19 Temmuz 2019 Cuma 10:57

GÜNDEM

Tübider Araştırma Sonuçlarını Açıkladı

Tübider Bilişim Sektörü Derneği “Bilişim Teknolojileri Meslek Seçimi ve Ücretler” araştırması sonuçlarını, 18 Temmuz Perşembe günü Mercure Istanbul The Plaza Bosphorus Hotel’de yapılan bir basın toplantısı ile duyurdu.

Tübider Araştırma Sonuçlarını Açıkladı
Tübider Araştırma Sonuçlarını Açıkladı
Tübider Araştırma Sonuçlarını Açıkladı
Tübider Araştırma Sonuçlarını Açıkladı
Tübider Araştırma Sonuçlarını Açıkladı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Toplantıda, Tübider Bilişim Teknolojileri Ücretler Araştırmasının ilk olarak 2013 yılında Mesleki Yeterlilik Kurumu bilişim meslekleri standartları ve yeterlilikleri çalışması çerçevesinde yapıldığı belirtti. 2015, 2017 ve daha sonra şimdi 2019 yılında tekrarlanan araştırma 4,000’den fazla profesyonel üzerinde yapılan çeşitli anket çalışmalarına dayanmakta.

Tübider Bilişim Sektörü Derneği olarak bu araştırmayı yapmaktaki amacının Türkiye’nin her köşesinde, yüzlerce üniversitemizde bilişim-elektronik-robotik-biyomedikal alanlarında halen okuyan birçok öğrencinin, mezun olduğunda iş ararken karşılaşacağı zorluklara bir nebze olsun yardımcı olmak olduğunu belirtmektedir. Tübider bu araştırma ile gençlere kişisel özelliklerine uygun bilişim mesleklerini, mesleki sorumluluklarını, gereken eğitim ve becerilerini irdelediğini ve iş bulma süreçlerinde nelerle karşılaşacaklarını, ne gibi ücret alabileceklerini göstermeyi amaçlamakta.

Araştırma çerçevesinde Tübider’in oluşturduğu platform sayesinde yapay zeka yardımı ile gençler bilişim mesleklerinden hangilerinin kişisel özelliklerinize göre daha uygun olduğunu tespit etme imkanı bulabiliyorlar. Tübider araştırmasını yürüten Niyazi Saral araştırmanın yöntemi hakkında aşağıdaki bilgilendirmeyi yaptı.

“Araştırmamız ilk olarak yıllardır tekrarladığımız gibi bilişim profesyonellerine ve mesleğinde başarılı olan bilişimcilere çeşitli sorular sorarak onların kişisel özelliklerinin meslek seçmelerinde ne ağırlıkta etken oluşturduğunu tespit etmek olmuştur. İkinci aşamada ise üniversite sınav sonuçlarını yeni öğrenen öğrencilerin ve bilişim mesleğini seçmek isteyen kişilerin bir anket sayesinde mümkün olduğunca kişisel özelliklerini analiz ederek ona uygun mesleklere ait skorları tespit etmekteyiz. Bu analizdeki temel yöntem bilişim mesleklerinde başarılı olan kişilere sorulan sorular ve verilen cevaplar baz alarak yapay zeka ile ağırlıklandırılmasıdır. Böylece ikinci aşamada yapılan analizde kişilerin hangi bilişim mesleğine ne kadar uygun olabileceğiniz buna dayanan bir akıllı algoritma ile tespit edilmektedir.

Beş faktör veya benzeri kuramlar ile yapılan kişilik özellikleri araştırmalarında daha çok kategorize edilmemiş meslek tespiti yapılmaya çalışıldığı için hata payları yüksek olabilmektedir. Bizim araştırmamızın avantajı meslek kümesini çok dar tuttuğumuz için daha basit tespitler yapabilmemiz olmuştur. Örneğin grafik yetenekleri ağır basan bir katılımcının bilişim mesleklerinden hangilerini seçmesinin tespitinde yapay zekaya bile gerek duyulmayabileceği çok açıktır. Yine yapay zeka ile tespit ettiğimiz ücretlerde çalışanların alması gereken ücreti %8-10 hata ile bilebilmekteyiz.

Tübider Bilişim Sektörü Derneği olarak bu araştırmamızdaki temel amaç gençlere bilişim mesleklerinde farkındalık yaratmaktır. Faydalı olmasını dileriz. ”

Tübider Hakkında:

TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği 1999 yılında bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından bir sektör meslek örgütü olarak kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana bilişim sektörünün mesleki standartlarının geliştirilmesi, sektör içi eğitimler, bilişim sektörünün hizmet sunumunun kalitesinin yükseltilmesi konularının yanında sektörün ticari,yasal ve mali sorunlarına çözümler geliştirilmesi konularında faaliyet yürütmektedir. TÜBİDER 22 üye ile başladığı sektörel yolculuğuna bu gün 655 kayıtlı üyesi ile devam etmektedir. TÜBİDER’ 2008 yılında kuruluşuna ön ayak olduğu TÜBİFED Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonuna üyedir.

Tübifed Hakkında:

2008 yılında bilişim sektöründe faaliyet gösteren dernekler tarafından bir araya gelerek kurulan bir çatı örgüttür. Amacımız; Sektör birliği oluşturmak. Bilişim sektörü firmalarına ve sektör mensuplarına; mesleki, sosyal, teknik ve ekonomik yönlerden rehberlik etmek. Bilişim sektörü için ortak ilke ve hedefler oluşturmak. Sektörel bilgi paylaşımı sağlamak. Uluslararası standartlara uygun normlar oluşturmak, denetlemek. Dış pazarlarda rekabet edebilir koşullar oluşturmak için üyelerine destek sağlamaktır. Halen 10 ilde kurulu derneğin üye olduğu Federasyonun hedefi 2020 yılı sonunda 81 ilde aktif dernekler ile çalışmalarını sürdürmektir.

İlginizi Çekebilir

En Çok Yabancı Uyruklu Öğrenci Anadolu Üniversitesi’Nde

BASIN BİLDİRİSİ


‘Kotunda İyilik Var’ Geleceğe Nefes, Çocuklara Sevinç Oldu

Forum Çamlık öncülük etti, tüm Denizli sahiplendi


Bülten Network Yılbaşı Kapsül Koleksiyonu

NetWork, yeni yılı oldukça iddialı ve parlak tasarımlardan oluşan sınırlı sayıdaki Yılbaşı kapsül koleksiyonu ile karşılıyor. Her daim zamansız ve cesur stilden beslenen NetWork Sonbahar/Kış 2019-20 Kadın Koleksiyonu, en keyifli davetlerinizde size eşlik etmek için hazır!


Yeni Yılda Işıltınızla Büyüleyin!

Pırlantadaki ustalığı ve tasarımlarıyla fark yaratan Ariş Pırlanta modern, şık ve minimal tarzdaki takılarıyla dikkat çekiyor. Son dönemin trendi baget pırlantalardan oluşan, günlük yaşamda kullanılabilecek, ışıltılarıyla göz alıcı ve birbirinden zarif modelleriyle Ariş, yeni yıl için eşsiz hediye seçenekleri sunuyor.


Bülten 1 Milyar Dolarlık Yatırım İçin Geliyorlar

III. TÜRKİYE ALTIN MARKA ÖDÜLLERİ YATIRIMCILARI BULUŞTURUYOR


Etiketler: bilişim, Tübider, Bilişim, olarak, yılında

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.