2 Ağustos 2019 Cuma 14:02

GÜNDEM

Türkiye'nin En Büyük Jeotermal Santraline 6 Bankadan Eş Finansman Desteği

İş Bankası, TSKB, AIIB, EBRD, ICBC Turkey ve BSTDB Türkiye'nin en büyük jeotermal santrali olan EFELER'e 350 milyon dolar tutarında eş finansman sağladı. Sağlanan mali kaynakla santralde 100 MW’lık kapasite artış yatırımı gerçekleştirilecek.

Türkiye'nin En Büyük Jeotermal Santraline 6 Bankadan Eş Finansman Desteği
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Ulusal ve uluslararası alandan 6 bankanın katılımıyla Türkiye'nin en büyük jeotermal santrali EFELER için eş finansman sağlandı. İş Bankası, TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası), AIIB (Asya Altyapısı Yatırım Bankası), EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası), ICBC Turkey (Çin Endüstri ve Ticaret Bankası) ve BSTDB'nin (Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası) katılımıyla sağlanan 350 milyon dolar tutarındaki kaynakla santralde toplam 100 MW’lık ek yatırım gerçekleştirilecek. Gelecek yıl tamamlanması planlanan yatırımla devreye alınacak sekiz santralde toplam 260 MW kurulu güce sahip olacak.

Finansman paketine göre, Güriş Holding A.Ş. iştiraki olan, EFELER santralinin yatırımcısı Gürmat Elektrik Üretim A.Ş.; İş Bankası’ndan 90 milyon dolar, TSKB’den 50 milyon dolar, AIIB'den 100 milyon dolar, EBRD'den 60 milyon dolar, ICBC Turkey’den 30 milyon dolar ve BSTDB'den 20 milyon dolar tutarında kredi kullanacak.

Söz konusu finansman, Türkiye'nin yerel yenilenebilir enerji kaynakları geliştirmesi ve enerji sektöründe özel sektör yatırımlarını teşvik etmesi amacı taşıyor.

Türkiye enerji çeşitliliğine katkı sağlayacak

Türkiye’nin enerji çeşitliliğine katkı sunacak projenin önemine işaret eden TSKB Genel Müdürü Suat İnce, “TSKB olarak entegre bir bakış açısıyla kredi sağladığımız her projeyi sadece bir bankacılık işlemi olarak değil, ülke kalkınmasına ve küresel sürdürülebilirliğe katkı sağlayan bir yapı taşı olarak görüyoruz. Öte yandan, bankamızın kredi portföyünün yaklaşık %73’ü direkt olarak sürdürülebilirliğin finansmanına ilişkin tutardan oluşuyor. Jeotermal enerji santralleri bunun önemli parçalarından birini oluşturuyor. Dolayısıyla hem güçlü iş ortaklığımızın güzel bir örneği olması hem de Türkiye enerji çeşitliliğine yaptığı katkıyla bu eş finansman projesini çok önemsiyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir

Güzelliğin Yeni Adresi

Sağlık ve Güzellik Özel Davette Buluştu


E Arşiv Fatura İçin Son Tarih 1 Ocak 2020

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile Ocak 2020 itibariyle e-Arşiv Fatura uygulamasına geçme zorunluluğu getirildi. Yaklaşık 100 bin işletmenin e-arşiv uygulamasına geçeceği tahmin ediliyor.


Erol Evgin'den Görkemli Final

EROL EVGİN’DEN GÖRKEMLİ FİNAL


Şişecam’A 'Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu' Ödülü

Şişecam’a


Üsküdar’Da İlhan Şeşen Rüzgârı

İLHAN ŞEŞEN ÜSKÜDARLILARI MEST ETTİ


Etiketler: Bankası, milyon, dolar, Türkiye, enerji

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.