4 Temmuz 2019 Perşembe 12:00

GÜNDEM

Tskb, Afd Ve Escarus İşbirliği İle Koton’Un Tedarik Zinciri İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi ‘’Koton Eşitiz”İn Lansmanı Yapıldı

TSKB ve AFD’nin kadın istihdamı kredi programı kapsamında destek verdiği Koton, şimdi de Escarus işbirliğiyle hayata geçirdiği projeyle tedarik zincirinde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığı artırmayı hedefliyor. “Koton Paydaşları Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesinin ilk etabında İstanbul, Niğde, Bursa, Diyarbakır, Iğdır, Kastamonu, İzmir, Kırklareli, Batman gibi Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren 16 tedarikçi firmayla birlikte cinsiyet eşitliği üzerine çalışmalar yürütülecek.

Tskb, Afd Ve Escarus İşbirliği İle  Koton’Un Tedarik Zinciri İçin  Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi ‘’Koton Eşitiz”İn Lansmanı Yapıldı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Toplumsal algıyı değiştirmek ve çalışma hayatında kadınlara fırsat eşitliği sunmak amacıyla pek çok proje hayata geçiren Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), üç yıl önce Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile başlattığı kadın istihdamı kredi programındaki başarılı uygulamalardan sonra şimdi de TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı – Escarus ile şirketlere toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yol haritası çiziyor. Bunun son örneklerinden biri olan Koton Paydaşları Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesi ile Koton’un tedarik zincirinde belirlediği 16 firmada cinsiyet eşitliğine yönelik farkındalığı artırmak ve olumlu yönde bir dönüşüm başlatmak hedefleniyor. Proje bu özelliği ile Türkiye’de bir ilk olma niteliği de taşıyor.

Proje kapsamında şirketlerin değerlendirileceği yedi başlık şöyle sıralanıyor:

Kadın istihdamı alanında hem finansal destek hem de farkındalık anlamında pek çok projeyi hayata geçiriyoruz”

TSKB ev sahipliğinde düzenlenen “Koton Paydaşları Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesinin tanıtım toplantısında yaptığı açılış konuşmasında fırsat eşitliği ve kadın istihdamının TSKB’nin odak konuları arasında olduğunu belirten TSKB Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hepkaya, bankanın bu konudaki çalışmalarını şöyle anlattı: “TSKB olarak üç yıl önce değerli iş ortağımız AFD ile iş dünyasının cinsiyet eşitliği konusunda somut adımlar atması amacıyla bir sosyal kalkınma projesi başlattık. Birlikte oluşturduğumuz bir ölçüm aracıyla belirlediğimiz kadın dostu şirket olma yönünde sorumluluk alan firmalara yatırım kredileri sunduk. Bu süreçte pek çok firmamızda kadın istihdamı, fırsat eşitliği politikaları ve farkındalık anlamında önemli bir yol kat edildiğine şahit olduk. Kredi sağladığımız firmalarda 1.250 kadını aktif çalışma hayatına kazandırdığımızı da gurur ve mutlulukla ifade edebiliriz.”

Koton’un cinsiyet eşitliğini desteklemek ve yaygınlaştırmak amacıyla önemli aksiyonlar aldığını söyleyen Hepkaya, “Erkek yoğun sektörlerde kadın istihdamını artırmak kadar, perakende sektörü gibi kadın yoğun sektörlerde de çalışma koşullarını iyileştirmenin son derece değerli olduğuna inanıyoruz. AFD ile birlikte başlattığımız kadın istihdamı kredisi ile oldukça başarılı çalışmalara imza attığımız Koton firmasıyla işbirliğimizi bir üst seviyeye taşıyarak, Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren tedarikçi firmaları da bu dönüşüm yolculuğuna dahil edecek olmak kadın dostu ekonomi anlamında çok önemli bir adım. Projeyle kısa sürede güzel sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum” dedi.

AFD Proje Sorumlusu Ceyda Cesur ise yaptığı konuşmada projeyle ilgili şunları söyledi: “Kadın istihdamı ve fırsat eşitliği konularında, AFD olarak, tedarik zincirinin bu projeye katılması ve çocuk bakım hizmetlerinin geliştirilmesi en büyük arzumuzdu. Bugün, TSKB aracılığıyla, global bir marka olan Koton firmasının öncülüğünde ve Escarus desteğiyle Türkiye’de örnek teşkil edecek bir projenin tanıtımını yapıyoruz. Başından beri hayalini kurduğumuz gibi, fırsat eşitliği ve kadın istihdamı temalı projemizi büyük firmalardan, ülkemizin farklı bölgelerini kapsayan KOBİ’lere kadar yaygınlaştırıyoruz.”

“Projeyi güç ve gönül birliğiyle büyüteceğiz”

Projeyle ilgili bilgi veren Koton Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz; “Tedarik zincirimizde kadın çalışanların çalışma koşullarının iyileştirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda daha iyi bir noktaya gelinmesi ve toplumsal fayda sağlanması için TSKB, AFD ve Escarus ile bir araya geldik. Çünkü güçlü ve sürdürülebilir bir projenin lokomotifinin her zaman paydaşlarımız olduğunun bilincindeyiz. Bu çerçevede de dönüşümü güç ve gönül birliği yaparak başlatmak istiyoruz.Bakış açımız her zaman paydaşlarımızla birlikte büyümek ve birlikte gelişmek” dedi.

Projenin daha verimli ve etkili hale gelecek şekilde paydaşlarla birlikte geliştirileceğini söyleyen Yılmaz şöyle devam etti: “Her birimiz bu projenin gelişiminde oynadığı rol ve attığı adımlarla daha iyiye doğru giden bir etki yaratıyoruz. Tıpkı suya atılan taş gibi; sağlam temellere oturtarak başladığımız bu hareketi dalga dalga büyüteceğiz. Umarız ki tüm bu çalışmalarımız, ileride bizim dışımızdaki birçok kurumun örnek alacağı, sağlam ve kapsamlı bir hareket olarak kabul görecek.”

TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı – Escarus Genel Müdürü Dr. Kubilay Kavak ise cinsiyet eşitliği alanında değerli çalışmalar yürüten Koton gibi öncü bir şirketle işbirliği yapmaktan dolayı mutluluğunu ifade etti. Kavak, projenin detaylarını şöyle anlattı: “Proje kapsamında 1.251'i kadın olmak üzere toplam 2.878 çalışanın hayatına dokunmayı planlıyoruz. Kotun'un tedarik zincirinde yer alan firmaların çeşitli uygulamalarını cinsiyet eşitliği bağlamında inceleyeceğiz, bunların güçlendirilmesi için öneri setleri geliştireceğiz ve sonrasında gelişmeleri izlemeye dönük bir program yürüteceğiz. Sürecin sonunda da projeye katılan firmalara ilerleme durumlarına göre birer sertifika vereceğiz. Bütün bu çalışmaların kadının iş yaşamındaki rolünün artırılması çabalarında önemli bir kilometre taşı olacağına yürekten inanıyoruz.”

İlginizi Çekebilir

“En Avantajlı Geri Dönüşüm Malzemesi Plastiktir“

PLASTİK SAKLAMA KABI SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


Ipekyol Pre Sprıng 2020 Koleksiyonu İle Sıcak İklimlere Dönüş

IPEKYOL PRE-SPRING 2020 KOLEKSİYONU İLE SICAK İKLİMLERE DÖNÜŞ


Sosyal Sorumlulukta Blokzincir Dönemi Başlıyor Bilira Ve Uçurtma İle “#Bimutluluk”

Bitcoin ve kripto para dünyası bugüne kadar çeşitli aşamalardan geçti ve gelişerek yayılmaya devam ediyor. Geliştirdiği teknoloji ve altyapı ile “şeffaflık”, “denetlenebilirlik” ve “stabilite”yi temel vaatleri arasına koyan Türk Lirası’nın stabil kripto para birimi BiLira, şimdi de “Uçurtma Projesi” ile “kripto-yardımseverlik” için yeni bir dönemin kapısını aralıyor.


Ünlü Sunucu Tanem Sivar Moderatörlüğünde "Atoderm Senin Şehrinde" Projesi İstanbul'da Başladı...

Tanem Sivar moderatörlüğünde ‘Atoderm Senin Şehrinde’ projesi İstanbul’da başladı!


Machka İlkbahar Yaz 2020 Koleksiyonu İle Güneşi Karşılayan Sofistike Ve Güçlü Tasarımlar

Sezonun büyüsünü gün yüzüne taşıyan naif tasarımlar, Machka İlkbahar-Yaz 2020 Koleksiyonu’yla buluşuyor. Arzum Onan’ın Marka Yüzü olarak karşımıza çıktığı eşsiz bir ustalıkla hazırlanan koleksiyon, kusursuz detaylarıyla sizi güneşe doğru sıcak bir yolculuğa çıkarıyor.


Etiketler: kadın, eşitliği, TSKB, Koton, cinsiyet

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.