9 Nisan 2019 Salı 10:35

GÜNDEM

Türk Telekom Ve Nokia’Dan Türkiye’Nin İlk Endüstri 4.0 5G Denemesi

Türk Telekom, Nokia ile gerçekleştirdiği Endüstri 4.0, Kamu Güvenliği, Akıllı Şehir ve Oyun alanlarındaki 5G denemeleri ile Türkiye’de bir kez daha ilke imza attı

Türk Telekom Ve Nokia’Dan Türkiye’Nin İlk Endüstri 4.0 5G Denemesi
Türk Telekom Ve Nokia’Dan Türkiye’Nin İlk Endüstri 4.0 5G Denemesi
Türk Telekom Ve Nokia’Dan Türkiye’Nin İlk Endüstri 4.0 5G Denemesi
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

5G teknolojisinin düşük gecikme ve yüksek bant genişliğinden yararlanarak Türkiye’deki ilk Endüstri 4.0 denemesini gerçekleştiren Türk Telekom ve Nokia; Akıllı Fabrika testinin yanı sıra Akıllı Şehir ve Kamu Güvenliği alanlarında da yeni nesil haberleşme teknolojisinin sunacağı kolaylıkları ve faydaları tanıttı. 5G’nin kabiliyetlerini kullanarak kritik endüstriyel uygulamalarda gerçekleşen hataları minimuma düşürmek ve aynı zamanda üretimi ve verimliliği maksimuma çıkartma hedefiyle yola çıkan Türk Telekom ve Nokia, Türkiye’nin Endüstri 4.0 alanındaki ilk 5G denemesini gerçekleştirdi.

Kıraç: 5G ile Türkiye’deki Endüstri 4.0 süreci hız kazanacak

Deneme alanında kurulan montaj hattı üzerindeki bir işlemi izleyip analiz etmek için kullanılan gerçek zamanlı video analitiği destekli arttırılmış gerçeklik (AR) uygulaması sayesinde, montaj hattı operatörü işlemdeki herhangi bir hata hakkında anında bilgilendirilerek olası üretim hataları gerçek zamanlı olarak önlenip düzeltildi. Böylece üretimde yüksek performans, güvenilirlik ve kalite sağlandı. Türkiye’de ilk defa 5G teknolojilerinin Akıllı Fabrika alanında uygulanmasından dolayı oldukça dikkat çeken bu Endüstri 4.0 denemesinin arkasındaki teknolojiyi açıklayan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “Bu denemelerde gerçek zamanlı video analitiği ve Yapay Zeka teknolojileri dışında ultra düşük gecikme kabiliyeti sağlayan Multi-Access Edge Computing (Çoklu Erişimli Uç Kenar Bilişimi) teknolojisinden yararlandık. Sonuç olarak verilerin kullanılacağı uç noktaya yakın bir yerde işlenmesini sağlayarak işlemdeki gecikmeler önemli ölçüde azaltıldı. Nokia ile gerçekleştirdiğimiz bu denemeler ile 5G alanındaki çalışmalarımızı farklı bir alanda göstermiş olduk. Bu çalışma Türkiye’deki Endüstri 4.0 sürecini hızlandıracak çok önemli bir etki oluşturacaktır” dedi.

Kamu Güvenliği ve Akıllı Şehirler de 5G teknolojisine emanet

Endüstri 4.0 alanındaki 5G denemelerine ilave olarak Kamu Güvenliği ve Akıllı Şehirler alanlarında da 5G denemesi gerçekleştiren Türk Telekom ve Nokia, 5G teknolojisinin yüksek veri iletme hızının mümkün kıldığı anlık görüntü aktarımını sanal gerçeklik (VR) kamera çözümleri ile birleştirdi. Deneme alanındaki ziyaretçilere 360 derecelik bir kamera ile çekilen Türk Telekom Ümraniye Teknopark çatısından alınan gerçek zamanlı görüntüleri VR gözlükler ile izletildi ve ziyaretçilere çatıda bulunma algısı yaratıldı. 360 derecelik anlık görüntü aktarımı sağlayan profesyonel VR kamera çözümlerini 5G teknolojileri ile birlikte kullanarak Kamu Güvenliği ve Akıllı Şehirler gibi alanlarda kurumsal çözümlerin sağlanabildiğini kanıtlayan Türk Telekom, Türkiye’yi geleceğe bağlayacak ve dijitalleşme sürecine hız kazandıracak bu gibi çalışmaları devam ettirdiğini göstermiş oldu.

Sanal gerçeklik oyunlarında da 5G farkı ortaya kondu

Deneme alanındaki başka bir alanda ise ziyaretçilere sanal gerçeklik (VR) gözlükleri ile bu sefer bir stadyum deneyimi yaşatıldı. 5G teknolojisinin düşük gecikme hızının ortaya konulduğu bu deneme kapsamında ziyaretçilerden sanal kaleye doğru penaltı atışları yapmaları istendi. 5G bağlantısı üzerinden anında algılanıp internete aktarılan şutlar sanal kaleci tarafından engellendi. Aynı deneme 4.5G üzerinden yapıldığında ise bu bağlantının gecikme süresinden dolayı, sanal kaleci atılan şutu geç algıladığı için golleri engelleyemedi. 5G teknolojisinin sağladığı düşük gecikmenin kullanıcı deneyimlerine olan etkisini net ve keyifli bir şekilde gösteren bu deneme ziyaretçilerden yüksek ilgi gördü.

Türkiye, Orta Avrupa ve Orta Asya Nokia Başkan Yardımcısı Mikko Lavanti, “Nokia’nın şimdiden dünya genelinde 30’dan fazla ticari 5G referansı var. Türk Telekom’la beraber gerçekleştirdiğimiz bu deneme ile 5G’yi Türkiye’de gerçeğe dönüştürme yolunda bir kez daha önemli bir adım atmış bulunuyoruz. Nokia’nın eksiksiz 5G portföyü sayesinde, 5. Nesil haberleşme sistemlerinin uçtan uca tüm unsurlarını sunabiliyor ve dünyanın her coğrafyasındaki müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. En yakın gelecekte Türk Telekom’un da müşterilerine ultra geniş bantlı ve düşük gecikmeli 5G hizmetlerini sunması için destek olmaktan memnuniyet duyacağız” dedi.

Türk Telekom ve Nokia’nın 1-5 Nisan tarihlerinde Türk Telekom Ümraniye Teknopark’ta 3GPP ile uyumlu ticari ekipmanlarla gerçekleştirdikleri 5G denemeleri 15 Nisan Pazartesi gününden itibaren Türk Telekom Ankara Genel Müdürlük Binası’nda ziyaretçilere açık olacak.

Fatma Kaytez

Melih Kocagil

Türk Telekom Grubu hakkında

“Türkiye’nin Çoklu Oyuncusu” Türk Telekom, 31 Aralık 2018 itibarıyla 14,4 milyon sabit erişim hattı, 10,9 milyon genişbant, 3,6 milyon TV ve 21,5 milyon mobil aboneye hizmet vermektedir. Türk Telekom Grubu şirketleri Türkiye’yi yeni teknolojilerle buluşturma ve bilgi toplumuna dönüşüm sürecini hızlandırma vizyonuyla, 81 ilde 33.417 çalışanıyla hizmet vermektedir.

Nokia Hakkında

Dünyayı birbirine bağlayacak teknolojiyi yaratıyoruz. Telekomünikasyon endüstrisinde sadece biz, uçtan uca şebeke elemanları, yazılım, hizmetler ve lisanslardan oluşan eksiksiz bir ürün portföyünü geliştiriyor ve küresel ölçekte tedarik ediyoruz. Müşterilerimiz arasındaki telekomünikasyon servis sağlayıcılarının şebekeleri toplamda 6,1 milyar aboneyi destekliyor. Tedarikçisi olduğumuz kamu ve özel sektör kuruluşları portföyümüzdeki ürünlerle üretkenliği artırmak ve hayatımızı zenginleştirmek için çalışıyorlar.

Dünyaca ünlü Nokia Bell Labs’ın da aralarında bulunduğu Ar-Ge ekiplerimizle, 5. Nesil şebekelerin daha hızlı, güvenli olması ve insanların hayatında, ekonomide, toplumda devrimsel nitelikte değişimlere yol açma kapasitesine erişmesi için çalışıyoruz, bu konuda dünyaya önderlik ediyoruz. Nokia, insanlık için teknoloji yaratırken en yüksek kalite ve etik iş standartlarına uymaktadır.

İlginizi Çekebilir

Db11 V12 Amr Çift Rengiyle Aston Martin Turkey Showroom’Da Yerini Aldı

DB11 V12 AMR ÇİFT RENGİYLE


Ankara Zülfü Livaneli’Ye Koştu

ANKARA ZÜLFÜ LİVANELİ’YE KOŞTU


İbb’De Yeni Atamalar

İBB’DE YENİ ATAMALAR


Davutoğlu' Nun Ekibine İş Dünyasından Önemli Transfer!

Geçtiğimiz hafta sonu Ahmet Davutoğlu, kurucular kurulu üyeleriyle Bolu Büyük Abant Oteli' nde kamp yaptı. Avrasya Sanayi ve İşadamları Derneği (ASİAD) Genel Başkanı Ömer Faruk Başaran, hafta sonu kampa katıldı ve Ahmet Davutoğlu' nun partiye katılma teklifini kabul etti. Yoğun bir ilginin olduğu toplantıda teşkilat yapılanması tamamlanan partinin, tüm illerde oluşturulan isim havuzlarından çalışmak isteyenlerle görüşmeler ve atamalar yapıldı. Bir hafta içinde partinin kurulacağı, Ankara’ da genel merkez ve İstanbul’ da il başkanlığı binalarının tutulduğu gelen haberler arasında.


Nur Fettahoğlu "Babil'in Senaryosunu Okuduğumda Karakterin Güçlü Duruşu Beni Çok Etkiledi"

“Bazı yapımların tarifedilemez bir sinerjisi, bir aurası oluyor”


Etiketler: Türk, Telekom, Nokia, Türkiye, Endüstri

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.