3 Temmuz 2019 Çarşamba 10:01

GÜNDEM

Trend Micro’Nun Raporu Üretim Ortamlarının Yüzde 65’İnin Kullanım Ömrünü Tamamlamış İşletim Sistemleri Kullandığını Ortaya Koyuyor

Trend Micro Hakkında:

Trend Micro’Nun Raporu Üretim Ortamlarının Yüzde 65’İnin Kullanım Ömrünü Tamamlamış İşletim Sistemleri Kullandığını Ortaya Koyuyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Siber güvenlik çözümlerinin global lider şirketi Trend Micro’nun yaptığı son araştırma, fikri haklar ve üretim süreçlerine yönelik riskler de dahil, hala kullanım ömrünü tamamlamış teknolojileri kullanan üretim ağlarının karşı karşıya kaldığı tehditleri göz önüne seriyor.

Akıllı Fabrikaları Güvence Altına Alma: Endüstri 4.0 Çağında Üretim Ortamlarına Yönelik Tehditler başlıklı araştırma, IoT (Nesnelerin İnterneti) ve mekan bağımsız erişilebilirliğin yönlendirdiği yeni bir üretim çağının güvenlik boyutlarını ana hatlarıyla özetliyor. Üreticiler 2019’da BT ağlarıyla geleneksel operasyonel teknolojilerin (OT) birbirlerine yakınlaşması için yoğun bir şekilde yatırım yapıyor ve Conficker gibi 10 yıldan eski güvenlik tehditlerine karşı dahi savunmasız olan ortamlara yeni teknolojiler ekliyor.

Trend Micro Ağ Savunması ve Hibrit Bulut Güvenliği Başkan Yardımcısı Steve Quane Endüstri 4.0’ın üretkenliği artıracak, süreç verimliliğini iyileştirecek ve talebe uygun üretimi gerçekleştirecek benzersiz fırsatlar sunduğunu ama aynı zamanda üretim tesisleri için tehdit risk modellerini de önemli ölçüde değiştirdiğini belirtiyor. “Bu araştırmanın da vurguladığı gibi BT ve OT’nin birbirleriyle yakınlaşması farkında olmadan üretim hatlarında ciddi etkilere neden olabilir. Bu da IP (fikri haklar) ve rekabet avantajının kaybedilmesiyle sonuçlanabilir. Trend Micro, birbirine bağlı dünyadaki iş açısından kritik verileri ve süreçleri korumak için AI (yapay zeka) ile desteklenen yenilikçi çözümlerle üreticilere destek olmaya devam edecek.”

Rapor özellikle BT, OT ve IP ile bağlantılı riskleri de içeren, üretimin karşı karşıya kaldığı daha önce karşılaşılmamış üçlü tehdidi de vurguluyor. Önceden yalıtılmış olarak çalışan operasyon ağları verimliliği artırmak için BT ağlarına bağlanıyor. Ama bu da güvenilmeyen özel protokolleri ve kritikliği yüzünden yeterince sık yamalanmayan on yıldan daha eski OT cihazlarını tehditlerle karşı karşıya bırakıyor. Bu cihazlar tarafından gerçekleştirilen belli operasyonlar arasında oldukça büyük bir farklılık var ve gerçek de şu ki, bu cihazlar bilinen zafiyetleriyle uzun yıllardır çalışıyorlar.

Sıfırıncı gün zafiyetlerinde yüzde 200’ün üzerinde artış

Bilinen zayıf yönleriyle eski altyapının sürdürülmesine ek olarak, bu sistemlerde eskisine göre çok daha sık yeni güvenlik zafiyetleri keşfedilmeye devam ediyor. Endüstriyel kontrol sistemlerinde insan-makine arayüzlerine (HMIs) yönelik satın alınan sıfırıncı gün güvenlik açıkları bir önceki yılla karşılaştırıldığında 2018 yılında yüzde 200'ün üzerinde arttığı görülüyor.

Bu yüzden üreticiler, üretim gücünü tüketecek ve ağ gecikmesine neden olarak kilit üretim süreçlerine zarar verebilecek kripto para madenciliği saldırıları da dahil olmak üzere hem hedefli, hem de kolaylıkla bulunabilen kötü amaçlı yazılımlara maruz kalıyor. Yapılan saldırı üretimi etkiliyorsa, fidye yazılımları da üreticiler için başlıca tehditler arasında yer alıyor.

Trend Micro, Endüstri 4.0 tehditlerinin etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için üreticilere korunacak kilit varlıkları belirleme ve önceliklendirmenin yanı sıra kullanıcı erişimlerini sınırlandırmak ve dizin içerik listelerini devre dışı bırakmak gibi siber güvenliğin temel kurallarını unutmamalarını öneriyor.

Bunun dışında kurum içerisindeki yeni ve mevcut cihazlar sürekli olarak denetlenmeli. BT yöneticileri, operasyondan sorumlu mühendislerle birlikte çalışarak tüm ağı izlemeli ve ağ üzerinden geçen her türlü bilgiyi anlamalı. Çalışanlar güvenlik protokolleri hakkında eğitilmeli. Son olarak da alan ya da alt ağ sınırlamaları atanarak BT ağında üretim makinelerine ancak belirli bilgisayarların erişimi sağlanmalı.

Siber güvenlik çözümlerinin global lideri Trend Micro, 30 yıldır dijital bilginin dünyada güvenli bir şekilde yayılmasına yardımcı oluyor. Tüketiciler, işletmeler ve kamuya yönelik yenilikçi çözümlerimiz veri merkezleri, bulut ortamları, ağlar ve uç noktalar için katmanlı güvenlik sağlıyor. Tüm ürünlerimiz birlikte sorunsuz çalışarak, tehditlerle ilgili istihbaratları paylaşıp merkezi görüntüleme ve kontrol sayesinde birleşik savunma sağlayarak daha iyi ve daha hızlı korumaya imkân veriyor.

Trend Micro 50’den fazla ülkedeki 6.000’den fazla çalışanı ve dünyanın en gelişmiş global tehdit istihbarat altyapısıyla kurumların birbirleriyle bağlantılı dünyasının güvence altına alıyor. Daha fazla bilgi için www.trendmicro.com.tr

İlginizi Çekebilir

İstka’Dan İbb’Nin Üç Projesine Destek

İSTKA’DAN İBB’NİN ÜÇ PROJESİNE DESTEK


Videolu Görüntülü Başkentliler, Gölbaşı Açık Hava Sinemasına Yoğun İlgi Gösterdi

Gölbaşı'nda, Dolunayın Gölgesinde Sinema Keyfi Yaşandı...


Davranışsal Bunama Mı, Psikiyatrik Hastalık Mı

Psikiyatrik hastalık sanılıyor ama değil!


Doğtaş, Alen Baba Koltuğunun Yanı Sıra Ödeme Kolaylıklarıyla Da Müşterisinin Yanında!

Evde rahatlık arayanların ilk tercihi Doğtaş imzalı “Alen” Baba Koltuğu, konforu bir üst seviyeye taşıyan hareketli mekanizmasıyla tarz ve uyumun beraberliğini rahatlığa dönüştürüyor. Şimdi Al 2 Ay Sonra Öde kampanyası ise müşterisinin yüzünü güldürüyor.


Kızılay’A Destek Altın Katılım Fonu Kurulduğundan Bugüne Yüzde 60 Kazanç Sağladı

Ankara Basın Ofisi


Etiketler: güvenlik, üretim, için, Trend, Micro

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.