4 Eylül 2019 Çarşamba 12:51

GÜNDEM

Türk Eximbank Protokolüne İlişkin Tim Açıklaması

Malumunuz, 2018 yılında yaşadığımız kur saldırılarına karşı ülkemiz tek vücut oldu. Ekonomi yönetimimizin bu duruma istinaden uygulamaya başladığı direkt kontrol politikaları, Yeni Ekonomi Programı ile başlayan süreç ve son açıklanan İVME paketi, yatırıma ve ihracata sağlanan teşvikler ile, ekonomimizde bozulma eğilimi gösteren fiyatlandırma alışkanlıklarını normalleştirmeye başladı.

Türk Eximbank Protokolüne İlişkin Tim Açıklaması
Türk Eximbank Protokolüne İlişkin Tim Açıklaması
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak bizler de; ihracatımızın, ihracatçımızın bankası olan Eximbank ile 17 Ağustos 2018’de Sayın bakanımız Ruhsar Pekcan’ın teşrifleri ile bir protokol imzaladık. Bu protokolle, TİM ve İhracatçı Birliklerimizin yedek akçelerinin, Eximbank’a tahsis edilmesi yönünde bir karar aldık. Nihayet, geçen 1 yıla yakın sürede sürecin teknik ve hukuki alt yapısı Bakanlığımızın da destekleri ile tamamlandı. Bu protokolün hayata geçirilmesi adına, Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas Kongresinin 100. Yılının kutlandığı Sivas’ta, tarihi kongre binasında, kaynak aktarım imza törenimizi gerçekleştirdik.

Eximbank’a söz konusu kaynak aktarımıyla, ihracatçılarımız finansmana erişimde bir seviye daha atlamış olacak. Yükselen rekabet koşulları, ihracatçılarımızın hedef pazarlarında, proaktif bir strateji izleyerek, pazar ve ürün yoğunlaşmasını azalmalarını gerektiriyor. Hedef pazarlarımız, müşteri profilimiz ve ihracat maliyetlerimiz farklılaştıkça, biz ihracatçıların, sadece operasyona ve yeni ürün geliştirmeye odaklanması hayati önem taşıyor. Bu yüzden finansmana erişiminin kolaylığı İhracatçıların operasyon ve üretim kabiliyetini öncelikli olarak etkiliyor. Göreve geldiğimiz günden bu yana şunu söyledik: İhracatçının tek derdi üretmek ve pazarlamak olmalı. İşine giderken parayı değil, yenilikçi ürün üretmeyi düşünmeli, yeni hedef pazarlara nasıl gireceğini düşünmeli.

Bugün fiili hale gelecek olan yedek akçelerimizin aktarılması projesi bu anlamda ihracatçılarımız için çok önemli bir fırsat. TİM olarak Eximbank yönetiminde bulunmamız, ihracatçılarımıza Eximbank vasıtası ile sağlanan hizmetlerin çok daha etkili olabilmesi için bizlere de söz hakkı tanıyor. Bu imkan, bu hak tüm ihracatçılarımızındır. Bugün aktarılan yedek akçeler de ihracatçılarımızın alın terlerinden oluşan birikimlerdir. Yani, TİM ve Birlikler olarak ihracatçılarımızdan aldığımızı onlara aktarmaya devam ediyoruz.

Bugüne kadar ihracatçılarımıza eğitimden pazarlamaya hedef ülke çalışmalarından strateji oluşturmaya inovasyondan markalaşmaya birçok konuda teknik destek verdik, yol gösterdik. Bugün attığımız imza ile, finansman konusunda bugüne kadar yaptığımız çalışmalara bizzat finansmanın kendisini firmalarımıza sunmak gibi çok önemli bir hizmeti de eklemiş olduk. Bu gurur hepimizin, tüm ihracatçılarımızın. Bu projeye başından itibaren destek veren Ticaret Bakanımız Sn. Ruhsar Pekcan’a, Eximbank’ımızın Genel Müdürü Sayın Enis Gültekin’e kıymetli destekleri için tüm banka çalışanları adına tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.

İsmail Gülle

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı

İlginizi Çekebilir

Tgsp Gençler İçin Çalışmalarına Devam Ediyor

TGSP GENÇLER İÇİN ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR


Yılda Ortalama 9 Kez Doktora Gidiyoruz

BASIN BİLDİRİSİ


Üretici Ve İhracatçı El Ele Türk Üzümünü Zirveye Taşıdı

Türk üreticisi ve ihracatçısının oluşturduğu güç birliği Türk üzümünü dünya piyasalarında zirveye taşıdı. İhracatçılar, üzüm üreticilerinin ürün desenini çeşitlendirmesi halinde başarının katlanacağı görüşünde.


“Sürdürülebilir Tarım Modelimiz İle Çiftçilerimizin Masrafı Azalıyor, Gelirleri Artıyor”

Barilla Gıda, Boğaziçi Üniversitesi Tarım Platformu tarafından bu yıl 2'nci kez düzenlenen Tarım ve Gıda Değer Zinciri Zirvesi’nde Türkiye’deki çalışmalarını paylaştı. Barilla Gıda Genel Müdürü Piero Mirra, “Durum Buğdayı Tarımında Sürdürülebilir Bir Dönüşüm” oturumunda şirketin Türkiye’de hayata geçirdiği sürdürülebilir tarım çalışmaları ve teknolojinin de desteğiyle ulaşılan sonuçları paylaştı. Mirra, Barilla'ya özgü sürdürülebilir tarım modeli ile geleneksel yöntemlerin sonuçlarını karşılaştırdıklarında, gelirler yüzde 6 artarken, maliyetlerin yüzde 7, ekolojik ayak izinin yüzde 8, karbon ayak izinin ise yüzde 19 azaldığını açıkladı.


Tesak’Ta Buluşmalar

Kadıköy’ün yaşayan kütüphanesi Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi’nin (TESAK) Çarşamba Akşamüstü Söyleşileri “Buluşmalar” başlığıyla her Çarşamba saat 18.00’de TESAK’ta.


Etiketler: Eximbank, olarak, yedek, ihracatçılarımızın, hedef

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.