21 Ekim 2019 Pazartesi 12:23

GÜNDEM

Tide Konferansı Günümüz Dünyasında Değişimin Öncüsü Olmak

Türkiye’de iç denetim mesleğinin uluslararası standartlarda yapılması, şirketlerin kurumsal itibarının korunması ve değer kazanması amacıyla faaliyet gösteren Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE), Uluslararası 23. Türkiye İç Denetim Kongresi’ni QNB Finansbank’ın ana sponsorluğunda “Günümüz Dünyasında Değişimin Öncüsü Olmak” temasıyla 21 Ekim Pazartesi günü Wyndham Grand İstanbul Levent Otel’de başladı.

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE), dünyadan ve Türkiye’den birçok sektör mensubu ve akademisyeni Uluslararası 23. Türkiye İç Denetim Kongresi’nde bir araya getirdi. Kongre, TİDE Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Murat Çağlar ve TUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski’nin açılış konuşmalarıyla başladı.

1996 yılından bu yana düzenli olarak gerçekleştirilen ve son 6 yıldır uluslararası düzeyde gerçekleştirilen Türkiye İç Denetim Kongresinde; iç denetim, kurumsal yönetim, iç kontrol ve risk yönetimi konularında yetkin uzmanlar bilgi, deneyim ve iyi uygulama örneklerini iki gün boyunca katılımcılara aktaracaklar.

TİDE Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Murat Çağlar açılış konuşmasında 2019’un tüm sektörler açısından zor bir yıl olduğu ve olmaya da devam ettiğinin altını çizerken, “Böyle zor bir yılda 23 yıllık kongre geçmişimizin katılım rekorunu kırdığımızı memnuniyetle ifade etmek isterim. İki gün sürecek etkinliğimizde yaklaşık bin 500 katılımcıyı ağırlayacağız. Geçtiğimiz yıllar içerisinde STK olarak çeyrek yüzyıla yaklaşan birikimimizi daha nice çeyrek yüzyıllara taşıyabilmek için kurumsallaşma yolunda önemli adımlar attık. Son üç yılda En Yüksek Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notuna sahip üç STK’dan biri olduk” dedi.

Çağlar, “Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne uyum göstermenin yanında değer verdiğimiz ve geliştirmek için büyük çaba sarf ettiğimiz iki konuya daha değinmek istiyorum. Birincisi Dernek Yönetim organlarındaki kadın yöneticilerimizin sayısını artırma hedefimiz. 2 bin 844 üyemizin yüzde 30’u kadın üyelerden oluşuyor. Bu üyelerimizden komitelere ve yönetim organlarına katılım konusunda buradan çağrı yapmak istiyorum. 2020 aynı zamanda yönetim organlarımızın ve komitelerimizin tekrar seçileceği bir yıl olacak, bu konuda değerli adımlarınızı beklediğimi ifade etmek isterim. İkincisi ise geleceğimizi ve mesleğimizi emanet edeceğimiz gençleri, içinde hızlı değişimini yaşadığımız dünyada daha erken aramızda görmek arzusu. Bu amaçla, gençlerimize kariyer imkanı vermenin yanında onları mesleğimiz ile tanıştırmak, Enstitümüz’de görev almalarını sağlamak amacı ile Galatasaray, Marmara, Bahçeşehir ve Yeditepe Üniversitelerinde İç Denetim Seminerleri derslerini başlattık” dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ise açılış konuşmasında, “Teknoloji ve dijitalleşme iş dünyasında devrim niteliğinde değişikliklere sebep oluyor. Bununla birlikte rekabetin bu kadar hızlı değiştiği bir çağda, bizi bugüne taşıyan şeyler, geleceğe taşımaya yetmeyebilir. Bizim bugünü yaşayıp, yarına hazır olmamız gerekiyor” dedi.

TÜSİAD Başkanı Kaslowski, “Tüm iş yapış biçimlerimizin değişeceği bir dünyada, iç denetim fonksiyonu da aynı kalmayacak. İç denetim, yakın geçmişte yaşanan büyük usulsüzlüklerin neticesinde bir finansal denetim görevi ile başlamakla birlikte, zaman içerisinde bu rolü değişti. Şirketler daha karmaşık riskler süreçlerle karşı karşıya kaldıkça iç denetim fonksiyonundan beklenen sorumluluklar da değişti. Risklerin erken tespiti ve yönetimi, hedeflerin önceliklendirilmesi, operasyonların basitleştirilmesi, hissedar değerini korumak gibi birçok fonksiyonu barındıran bir göreve dönüştü. Bununla birlikte, yeni teknolojiler avantaj ve kolaylık getirirken bilgi güvenliği tehdidini de gündeme getiriyor. Siber güvenlik riskleri konusunda almamız gereken çok yol var ve bunun farkındayız. Gerekli tedbirlerin alınması için iç denetim birimlerinin hem insan kaynaklarından hem de teknolojiden faydalanmaları gerekiyor.

İlk gün etkinlikleri, IIA Global Eski Başkanı, AIG GROUP İç Denetim Yöneticisi Naohiro Mouri’nin Otomasyon ve İç Denetim konulu konuşması ile başlayan kongreye, dijitalleşme ve dijital dönüşüm konusunun vurgulandığı ve PwC Türkiye’den Evren Sezer ve Başak Alpay’ın gerçekleştirdiği panel ile buna paralel olarak gerçekleşen Veritas Türkiye Kıdemli Teknoloji Danışmanı Koray Alkan’ın İç Denetim Süreçlerinde e-Keşfin Önemi paneli ile devam edecek.

Öğle yemeğinin ardından son dönemlerin önemli komedyenleri arasında gösterilen ve eski bir “beyaz yakalı” Kaan Sekban’ın gerçekleştirmiş olduğu stand-up gösteri ile kongre programına devam edilecek.

İlk günün son oturumu, Odeabank Teftiş kurulu başkanı Tolga Usluer’in moderatörlüğünde ve “Risk in Focus: Hot Topıcs For Internal Audit” konulu oturumda IIA Global Eski Başkanı, AIG GROUP İç Denetim Yöneticisi Naohiro Mouri’, ECIIA Eski Başkanı, Fransız-Lübnan Ticaret Odası Genel Sekreteri, Bağımsız Yönetim Kurulu üyesi Farid Aractingi, IIA Yunanistan Başkanı Verra Marmalidou ve IIA Hollanda CEO’su Hans Nieuwlands’ın katılımıyla gerçekleştirilecek. Oturumda, iç denetçiler için önemli konuları tanımlayan “Risk in Focus” üzerine ve denetim planlarında ele alınması beklenen ve gelecekteki risk planlarında öncelikli risk alanlarına yönelik bilgi paylaşımı gerçekleştirilecek.

TİDE Hakkında:

Şirket yönetim kurullarının ve üst düzey yöneticilerinin stratejik iş ve çözüm ortağı; aynı zamanda güvenilir danışmanları olan iç denetçilerin meslek örgütü Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE), iç denetim mesleğinin uluslararası standartlar ile uyumlu; iç denetim profesyonellerinin küresel seviyede yetkin niteliklere sahip olması için faaliyetlerini sürdürmektedir.

Türkiye İç Denetim Enstitüsü, özel sektör şirketlerinin ve kamu kuruluşlarının kurumsal yönetim ilkelerine uygun, düzenleyici otoritelerin düzenlemeleri ile uyumlu şekilde faaliyetlerini devam ettirmesi konusunda rehber ve referans kurum olarak çalışmalar yürütmektedir. Ayrıca, mesleğin akademik gelişimi ve meslek profesyonellerinin yetkinlikleri için kişiye ve/veya kuruma özel hizmetler sunmaktadır.

TİDE, her yıl düzenlediği Uluslararası Türkiye İç Denetim Kongresinin yanı sıra; mesleki gündemi belirleyen, temel bilgi ve referans kaynağı "İç Denetim Dergisi", sürekli güncelliği sağlanan ve dilimize çevrilen "Uluslararası İç Denetim Standartları ve Mesleki Uygulama Çerçevesi", iç denetim profesyonellerinin küresel yetkinlik belgesi "Sertifikalı İç Denetçi", sürekli gelişim için "Mesleki Gelişim ve Yetkinlik Seminerleri", mesleki akademik gelişime yönelik "Akademik İlişkiler ve Gelişim Programı", profesyonel kariyer fırsatlarının değerlendirilmesi için "Kariyer Merkezi" ile pek çok uluslararası ve ulusal mesleki birikime erişim ve paylaşım imkanı sağlamaktadır.

Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu (ECIIA)’nun temsilcisi olan ve bu kurumların yönetim organları ile çalışma komitelerinde aktif görev alan Türkiye İç Denetim Enstitüsü, "Meslekte küresel gelişim ve mükemmelliğin paydaşı olmak" vizyonu ile tüm paydaşlarına kalıcı değer yaratma misyonu kurulduğu 1994 yılından devam ettirmektedir.

İlginizi Çekebilir

Vodafone’Un “Kaçmaz Kırmızı” Kampanyasıyla Herkes Kazanıyor

Vodafone, yeni “Kaçmaz Kırmızı” kampanyasıyla müşterilerine çeşitli faydalar sunuyor. Her ay belli günlerde ve saat aralıklarında Vodafone Yanımda mobil uygulaması ve internet üzerinden düzenlenen kampanyayla, Vodafone kullanıcıları, mobil internetten Vodafone Pass paketlerine kadar pek çok hediye kazanıyor.


Nutanix, Türkiye Ülke Müdürü Olarak Tarık Ertuğrul’U Atadı

Bilişim teknolojileri ve hizmet sektöründeki çalışma geçmişiyle başarısını kanıtlamış deneyimli bir yönetici olan Tarık Ertuğrul, yönetim, satış ve iş geliştirmedeki güçlü becerileriyle de öne çıkıyor. 1972 doğumlu olan Tarık Ertuğrul, Hacettepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA bölümlerinden yüksek lisans derecelerini aldı.


Hapşuu Ve Arkadaşları Marmara Park’A Geliyor

TRT Çocuk’un sevilen çizgi filmlerinden Hapşuu, 22-23 Kasım tarihlerinde tiyatro oyunuyla Marmara Park Alışveriş Merkezi’nde çocukları bekliyor.


Fenerbahçe Ve Basın Konseyi’Nden İmamoğlu’Na Tebrik Ziyaretleri

FENERBAHÇE VE BASIN KONSEYİ’NDEN İMAMOĞLU’NA TEBRİK ZİYARETLERİ


Stryker'dan Türkiye'ye Yatırım

Stryker Hakkında:


Etiketler: Denetim, Türkiye, denetim, Başkanı, Yönetim

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.