19 Temmuz 2019 Cuma 10:57

GÜNDEM

Tübider Araştırma Sonuçlarını Açıkladı

Tübider Bilişim Sektörü Derneği “Bilişim Teknolojileri Meslek Seçimi ve Ücretler” araştırması sonuçlarını, 18 Temmuz Perşembe günü Mercure Istanbul The Plaza Bosphorus Hotel’de yapılan bir basın toplantısı ile duyurdu.

Tübider Araştırma Sonuçlarını Açıkladı
Tübider Araştırma Sonuçlarını Açıkladı
Tübider Araştırma Sonuçlarını Açıkladı
Tübider Araştırma Sonuçlarını Açıkladı
Tübider Araştırma Sonuçlarını Açıkladı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Toplantıda, Tübider Bilişim Teknolojileri Ücretler Araştırmasının ilk olarak 2013 yılında Mesleki Yeterlilik Kurumu bilişim meslekleri standartları ve yeterlilikleri çalışması çerçevesinde yapıldığı belirtti. 2015, 2017 ve daha sonra şimdi 2019 yılında tekrarlanan araştırma 4,000’den fazla profesyonel üzerinde yapılan çeşitli anket çalışmalarına dayanmakta.

Tübider Bilişim Sektörü Derneği olarak bu araştırmayı yapmaktaki amacının Türkiye’nin her köşesinde, yüzlerce üniversitemizde bilişim-elektronik-robotik-biyomedikal alanlarında halen okuyan birçok öğrencinin, mezun olduğunda iş ararken karşılaşacağı zorluklara bir nebze olsun yardımcı olmak olduğunu belirtmektedir. Tübider bu araştırma ile gençlere kişisel özelliklerine uygun bilişim mesleklerini, mesleki sorumluluklarını, gereken eğitim ve becerilerini irdelediğini ve iş bulma süreçlerinde nelerle karşılaşacaklarını, ne gibi ücret alabileceklerini göstermeyi amaçlamakta.

Araştırma çerçevesinde Tübider’in oluşturduğu platform sayesinde yapay zeka yardımı ile gençler bilişim mesleklerinden hangilerinin kişisel özelliklerinize göre daha uygun olduğunu tespit etme imkanı bulabiliyorlar. Tübider araştırmasını yürüten Niyazi Saral araştırmanın yöntemi hakkında aşağıdaki bilgilendirmeyi yaptı.

“Araştırmamız ilk olarak yıllardır tekrarladığımız gibi bilişim profesyonellerine ve mesleğinde başarılı olan bilişimcilere çeşitli sorular sorarak onların kişisel özelliklerinin meslek seçmelerinde ne ağırlıkta etken oluşturduğunu tespit etmek olmuştur. İkinci aşamada ise üniversite sınav sonuçlarını yeni öğrenen öğrencilerin ve bilişim mesleğini seçmek isteyen kişilerin bir anket sayesinde mümkün olduğunca kişisel özelliklerini analiz ederek ona uygun mesleklere ait skorları tespit etmekteyiz. Bu analizdeki temel yöntem bilişim mesleklerinde başarılı olan kişilere sorulan sorular ve verilen cevaplar baz alarak yapay zeka ile ağırlıklandırılmasıdır. Böylece ikinci aşamada yapılan analizde kişilerin hangi bilişim mesleğine ne kadar uygun olabileceğiniz buna dayanan bir akıllı algoritma ile tespit edilmektedir.

Beş faktör veya benzeri kuramlar ile yapılan kişilik özellikleri araştırmalarında daha çok kategorize edilmemiş meslek tespiti yapılmaya çalışıldığı için hata payları yüksek olabilmektedir. Bizim araştırmamızın avantajı meslek kümesini çok dar tuttuğumuz için daha basit tespitler yapabilmemiz olmuştur. Örneğin grafik yetenekleri ağır basan bir katılımcının bilişim mesleklerinden hangilerini seçmesinin tespitinde yapay zekaya bile gerek duyulmayabileceği çok açıktır. Yine yapay zeka ile tespit ettiğimiz ücretlerde çalışanların alması gereken ücreti %8-10 hata ile bilebilmekteyiz.

Tübider Bilişim Sektörü Derneği olarak bu araştırmamızdaki temel amaç gençlere bilişim mesleklerinde farkındalık yaratmaktır. Faydalı olmasını dileriz. ”

Tübider Hakkında:

TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği 1999 yılında bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından bir sektör meslek örgütü olarak kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana bilişim sektörünün mesleki standartlarının geliştirilmesi, sektör içi eğitimler, bilişim sektörünün hizmet sunumunun kalitesinin yükseltilmesi konularının yanında sektörün ticari,yasal ve mali sorunlarına çözümler geliştirilmesi konularında faaliyet yürütmektedir. TÜBİDER 22 üye ile başladığı sektörel yolculuğuna bu gün 655 kayıtlı üyesi ile devam etmektedir. TÜBİDER’ 2008 yılında kuruluşuna ön ayak olduğu TÜBİFED Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonuna üyedir.

Tübifed Hakkında:

2008 yılında bilişim sektöründe faaliyet gösteren dernekler tarafından bir araya gelerek kurulan bir çatı örgüttür. Amacımız; Sektör birliği oluşturmak. Bilişim sektörü firmalarına ve sektör mensuplarına; mesleki, sosyal, teknik ve ekonomik yönlerden rehberlik etmek. Bilişim sektörü için ortak ilke ve hedefler oluşturmak. Sektörel bilgi paylaşımı sağlamak. Uluslararası standartlara uygun normlar oluşturmak, denetlemek. Dış pazarlarda rekabet edebilir koşullar oluşturmak için üyelerine destek sağlamaktır. Halen 10 ilde kurulu derneğin üye olduğu Federasyonun hedefi 2020 yılı sonunda 81 ilde aktif dernekler ile çalışmalarını sürdürmektir.

İlginizi Çekebilir

Genç Yaşta Anne Olmak İstemeyenler İçin Yumurta Dondurma İşlemi Çok Önemli!

Genç yaşta anne olmak istemeyenler için yumurta dondurma işlemi çok önemli!


Doğan Holding İlk Altı Ayda Faaliyet Kârını Yüzde 80 Artırdı

Doğan Holding 2019 yılı ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Doğan Holding’in konsolide satış gelirleri, 2019 yılının ilk altı ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 6 Milyar 229 Milyon TL oldu. Doğan Holding konsolide esas faaliyet kârı ise, 2019 yılının ilk altı ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 80 artarak 666 Milyon TL olarak gerçekleşti.


Bodrumlular'a Kenan Diyeti

EGE TURNESİ FİNALİNİ YEĞENLERİ İLE AYNI SAHNEYİ PAYLAŞARAK YAPTI


H&M Home Poppy Delevıngne İle Beraber Çalıştığı Yeni Kampanyayı Sunar

H&M HOME POPPY DELEVINGNE İLE BERABER ÇALIŞTIĞI YENİ KAMPANYAYI SUNAR


Bülten Dockers® Sonbahar 2019 Koleksiyonuyla Tanışın

DOCKERS® SONBAHAR 2019 KOLEKSİYONUYLA TANIŞIN


Etiketler: bilişim, Tübider, Bilişim, olarak, yılında

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.