16 Ekim 2017 Pazartesi 11:09

KİTAP

TRT'den emekli yazar onuncu kitabını yayınladı

TRT İstanbul Televizyonu eski müdürlerinden Atalay Akçalı memleket sevgisi, aşk ve ilginç portreler merkezinde oluşan kitaplar serisine 10. Kitap “On ve Son” eseriyle noktayı koydu.

TRT'den emekli yazar onuncu kitabını yayınladı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Bir yazarın "yeter artık" dediği pek alışıldık bir durum değil. Ama "yazarlık hayatımı burada noktalıyorum" diyen en azından bir yazar var.  77.  yaşında 10. eserini yayınlayan televiyon dünyasının duayen isimlerinden yazar Atalay Akçalı, yazarlık hayatını noktaladığını açıkladı.

TRT İstanbul Televizyonu eski müdürlerinden Atalay Akçalı memleket sevgisi, aşk ve ilginç portreler merkezinde oluşan kitaplar serisine 10. Kitap  “On ve Son” eseriyle noktayı koydu.

 5 Şubat 1940 yılında Adana'nın Kozan ilçesinde doğan  Atalay Akçalı, İstanbul Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi mezunu, Fizik ve Elektronik Yüksek Mühendisi. 1967 yılında TRT Televizyonu’nun kuruluş çalışmaları aşamasında televizyonun kadrosuna katıldı. 31 Ocak 1968 günü yapılan ilk deneme yayınında görev aldı.

Almanya’da televizyon tekniği, işletmeciliği, ve prodüksiyon stajı yaptı. Televizyonun her kademesinde çalıştı. İkinci kanal televizyon yayınlarının (TRT 2) İstanbul’dan başlamasına öncülük etti ve yayınları İstanbul’dan başlattı. Uzun yıllar müdürlüğünü yaptığı bu kurumdan 1990 yılında emekli oldu.

Daha sonra Türk-Alman uydu televizyonu, Flash Tv, ve Kanal 6 televizyonlarında genel müdür olarak çalıştı. Bir yapım şirketinde yönetim kurulu başkanı olarak görev aldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan yazar aynı zamanda üniversitede televizyon dersleri verdi.

Yazar Atalay Akçalı, son eserinde elli yıla dağılmış anılar, hikayeler, gerçek olaylar ve geniş hayal gücünün katkısıyla kurgulanmış yazılar sunuyor. "Bir döneme şahitlik etmek isteyen herkesin okuyacağı yarı belgesel eserler hazırladım. Her eserine yaklaşık bir yıl vakit harcadım." diyor.

Atalay Akçalı'nın Eserleri?

1- Akçalıuşaklılar ve yaşantıları. Bu kitapta ailesinin Ortaasya'dan gelişlerini, son olarak yerleştikleri Orta torosların eteğindeki Akçalı bölgesinde 1900'lerin ortalarında yaşadıkları hayatı anlatır.?

2- Üç kişi. Bu kitapta da babası, kayın pederi ve kendinin hayatını anlatır, şiirlerini yazar.

?3- Gece gidenler. Bu eserde önce kendi başından geçen, haksız bir tayin olayını ve gerçek yaşanmış olayları hikaye tekniğine göre anlatır?

4- Son durak Hamburg. Yazar bu kitabında karşı olduğu olayları içinde barındıran bir aşk hikayesini roman olarak yazar.?

5 - Yollarda olmak. Bu bir gezi kitabı.  Yazar gezip gördüğü yerleri anlatıyor

?6 -  Yeniden Yaşamak. Yazarın şiirlerinden bir bölümü kitap haline getirilmiştir.?

7 - Mavi gözlü kadınlar. Çok iyi kurgulanmış, ciddi konuları içinde barındıran, şahane bir aşk romanı.?

8 - Yarım asır sonra. Bir kısmı başından geçen, yakınlarının yaşadı, duydukları olayları hikaye haline ustaca dönüştürmüştür.?

9 - Patronun kızı. Yurt dışına eğitim için gönderilen bir mühendisin orada aşkı uğruna başından geçenler roman haline getirilmiştir.

10- On ve Son. Yaşamından kesitler, iş hayatından anektodlar. Hikayeler ve hayatın her anını konu alan şiirlerle süslenmiş bir son eser...

Yazar Atalay Akçalı’nın kitaplarını temin etmek isteyenler atakatan@yahoo.com elektronik posta adresine mesaj atabilirler.

İlginizi Çekebilir

Diyabetli Çocuk Ve Gençler Ünlülerle Basketbol Oynadı, 36 26 Kazandı

Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği Turnuvası kapsamında Tip 1 diyabetli çocuk ve genç basketbolcular, bu yıl üçüncü kez ünlülerle “Arkadaşım Diyabet Basketbol Gösteri Maçı” yaptı. Tip 1 diyabetli çocukların herkes gibi spor yapabileceklerine dikkat çekmeyi amaçlayan gösteri maçı, bu yıl da Novo Nordisk Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle, Diyabetli Çocuklar Vakfı (DİYAÇEV) ve Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği (TÜBAD) tarafından gerçekleştirildi


Kenan Doğulu’Dan Bilgi’Lilere Müzik Şöleni

Pop müziğinin efsane isimlerinden Kenan Doğulu dün akşam İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde mezunlara müzikal bir şölen yaşattı.Birçok renkli etkinliğe sahne olan ve Doğulu’nun sevilen şarkılarıyla zirve yapan gece, “festival gibi” geçti.


İzmir’De Livaneli Çiçekleri Açtı

“ADI NE OLURSA OLSUN ÇOCUKLAR ÖLMEMELİ”


Antalya’Da İkinci Randevu

ANTALYA’DA İKİNCİ RANDEVU


İstanbul Metrosu’Nda Spor Var…

İBB, 23 – 30 Eylül arasındaki Avrupa Spor Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenleyerek İstanbulluların günlük hayattaki hareketliliğini artırmayı amaçlıyor.


Etiketler: yazar, Atalay Akçalı, atalay akçalı, trt, on ve son, kitap,

Yorumlar 1 adet

Bu bilgileri internete koyarak pek çok kişinin okumasına vesile olan kardeşim SALİH KOCA'ya teşekkür ederim. Ben yazdığım on adet kitabımın hiç birini kitabevine götürüp basar mısınız demedim . Çok yakın arkadaşım olan bir yayıncıya bahsetmiştim. Bana aynen şunu dedi. Televizyon dünyasının içindesin. Eğer içinde dedikodu olan kitap hazırlarsan onu basarım. Zira Kitap satılmıyor .Ben de kitaplarımı para ile satmadım.

×
 

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.