23 Ocak 2019 Çarşamba 11:08

GÜNDEM

Türk Çocuklar Rosatom’Un “Uluslararası Akıllı Tatiller” Programına Katıldı

Türk çocuklar ROSATOM’un “Uluslararası Akıllı Tatiller” programına katıldı

Türk Çocuklar Rosatom’Un “Uluslararası Akıllı Tatiller” Programına Katıldı
Türk Çocuklar Rosatom’Un “Uluslararası Akıllı Tatiller” Programına Katıldı
Türk Çocuklar Rosatom’Un “Uluslararası Akıllı Tatiller” Programına Katıldı
Türk Çocuklar Rosatom’Un “Uluslararası Akıllı Tatiller” Programına Katıldı
Türk Çocuklar Rosatom’Un “Uluslararası Akıllı Tatiller” Programına Katıldı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu NGS’yi inşa eden Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu ROSATOM bünyesindeki ROSATOM Okulu tarafından düzenlenen “10’uncu Uluslararası Akıllı Tatiller” Projesi sona erdi. Rusya’nın Lesnoy şehrinde “Solnyshko” (Güneş) kampında düzenlenen proje kapsamında Türkiye, Rusya, Mısır, Zambiya ve Hindistan gibi dünyanın farklı ülkelerinden 48 çocuk bir araya geldi. Kampa Türkiye’den, aileleri Akkuyu NGS projesinde çalışan ve yaşları 11-16 arasında değişen 7 çocuk katıldı.

10’uncu Uluslararası Akıllı Tatiller Projesi; Türk çocukların ROSATOM’un projelerinin gerçekleştirildiği ülkelerden gelen yaşıtlarıyla tanışmasına ve başta Rusya olmak üzere her ülkenin ulusal renkliliğinin farkına varmasına imkan sağladı. Programın en başından itibaren çok dilli ortamda bulunan öğrenciler ortak ilgi alanlarını hızlı bir şekilde bulmayı başardılar. Programın her günü spor, kültür ve eğitim alanlarında düzenlenen çeşitli etkinliklerle dolu dolu geçti. Çocuklar milli bayramlar, atölye çalışmaları, danslar, oyunlar gibi farklı etkinlikler sayesinde kendi ülkelerindeki gelenekleri de arkadaşlarıyla paylaştılar.

Rusya’da yaşanan kış mevsimi ise çocuk kampına ayrı bir hava kattı. Çocuklar Rusya’da bir gelenek haline gelmiş olan kızakla kayma, kayak turları ve kartopu oyunları gibi kış yarışmalarına katıldılar. Tatil boyunca katılımcılar Rus kültürü ve geleneklerini yakından tanıdılar.Çocuklar, Rus milli kıyafetine özgü parçalar yaptılar, Rus mutfağından yemekleri tattılar, hep beraber çeşitli sanat atölye çalışmalarına ve zekâ yarışmalarına katıldılar, tiyatro gösterilerini hazırladılar, yeni arkadaşları ile oyunlar oynadılar ve Rus dilini öğrendiler.

“Akıllı Tatil” projesi, oluşan samimi ve misafirperver ortamı sayesinde farklı milletlerden çocukları ortak bir dil konuşmamalarına rağmen bir araya getirmeyi başardı. Türkiye’den gelen katılımcılar eve dönmeden önce Moskova’da Kızıl Meydanı gezerek Rusya Federasyonu başkentinin en önemli tarihi yerlerini görme fırsatı elde ettiler. Proje’nin Türk katılımcıları Rusya’da geçirdikleri bu tatile dair renkli anılarla evlerine döndüler. Katılımcılardan Ece Betül Şan duygularını şu sözlerle ifade etti:

“Tatilin her günü çok yoğun geçti, zamanın nasıl geçtiğini bile anlamadım. Her etkinlik muhteşemdi. Kampın organizasyonunda yer alan herkese teşekkür etmek istiyorum. Tüm ülkelerin gelenekleri, özellikle Rus kültürü ve oyunları, çok hoşuma gitti. Umarım onlar da Türkiye’yi sevmişlerdir.”

Başak Altıntaş ise programın ardından yaşadığı mutluluğu şöyle anlattı:

“Birçok uluslararası dost edindim. Farklı kültür temsilcileri ile tanışma fırsatım oldu. En çok “matrushka”ları yapmak hoşuma gitti. Umarım böyle bir programa tekrar katılma şansım olur.”

Kerem Gündüzkanat ise bir sonraki programı dört gözle beklediğini belirterek, “Benim için unutulmaz bir program oldu, umarım burada tanıştığım arkadaşlarla hiçbir zaman kopmayız. Bana bu fırsatı sunan ROSATOM’a çok teşekkür ederim” dedi.

İlginizi Çekebilir

İkinci Bahar Kanser Hastalarına Umut Oldu Video Haber

İKİNCİ BAHAR’DAN ANLAMLI DESTEK


Sağlıklı Beslenmenin Yeni Trendi ‘’Yerli Ürünler’’

SAĞLIKLI BESLENMENİN YENİ TRENDİ ‘’YERLİ ÜRÜNLER’’


Güvenli İnternet Gününde 250 Bin Tweet Atıldı

Twitter, 5 Şubat Güvenli İnternet Günü’nü kutlamak için özel bir emoji çıkardı. Avuç içinde tutulan dünyanın bir görüntüsü olan emoji ile geçtiğimiz hafta dünyada 250 bin Tweet atıldı.


Fibabanka’Dan Bir İlk Daha “Ailece Fibabankalıyız” Staj Programı

Fibabanka’dan bir ilk daha: “Ailece Fibabankalıyız” staj programı


Koçtaş’In Beyaz Eşya Çeyiz Seti Kampanyasıyla Tasarruf Etmek

Evini güzelleştirmek isteyenlerin ilham kaynağı Koçtaş, şimdi de bütçeleri rahatlatacak çeyiz seti kampanyası sunuyor. Koçtaş, kampanya kapsamında yeni ev kurarken yapılan harcamaların en büyük kalemlerinden biri olan beyaz eşyayı avantajlı fiyatlarla sunuyor. Beko markalı buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve kurutucu gibi üç farklı ürün grubundan alışveriş yapan Koçtaş Kartlılar ÖTV indirimine ek olarak anında 850 TL indirim kazanacak. 28 Şubat tarihine kadar Koçtaş mağazaları ya da koctas.com.tr’ye uğrayarak evliliğe giden yolda tasarruf etmek #güzelfikir…


Etiketler: Rusya, Türkiye, ROSATOM, düzenlenen, Akıllı

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.