uygun maliyet ve kalitede olmasının özel sektörde sürdürülebilir, nitelikli ve hasta güvenliği merkezli hizmet sunumu için bir fırsat olacağına söyledi. Sağlık hizmet sunucuları olarak toplam harcamalarının yüzde 20 ile 30’unu ilaç, tıbbi cihaz, sarf gibi harcamalarda kullanıldığını belirten Dr. Ayhan Arslan 12 yıldır değişmeyen SUT rakamları ve diğer ekonomik koşulların sektörü zor durumda bıraktığını söyledi. OECD ülkeleri ile Türkiye’nin kişi başı sağlık harcamalarını kıyaslayan Arslan, şunları söyledi: “OECD ülkelerinin sağlığa harcadığı miktar GSMH’da ortalama yüzde 10 civarında seyrederken ve Amerika’da bu oran yüzde 17 iken ülkemizde maalesef yüzde 4.5’e düşmüştür. Sayısal olarak da söylemek gerekirse OECD ülkelerinde kişi başı yıllık harcama 4000 dolar, Amerika’da 10000 dolar seviyelerinde iken Türkiye’de 2017 rakamlarına göre kişi başı sağlık harcaması tutarı sadece 1750 TL olmuştur. O zamanki döviz kuru ile 480 dolar gibi bir seviyede kalmıştır. OECD ülkelerinde bu rakam 10 katı kadardır.”

Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir: “Kıt kaynakları doğru kullanma sanatını beceremiyoruz”

Tıbbi tedarikçiler olarak finansal sürdürülebilirliğin zorluğundan bahseden Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir, “Son 7-8 yıldır ciddi sıkıntılarla, birbirimize destek olarak finansal sürdürülebilirliği sağlamaya çalışıyoruz. Ancak bu çok kolay olmuyor. Kaynaklar gerçekten kıt. Kıt kaynakları doğru kullanma sanatını beceremiyoruz.” dedi. Sağlık sektörünün paydaşları olarak birlikte hareket etme kültürü oluşturmak gerektiğini söyleyen Demir, “Finansal sürdürülebilirlik dediğimiz zaman da bu doğru satın almadan başlıyor. Eğer satın almayı, tedariki doğru yapmazsak finansal sürdürülebilirliği sağlamak mümkün değil” diye konuştu.

Üniversite Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Haluk Özsarı: “Bu kongre ve bu kongrede konuşulacaklar çok önemli”

Tıbbi Tedarik Kongresinin programına değinen vedünyanın gündeminde olan konuların burada tartışıldığını söyleyen Üniversite Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Haluk Özsarı, “Bu kongrenin programına baktığınızda çok net olarak görüyorsunuz ki dünyada neler konuşuluyorsa buralarda da onlar tartışılıyor. Bu çok önemli bir gelişmedir. Değerbazlı ödeme, değer bazlı dinamik fiyatlama, Sağlık Market gibi konular aslında hepimizin ortak paydasını oluşturuyor. Bu ortak paydayı tıbbi tedarik dediğiniz konu ile birleştirdiğinizde gerçekten ülkemizde sağlık hizmetlerinin üretimi için gerekli tüm faktörlerinin son kullanıcıya gidişine kadar olan her türlü safhayı kapsamış oluyorsunuz. Bu açıdan bu kongre ve bu kongrede konuşulacaklar çok önemli.” diye konuştu.

Tıbbi Tedarik Kongresi 14 Şubat Perşembe gününe kadar devam edecek

Tıbbi Tedarik Kongresi, Sağlık sektöründe varlık yönetiminde Türkiye modeli ortaya koymak, kaynakları verimli kullanarak kaliteli ve sürdürülebilir bir sağlık hizmeti sunmak, Türk medikal endüstrisinin ihracat kapasitesini geliştirmek ve ekonomiye katma değer sağlamak amacı ile 14 Şubat Perşembe gününe kadar Antalya’da devam edecek. Tıbbi tedarik zincirinin tüm paydaşlarını Antalya’da biraraya getiren etkinlik, Sağlık Bakanlığı, SGK, üniversiteler, özel sağlık kuruluşları ile tıbbi tedarik sektörünün önemli sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ve katılımlarıyla gerçekleşiyor.

Tıbbi Tedarik Kongresi, dopdolu bir programla; birbirinde önemli oturumları, eğitimleri ve çalıştayları ile gündeme ışık tutacak. Sağlık Endüstrisi Platformundan Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekler Federasyonu (TÜMDEF), Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS), Araştırmacı Tıp Teknolojileri Üreticileri Derneği (ARTED), Sağlık Gereçleri Üreticileri ve Temsilcileri Derneği (SADER) ve Medikal Kümelenmeler Platformu işbirliğiyle Ekspoturk tarafından organize edilen kongrenin oturum başlıkları şöyle;

İlginizi Çekebilir

Aynı Gün Gelinlik Teslimatıyla Düğün Stresi Son Buluyor Seç , Satın Al , Götür

Oleg Cassini gelişmiş ‘of the rack’ sistemiyle hızlı teslimat döneminin öncüsü olarak kısa sürede evlilik hazırlıklarını tamamlamak isteyen gelin adaylarına gelinliklerini seçer seçmez teslim alma imkanı sunuyor. Yarım asırlık kusursuz hizmet politikasının temel taşlarından biri olan ve süreci kolaylaştıran bu sistemini Türkiye genelindeki 14 mağazasında ve online alışveriş kanalında uygulamaya devam ediyor.


Lux* Bodrum'dan Gastronomi Deneyimleri

LUX* Bodrum Resort & Residences, her biri en seçkin gurmelere hitap eden 4 ayrı restaurant Stella Steakhouse , Bodrum Blue, Beach Rouge, Vitalica Healing ve Peninsula lounge ile misafirlerinin 5 duyusuna birden hitap ediyor. Birinci sınıf hizmet anlayışı ile Bodrum’un en özel koylarından biri olan Adabükü’nde, havaalanına 15 dakika mesafede konumlanan otel, sunduğu lezzetleriyle de fark yaratıyor.


So Chıc…’Ten Twınkle Koleksiyonu

Özgün tarzıyla takı modasına yön veren So CHIC..., koruyucu olduğuna inanılan nazar boncuğuna yepyeni bir stil kazandırdı. Koleksiyon, şehirli kadınlara mistik ve zarif bir şıklık vadediyor.


İleri Teknoloji Çözümlerle Depolarda Üst Düzey Güvenlik

İleri teknoloji çözümlerle depolarda üst düzey güvenlik


Yataş Grup Net Karını Yüzde 64,64 Arttırdı

2019 yılı ilk yarı finansal sonuçlarını açıklayan Yataş Grup, net kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64,64 artırarak 42,23 milyon TL rakamını yakaladı.Aynı başarıyı net satış gelirlerinde de elde eden Yataş Grup, 2019 yılının ilk yarısında yüzde 30,36 artışla 556 milyon TL net satış rakamına ulaştı.


Etiketler: Sağlık, tıbbi, Türkiye, sağlık, Tıbbi

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.