18 Mayıs 2019 Cumartesi 22:32

GÜNDEM

Tim İhracat Meşalesini Bu Kez ‘Karadeniz Meclisi’ İle Ordu’Da Yaktı

Tim İhracat Meşalesini Bu Kez  ‘Karadeniz Meclisi’ İle Ordu’Da Yaktı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

TİM Başkanı İsmail Gülle: “Akademik çalışmalara, bilimsel analizlere ve elbette saha eğitimlerine yer vererek, her zaman sağlam kökleri ile zorluklara karşı dik duran, ihracattan güç alan kalkınma anlayışımızı korumamız ve geliştirmemiz boynumuzun borcudur. Ülke bazında makro planların yanında, iller bazında, birliklerimiz ve illerimizin kanaat önderlerinin de desteği ile, daha mikro ölçekte, daha isabetli çalışmalar, bizleri başarıya götürebilme potansiyeli taşıyor” dedi. Gülle sözlerine şöyle devam etti: “Dünyanın fındık ticaretinin yüzde 6.7’si sadece Ordu ve Giresun’dan ihraç ediliyor. Böylesine bir hazinenin, geliştirilip, daha nitelikli hale getirilerek, illerimizin ve bölgemizin ihracatına çok daha fazla katkı sağlayabileceğini düşünüyorum.”

TİM Başkanı İsmail Gülle toplantıda yaptığı konuşmasında; “Bölüşürsek tok olacağımızı,

buna karşın bölünürsek yok olacağımızı hiç akıldan çıkartmadan Güneydoğu Anadolu Meclisimizi ve Doğu Anadolu Meclisimizi gerçekleştirdik. Bu defa TİM Karadeniz Meclisi ile sizlerle birlikteyiz. Bizlerin artık, her zaman akademik çalışmalara, bilimsel analizlere ve elbette saha eğitimlerine yer vererek, her zaman sağlam kökleri ile zorluklara karşı dik duran, ihracattan güç alan kalkınma anlayışımızı korumamız ve geliştirmemiz boynumuzun borcudur. Ülke bazında makro planların yanında, iller bazında, birliklerimiz ve illerimizin kanaat önderlerinin de desteği ile, daha mikro ölçekte, daha isabetli çalışmalar, bizleri başarıya götürebilme potansiyeli taşıyor. TİM Anadolu Meclisleri programı kapsamında ülkemizi baştan başa dolaşacak ve bu potansiyelimizi aktaracağız. Gittiğimiz her yerde, o ilin, o bölgenin ihracatını konuşacağız. Yeni firmalarımızın, girişimcilerimizin ihracat ailesine katılması için çalışacak, mevcut ihracatçılarımızın ihracatlarını artırmaları için gayret edeceğiz” dedi.

Gülle: “En büyük fındık üreticisi olduğumuzu tüm dünyaya duyuralım”

2018 yılında Ordu’nun 203,7 milyon dolar, Giresun’un ise 152,1 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini hatırlatan Gülle, “İllerimizin ihracatta sırasına baktığımızda, Ordu’nun 2018’de en çok ihracat yapan 39’uncu, Giresun’un ise 46’ncı olduğunu görüyoruz. Toplam ihracatımızdan aldıkları payları incelediğimizde ise, 2018’de Ordu’nun on binde 12; Giresun’un ise on binde 9 pay aldığını görmekteyiz. Ancak, Ordu’nun ihracatında Yüksek Teknolojili Ürünlerin Payı on binde 3 olurken; Orta-Yüksek Teknolojili ürünlerin oranı yüzde 5, Giresun’un ihracatında Yüksek Teknolojili Ürünlerin Payı on binde 1 olurken; Orta-Yüksek Teknolojili ürünlerin oranı yüzde 8 olarak gerçekleşmektedir. İki ilimiz de Türkiye’de hatta dünyada fındık denildiğinde ilk akla gelen şehirler. 2018 yılında Ordu’dan 69; Giresun’dan ise 44 milyon dolar fındık ihracatı gerçekleştirilmiş. Yani tüm dünyanın fındık ticaretinin yüzde 6.7’si sadece bu iki ilimizden ihraç ediliyor. Böylesine bir hazinenin, geliştirilip, daha nitelikli hale getirilerek, ilimiz ve bölgemizin ihracatına çok daha fazla katkı sağlayabileceğini düşünüyorum” dedi. Gülle sözlerine şöyle devam etti; “Bu düşünce ile ilimiz ve bölgemizdeki yükseköğretim kurumlarına, teknoloji bölgelerimize, firmalarımıza bir çağrıda bulunmak istiyorum. Devletimiz her konuda muazzam destekler veriyor. İlimizin gençlerini, akademisyenlerini destekleyelim; yerse yer, cihazsa cihaz, laboratuvarsa laboratuvar, ne gerekirse sağlayalım. Üniversite-sanayi iş birliğine daha fazla eğilelim. Ülkemizin tüm dünyanın en büyük fındık üreticisi olduğunu, fındığın ne denli faydalı olduğunu, sadece çikolata sektöründe değil boyadan ilaç endüstrisine kadar kullanılabilirliğini tüm dünyaya duyuralım. Ayrıca, fındığın toplamasından işlenmesine ve son kullanıcıya ulaşım sürecine kadar tüm alanlarda teknolojik dönüşümü sağlayabilecek yatırımlar ile, bir tarım ürününün ötesinde büyük bir marka oluşturup, bunu sadece geleneksel pazarlarımıza değil, tüm dünyaya bu şekilde pazarlayalım.”

Gülle: “Her firmamızı ihracat yapabileceği en az 2 pazara daha götüreceğiz”

İhracatta pazar çeşitliliğine de değinen Gülle, “Pazar yoğunlaşması olarak düşünüldüğünde, hem Ordu hem de Giresun illerimizin ihracatı, çok ciddi oranlarda Almanya’ya gerçekleşiyor. Unutmamalı ki, bu durum bünyesinde belirli riskler barındırıyor. Bu konuda geçmişte yaşanan çok önemli bir örnek var. Yaş meyve sebze sektörümüz, yıllardır sadece Rusya pazarına yoğunlaştı. Yaşanan ilk sıkıntıda ihracatçı firmalarımız çok önemli sorunlar yaşadı. Bu iki ilimizin de böyle bir sıkıntı yaşaması asla kabul edilemez. Sektör olarak bakıldığında, fındık sektöründe de yoğunlaşma olduğu bir gerçek. Ülkemizin toplam fındık ihracatının yüzde 19’u İtalya’ya, yüzde 24’ü ise Almanya’ya yapılıyor. Burada bir çeşitlendirmeye giderek, sektörde hem talep rekabetini artırabilir, hem de bölgesel riskleri en aza düşürebiliriz. Firma sayısı olarak baktığımızda ise 2018’de Ordu’da 94, Giresun’da ise 58 ihracatçı firmamız bulunuyor. Bu iki ilimizin toplam ihracatçı sayısının artırılması, ihracatçılarımızın da daha fazla pazara giriş yapabilmeleri adına neler yapılması gerektiğini ‘TİM Karadeniz Meclisi’mize katılan ihracatçılarımızla istişare ederek belirleyeceğiz. Her firmamızı ihracat yapabileceği en az 2 pazara daha götüreceğiz. Ticaret heyetleri, alım heyetleri organize edeceğiz. Fuar katılımları, potansiyel müşteri ziyaretleri düzenleyeceğiz. Bu sayede, firmalarımızın tek bir pazara yoğunlaşması yerine, çok çeşitli pazarlara ihracat yaparak riski dağıtmalarını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir

Lc Waikiki’Den Çalışanlara Özel Koleksiyon

LC Waikiki ofiste tarzını yansıtmak isteyenler için Back to Work Koleksiyonu hazırladı. Koleksiyondaki fit kesim ve nano kumaş teknolojisiyle tasarlanan takımlar ve formal görüntünün hakim olduğu elbise ve bluzlar ile çalışanlar iş şıklığını tamamlayacak.


Kaspersky Iot Cihazlarınızı Apt Gruplarından Koruyun

Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları evlerden fabrikalara kadar hemen her yerde avantajlar sağlıyor. Ancak madalyonun bir de öteki yüzü var. IoT cihazları düzgün çalışmak için birçok şeye ihtiyaç duyuyor. İşin bir diğer boyutu ise üçüncü taraf sağlayıcılara olan bağlılık. Bu da çok sayıda zayıf nokta oluşmasına neden oluyor. Tehdit gruplarının ele geçirdikleri cihazlardan yararlanıp kurumsal ağlara sızmaları hiç de şaşırtıcı değil. Bunun en yakın örneklerinden biri Rus destekli bir siber suçlu grubunun düzenlediği saldırı oldu. Bu saldırıda kurumsal ağlara giriş için popüler IoT cihazlarından faydalanıldığı gözlendi.


Çocuklara ‘Kolaj Atölyesi’ Trump Art Gallery’De, 24 Ağustos Cumartesi

Trump Alışveriş Merkezi’nin sergi alanı Trump Art Gallery’de, ‘Göç’ sergisi kapsamında sanatçı Seren Ceren Asyalı ile 7-12 yaş aralığındaki çocuklarla atölye çalışması düzenlenecek.


21. Yüzyılın Erken Çocukluk Eğitimi Bahçeşehir Kolejinde

Bahçeşehir Koleji; çok yönlü düşünme, farklı becerileri kazanma ve dil edinme odaklı eğitim modelleriyle tasarlanan erken çocukluk eğitimiyle fark yaratıyor. 21. Yüzyıl becerileri odaklı erken çocukluk eğitimiyle öğrencilere, eğitim ve iş hayatında gerekli kazanımlar için altyapı sağlanıyor.


Aynı Gün Gelinlik Teslimatıyla Düğün Stresi Son Buluyor Seç , Satın Al , Götür

Oleg Cassini gelişmiş ‘of the rack’ sistemiyle hızlı teslimat döneminin öncüsü olarak kısa sürede evlilik hazırlıklarını tamamlamak isteyen gelin adaylarına gelinliklerini seçer seçmez teslim alma imkanı sunuyor. Yarım asırlık kusursuz hizmet politikasının temel taşlarından biri olan ve süreci kolaylaştıran bu sistemini Türkiye genelindeki 14 mağazasında ve online alışveriş kanalında uygulamaya devam ediyor.


Etiketler: daha, fındık, Ordu, Giresun, yüzde

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.