16 Nisan 2019 Salı 12:38

GÜNDEM

Tüksiad 12. Genel Kurulu’Nda Kuruyemiş Sektörü Masaya Yatırılacak

Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD), düzenleyeceği 12. Genel Kurul vesilesi ile basın mensuplarıyla bir araya gelecek.

Tüksiad 12. Genel Kurulu’Nda Kuruyemiş Sektörü Masaya Yatırılacak
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türk kuruyemiş sektörünün en önemli buluşma noktası hâline gelerek gelenekselleşen TÜKSİAD Genel Kurul organizasyonunun 12.si Antalya’da düzenlenecek. Hem sosyal hem de ticari ilişkilerin gelişmesi amacıyla düzenlenen TÜKSİAD 2019 yılı Genel Kurulu, bu senede kuruyemiş sektörünün nabzını tutacak. Açılış konuşmasını Hüsamettin Karaman’ın, moderatörlüğünü ise Dünya Gazetesi Yazarı Dr. Rüştü Bozkurt’un yapacağı Genel Kurul’da, İthalat Genel Müdürü Ahmet E. Çetinkayış konuşmacı olarak yer alırken; Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Tufan Cansever de sunum gerçekleştirecek. İthalat sektörünün de konuşulacağı genel kurulda; kuruyemiş sektörünün sorunları da masaya yatırılacak.

TÜKSİAD 2019 Yılı Genel Kurulu’nun hem sosyal hem de ticari ilişkileri geliştirdiğini söyleyen ve genel kurul hakkında bilgi veren Hüsamettin Karaman “2018-2019 dönemi kuruyemiş sektörü, tüm ülke ekonomisi ve vatandaşlarımız için zor bir sene oldu. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısından sonra gerçekleşen dövizdeki dalgalanmalar, artan faiz ve enflasyon oranları şüphesiz ki kuruyemiş sektörünü de birçok yönden olumsuz etkilemiş, iç pazarda daralmaya sebebiyet vermiştir. Döviz kuru gelişmelerine duyarlılığı yüksek olan ithal kuruyemiş ürünleri artan dolar kurundan etkilenmiş, ürünlerin iç pazarda TL ile satışa çıkarılması fiyat artırımlarına sebep olmuştur. Ürünlerdeki bu fiyat artışları iç pazarda tüketimi düşürmekle birlikte enflasyona da baskı yapmıştır.

Sektörümüzde, geçtiğimiz dönemde en tartışmalı konularından biri yüksek oranlarda ithal ettiğimiz siyah ay çekirdeği ürünü oldu. 2018 yılında yaklaşık 80 bin ton siyah ay çekirdeği ithalatı, yerli ay çekirdeği tüketiminde ciddi bir azalışa sebep olurken, yerli üretici üzerinde de olumsuz etkileri söz konusu olmuştur. Ay çekirdeği ithalatında uygulanan gözetim fiyatı veya vergi oranlarının arttırılmasının, üründeki kaçak geçişlerin önünü açacağını ve ithal ay çekirdeği sorununun çözümünün ilgili kurum ve kuruluşların koordineli olarak başlatacağı tohum çalışmalarıyla mümkün olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Sektör sorunu olarak borçluluk durumunun hala en büyük sıkıntı olduğunu da sözlerine ekleyen Karaman “Şu an sektörümüzde birçok firma, kapasitesinin çok altında üretim yapmakta, sektördeki mevcut olan fazla arz, talebini bulmakta güçlük çekmektedir” dedi.

Genel kurulun, sektörümüzün önemli gündem maddelerinin konuşulduğu ve verimli tartışmalar gerçekleştireceğimiz bir organizasyon olmasını diliyorum. Türk kuruyemiş sektörünün en önemli buluşma noktası hâline gelerek gelenekselleşen Genel Kurul organizasyonlarımızın 12.sinde siz değerli üyelerimiz, destekleyici sektör temsilcilerimiz, basın mensubu arkadaşlarımız ve misafirlerimizle tekrar bir arada olacak olmanın mutluluğunu yaşayacağız” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilir

Elektrikli Araçlar Kendi Haftalarını İlan Etti

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR KENDİ HAFTALARINI İLAN ETTİ


Shell & Turcas’Tan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı’Nda Ödüllü Kampanya Bb

Shell & Turcas’tan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ödüllü kampanya


İstanbul Modest Fashıon Week’ Davetlilerden Tam Not Aldı

‘İSTANBUL MODEST FASHION WEEK’ DAVETLİLERDEN TAM NOT ALDI


Diva Şıklığıyla Göz Kamaştırdı

Türk Sanat Müziğinin divası Bülent Ersoy Elexus Hotel’de sevenleriyle buluştu. Şıklığıyla göz dolduran sanatçı sevenlerine unutulmaz bir müzik ziyafeti çekti. Üç saat sahnede kalan sanatçı, şarkılarını kimi zaman tahtında oturarak söyledi.


Aston Martin Ve Total Güçlerini Birleştirdi...

Aston Martin ve Total 2016’dan bu yana devam ettikleri işbirliklerini yeniledi. Bu kapsamda motorsporlarında yapılan işbirliği, Ar-Ge ve modellerin ilk yağ dolumlarında Total QUARTZ motor yağları ürün serisinin kullanılmasını da içeriyor.


Etiketler: kuruyemiş, Genel, sektörünün, çekirdeği, önemli

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.