25 Mart 2015 Çarşamba 14:13

POLEMİKLER

Üç parti seçim ittifakına mı gidiyor

Bugün gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak, 2015 genel seçimi sonucunda Türkiye'yi bekleyen Meclis aritmetiğinin nasıl olacağını köşesine taşıdı.

Üç parti seçim ittifakına mı gidiyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Takvim Gazetesi'nin  Gülenci olduğunu iddia ettiği Bugün gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak, 2015 genel seçimi sonucunda Türkiye'yi bekleyen Meclis aritmetiğinin nasıl olacağını köşesine taşıdı.MHP, BBP, SP ile 2015 gebel seçimlerinde ittifak yapar mı?


Ilıcak'ın verilerine göre MHP, BBP veya Saadet Partisi ile seçim ittifakı yaparsa, 312 vekile sahip olan AK Parti'nin vekil sayısını 259'a düşüreceğini ileri sürdü.

İşte Nazlı Ilcak'ın Bugün Gazetesi'nde yer alan o yazıyla ilgili bölüm:

MHP ve seçim ittifakı


Tayyip Erdoğan’ın bu çıkışları, korkudan kaynaklanıyor. Çünkü AK Parti, çoğunluğu teşkil eden 276 milletvekiline ulaşamazsa, herkes hesap verecek. Çeşitli kamuoyu araştırmaları, oyların düştüğünü gösteriyor. Bu yüzden Cumhurbaşkanı “Ne yapar da tekrar partiyi toparlarım” gayretine girdi. Ama böyle davrandıkça, işler daha kötüye gitti. İki başlılık iyice belirgin hale geldi. Siyasette panik havası hâkim.

Bu mücadelede muhalefet partileri de iyi bir performans gösterme çabasına girmeli. AK Parti’den en fazla oy MHP’ye gider. Hele MHP, Büyük Birlik Partisi (BBP) ya Saadet Partisi’yle (SP) seçim ittifakı yaparsa, milletvekili sayısını çok artırır. Burada güvenilir bir kuruluşun simülasyon çalışmasına değinmek istiyorum.

* 2014 mahalli seçimlerdeki oy oranına göre ve HDP barajı geçerse, partilerin çıkaracağı oy oranlarını şöyle sıralayabiliriz:

AK Parti 275, CHP 131, MHP 98, HDP 46

* MHP ile BBP seçim ittifakı yaparsa, milletvekili dağılımı değişiyor:

AK Parti 270, CHP 130, MHP 104, HDP 46

* MHP, Saadet Partisi’yle (SP) seçim ittifakına girerse:

AK Parti 264, CHP 128, MHP 113, HDP 45

* MHP, BBP ve SP birlikte hareket ederse:

AK Parti 259, CHP 128, MHP 118, HDP 45

Buna mukabil, HDP, barajı aşamazsa, 2014 oy oranlarına göre, AK Parti 300’ün üzerinde milletvekili çıkarıyor.

İlginizi Çekebilir

Azoomee Ve Da Vinci Media, Çocuklara Küresel Bir Medya Ağı Oluşturmak İçin Birleşti!

Merkezi Londra'da bulunan çocuklar için eğlence uygulamaları üreten Azoomee, bugün Berlin merkezli Da Vinci Media ile birleştiğini duyurdu. Birleşme, Azoomee ve Da Vinci Media’nın çocukların gelişimi ve eğitimi için en güvenli, eğlenceli ve kaliteli içeriği barındıran küresel bir medya ağı oluşturmaları yönündeki genişlemeleri için önemli bir adım… Türkiye’de 2009 yılından bu yana çocukların teknoloji ve bilimle ilgili eğitimine verdiği önemle dikkatleri çeken ve fark yaratan Da Vinci Media, 6-12 yaş arası öğrenmeye ve teknolojiye hevesli meraklı çocuklara TV kanalları ve dijital uygulaması aracılığıyla ulaşıyor.


Enza Home İle Renklerin Senfonisini Hissedin

Zengin koleksiyonları ve tasarımlarıyla fark yaratan Enza Home, Orfe ve Vera Halı ile yaşam alanlarında eşsiz bir stil yaratıyor.


Evlilik Hazırlığına Dair Her Şey Samsun 4. Ev’Leniyoruz Fuarı’Nda

EVLİLİK HAZIRLIĞINA DAİR HER ŞEY


Doğru Proteinin Sırrı Her Gün İki Bardak Süt!

Birçok besin kaynağını içinde bulunduran süt, vücudumuzun güçlü ve sağlıklı kalabilmesi için sudan sonra en çok protein alımını da karşılıyor. Her gün süt içmenin önemine dikkat çeken uzmanlar; sütün en iyi protein kaynaklarından biri olduğunun altını çizerek, çocukların büyümesinin yanı sıra; kalp damar hastalıkları, hipertansiyondan obeziteye kadar birçok hastalıkla mücadele için önemli olduğunu belirtiyor.


Genco Erkal’In Oyunu ‘Merhaba’ 30 Ocak Perşembe Trump Sahne’De

İlk kez 2017’de New York’ta sergilenen müzikli oyun, edebiyat dünyasının beş büyük ustasıyla tiyatro severleri müzikli bir yolculuğa çıkarıyor.


Etiketler: takvim, bugün, nazlı ılıcak, ittifak, seçim 2015, mhp, bbp, sp

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.