27 Mart 2019 Çarşamba 09:15

GÜNDEM

Üç Kıtadan On Dört Ülke Küçük Akbabaları Yaşatmak İçin Bir Araya Geldi

Her sene Afrika'dan Avrupa'ya uzanan göç yollarında bir çok tehditle yüzleşen nesli küresel ölçekte tehlike altındaki küçük akbabalar için üç kıtadan on dört ülke beraber çalışmaya başladı. Uzmanlar geçtiğimiz otuz yılda nüfusu yüzde seksene yakın oranda azalan küçük akbabaların bir çoğunun göç sırasında hayatını kaybettiğini ve bu durumun önüne geçilmezse nesillerinin tamamen yok olabileceğini söylüyor.

Üç Kıtadan On Dört Ülke Küçük Akbabaları Yaşatmak İçin Bir Araya Geldi
Üç Kıtadan On Dört Ülke Küçük Akbabaları Yaşatmak İçin Bir Araya Geldi
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Her yıl küçük akbabaların da arasında olduğu milyonlarca göçmen kuş kışlama ve yuvalama alanları arasında binlerce kilometrelik zorlu bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculukta birçok kuş insan kaynaklı tehditler yüzünden hayatını kaybediyor. Bu sorunların önüne geçmek için bir araya gelen üç kıtadan on dört ülkenin uzmanları, küçük akbabaların ve göç yollarının korunması için beraber çalışıyor. Tüm dünyadaki küçük akbaba nüfusunun yaklaşık yüzde yirmi beşini barındıran ve bu önemli göç yolunun tam ortasında bulunan Türkiye’ye önemli bir rol düşüyor.

Nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan küçük akbabalara yönelik tehditlerin başında kurtları ve diğer memelileri zehirlemek için bırakılan zehirli yemler geliyor. Her yıl onlarca kuş bu zehirli yemleri yiyerek hayatını kaybediyor. Küçük akbabaların yüzleştiği bir diğer önemli sorun ise elektrik çarpması. Yalıtımsız elektrik tellerine çarpan kuşlar yüksek elektrik akımı yüzünden ölüyor. Bunun dışında yoğun tarım uygulamaları yüzünden yaşam ve dinlenme alanlarının kaybı ve kullanılan zirai zehirler, küçük akbabaları ve bölgede yaşayan birçok canlının yaşamını tehdit ediyor. Eylül 2017’de Doğa Derneği’nin Beypazarı’nda düzenlediği ve küçük akbabaların göç yolu üzerindeki dokuz ülkeden otuz dört uzmanın katıldığı toplantıyla “Küçük Akbabaların ve Göç Yollarının Korunması İçin Uluslararası İşbirliği“ projesi başlatılmıştı.

Projenin ana koordinasyonunu yürüten Bulgaristan Kuşları Koruma Derneği adına konuşan LIFE Proje Yöneticisi Stoyan Nikolov “Dünyada bu konuda devam eden en önemli işbirliği olan bu proje, küçük akbabaların zehirlenmesine yol açan kimyasalların kullanımının durdurulması, zehirli yemlerin bulunup kaldırılması, küçük akbabaların zehirlenmesine yol açan veteriner ilaçlarının kullanımının azaltılması, elektrik çarpması sonucu oluşan ölümlerin önüne geçilmesi, ve küçük akbabaların avlanmasının önlenmesi için yerel kapasitenin arttırılması gibi faaliyetleri içeriyor. Amacımız küçük akbabaların üç kıtada da güvenli bir şekilde yaşamasını sağlamak.” dedi.

Küçük akbabaların korunması için yapılan çalışmalara 2015 yılından bu yana önce Beypazarı’nda günümüzde ise Mersin’de destek olduklarını belirten Vaillant Türkiye’nin Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu, “Akbaba ölümlerinin önüne geçebilmek için Türkiye’de kuşların dinlenme ve yavrulama alanlarından yaşayan, vaktinin çoğunu arazide geçiren çobanlardan oluşan bir ağ kuruluyor. Böylelikle yaşanan sorunların bizzat yöre insanından detaylı, hızlı bir şekilde öğrenilmesi ve bu sorunlara müdahale edilmesi hedefleniyor.” dedi.

Konu hakkında açıklama yapan Doğa Derneği Genel Koordinatörü Dicle Tuba Kılıç: “Küçük akbabalar bu sene de kışı geçirmek için gittikleri Afrika’dan, yuvalama alanlarına doğru yolculuklarına başladı. Bu yolculukta Türkiye, küçük akbabalarının dünyadaki en büyük üreme popülasyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Tüm dünyadaki küçük akbaba nüfusunun yaklaşık yüzde yirmi beşinin ürediği Türkiye, küçük akbabalar için yeryüzündeki en önemli yaşam alanlarından birisi. Ne yazık ki Avrupa ve Balkanlar’daki birçok küçük akbaba kolonisi tamamen yok olmuş durumda. Aynı olumsuz sonucun Türkiye’de de yaşanmaması için kurduğumuz ortaklıklarla yaşadığımız dünyanın ayrılmaz bir parçası olan kuşların korunması için çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

İlginizi Çekebilir

Tegv, İstanbul Maratonu’Nda Siirtli Çocuklar İçin Koştu

Çocuklarımızın mutlu bir çocukluk yaşamaları ve çağdaş eğitim olanaklarından yararlanmaları için faaliyetlerini sürdüren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), 3 Kasım 2019 Pazar günü yılın en büyük Yardımseverlik Koşusu olan 41. İstanbul Maratonu’nda adımlarını “Siirt’e Koş, Eğitime Koş!” kampanyası için attı.


Brooks Brothers’Tan Black Frıday Sürprizi

Brooks Brothers Sonbahar Kış Koleksiyonu ile heyecanla beklenen Black Friday’e özel avantajlı teklifini sunuyor.


Renault Ve Dacia’Dan Kış Servis Kampanyası

Renault ve Dacia, Kış Servis Kampanyası ile müşterilerine cazip fırsatlar sunuyor. 21 Aralık 2019 tarihine kadar yetkili servislerde geçerli olan kampanya kapsamında, tüm Renault ve Dacia modellerinde bakım, mekanik ve ön cam onarımları, tüm fix paketler ve Elf Motor yağında yüzde 20 indirim avantajı bulunuyor. Kangoo, Master, Trafic, Dokker hafif ticari modellere özel fren paketlerinde ise yüzde 30 indirim fırsatı yer alıyor.


En İyi Ar Ge Merkezi Vestel’De

7. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödülleri sahiplerini buldu


Adata İnce Ve Hızlı Taşınabilir Ssd Modeli Sc685’İ Duyurdu

19.11.2019 – Dünyanın önde gelen yüksek performanslı DRAM modülü, NAND Flash depolama birimleri ve mobil aksesuar üreticilerinden biri olan ADATA Technology, yeni taşınabilir SSD modeli ADATA SC685’i duyurdu. Son derece ince ve hafif olan ürün, ufak boyutuna rağmen geniş depolama alanı ve yüksek veri aktarım hızı sunuyor.


Etiketler: küçük, için, akbabaların, Türkiye, önemli

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.