23 Mart 2019 Cumartesi 18:49

GÜNDEM

Uludağ Ekonomi Zirvesi’Nde “Çin’İ Doğru Anlamak” Tartışıldı Basın Bulteni

Sun Group sponsorluğunda gerçekleşen “Çin’i Doğru Anlamak” oturumunda Çin ile Türkiye arasındaki ilişkiler masaya yatırıldı.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’Nde “Çin’İ Doğru Anlamak” Tartışıldı  Basın Bulteni
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Moderatörlüğünü Türkiye-Çin İş Konseyi BaşkanıMurat Kolbaşı’nın yaptığı paneleTÜSİAD Çin Network Başkanı Korhan Kurdoğlu,İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, DEİK Başkanı Nail Olpak, Winnermax Capital Yatırım Ofisi BaşkanıRobert Guo, Asiability Kurucu Ortağı Andrew Cainey, Hollyhigh Capital CEO’su James Chen ve Çin İstanbul Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi Huang Songfeng katıldı.

Ticarette büyük açık var

Panelde ilk konuşmayı yapan DEİK Başkanı Nail Olpak, hükümetin öncelik verdiği ülkelerden birinin Çin olduğunu belirterek Türkiye’nin geçen yıl Çin’e 2.9 milyar dolar ihracat yapmasına rağmen 21 milyar dolar ithalat yaptığımız için büyük cari açık verdiğini söyledi. 1990 yılından bu yana Çin’le ticaret yaptığını söyleyen Olpak, o dönemden başlayarak Çin’e her gittiğinde büyük değişimler gördüğünü aktardı. Çin’i bir tehdit olarak görmediğini söyleyen Olpak “Globalleşmeyi dünyaya tanıtan ABD’yi korumacılıkla suçlayan bir Çin Komünist Partisi’yle karşı karşıyayız” diye konuştu. Afrika ülkeleriyle yapılan ticarette de Çin ile birlikte çalışılabileceğini ifade eden Olpak, konuyla ilgili yaptıkları çalışmanın lansmanını önümüzdeki günlerde yapacaklarını belirtti.

Çin’le iş yapmak istiyorsak Çinli iş insanı gibi düşünmemiz gerekir

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ise Çin’le cari açığı düşürmenin tek yolu kendimizi tanıtmak olduğunu söyledi. “Çin’le iş yapmak istiyorsak Çinli iş insanı gibi düşünmemiz gerekir” diyen Pelister, Çin’in serbest ticaret antlaşması yaptığı ülkelerle ticaret yapmamız için de Çin’i tanımamız gerektiğini belirtti. Bu yılki Çin ithalat fuarına 100 Türk firmasıyla gidileceğini ve 4000 m2’lik bir alanda tanıtım yapılacağını belirtti. Eskiden Çin’de fiyatlar çok ucuz olduğu için Türk iş insanlarının ürünlerini satamayacağını düşündüğünü belirten Pelister, şu anda Çin’deki gelir seviyesinin yükseldiğini ve üründe farklılaşma yapabilmemiz durumunda her tür ürünü Çin’e satabileceğimizi belirtti.

Siyasi ilişkiler sağlam ve istikrarlı olmalı

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi Huang Songfeng ise, bu yılki fuarda 330 bin m2’lik bir alan olacağını belirterek, Çin Ulusal Halk Meclisi ve Siyasi Danışma adında iki başka toplantı yapıldığını ve bu toplantılarda Çin’in bir yıl sonraki gündeminin belirlendiğini ifade etti. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jingpin’in barış, kalkınma, sorumluluk ve kazan kazan prensipleri olduğunu ve bu ilkeler doğrultusunda Türkiye’nin Çin’le yakın ilişki geliştirebileceğini söyledi. Ticaretin geliştirilmesi için siyasi ilişkilerin sağlam ve istikrarlı olması gerektiğini söyleyen Songfeng, bunun için tüm vatandaşların iradesinin de önemli olduğunu aktardı. Huang Songfeng Türkiye dahil olmak üzere tüm dünyayla iş birliği yapmaya devam edeceklerini söyleyen Songfeng, Çinlilerin özgüven kazandığını ve daha açık davrandığını belirtti.

İki ülke birbirinin kültürünü tanımalı

Asiability Kurucu Ortağı Andrew Cainey ise Çin ve diğer ülkeler arasında entegrasyon sağladıklarını söyleyerek, Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilere bakıldığında Türkiye’nin lokasyonunun Çin’in “Tek Yol-Tek Kuşak” [One Belt, One Road] politikası açısından mükemmel bir yerde olduğunu ancak ilişkiler arasında bazı tartışmalar da bulunduğunu söyledi. Ticaret ve yatırım açısından birçok fırsat olduğunu söyleyen Cainey, iki ülkenin birbirinin kültürünü anlaması, ziyaretlerin artmasıyla ilişkilerin gelişeceğini belirtti. Kuşak yol projesini geniş bir konsept olarak görmek gerektiğini söyleyen Cainey, Türkiye’nin de bu projede partner olarak yer alarak projeye şekil verebileceğini aktardı.

Çin’de 28 günde bir restoran açabiliyoruz

TÜSİAD Çin Network Başkanı Korhan Kurdoğlu, 2012 yılından bu yana her ay ortalama bir hafta Çin’de bulunduğunu, Çin’de yaptığı restoran işi sayesinde birçok deneyim kazandığını ifade etti ve Çin kültürü anlaşıldığında çok daha başarılı olunabileceğini aktardı. Çin’de yapay zeka üzerine büyük bir yatırım yapıldığını belirten Kurdoğlu, Çin’de 28 günde bir restoran açabildiklerini belirtti. TÜSİAD olarak da “Çin’i Anlamak” konulu toplantılar yapacaklarını söyleyen Kurdoğlu, konuyla ilgili çalışmalarının süreceğini belirtti.

Çin kültürünü anlarsak daha başarılı oluruz

Winnermax Capital Yatırım Ofisi Başkanı Robert Guo ise Çinli yatırımcıların Türkiye’yi fazla tanımadıklarını, yatırımları Türkiye’ye çekmek için daha fazla ziyaret yapılması gerektiğini ifade etti. “Tek Yol-Tek Kuşak” [One Belt, One Road] projesinin oluşturduğu fırsatlara dikkat çeken Guo, Türkiye’nin de bu projeden önemli pay alabileceğini söyledi.

Çin sermaye ihraç ediyor

Hollyhigh Capital CEO’su James Chen, “Çin büyük bir dönüşümden geçiyor. Ürün ihraç eden bir ülke olmaktan çıkıp sermaye ihraç eden bir ülke haline döndü” diyerek, geçen yıl Çin’in dünyada 130 milyar dolarlık yatırım yaptığını belirtti ve “Yatırımcılar Türkiye’yi unuttu mu, bunu araştırmak üzere buraya geldim” dedi. “Türkiye Çin’de daha iyi PR yapmalı” diye konuşan Chen, örneğin Türkiye’de çok kaliteli kiraz üretildiğini belirterek, bunu Çin’e gönderebilmesi gerektiğini ifade etti. “Çin’in Türkiye’yi bir geçiş ülkesi olarak da görmesi lazım çünkü Türkiye, Ortadoğu’nun lideri oluyor” diyen Chen, “Doğrudan sermayelerin Türkiye’ye akması için iki ülkenin kucaklaşması lazım” diyerek konuşmasını tamamladı.

Garenta’nın ana sponsor; Dow, Türkiye İş Bankası ve Vodafone’un altın sponsor olduğu etkinlikte oturumlar, BASF Türkiye, Citibank, Ernst&Young, Facebook, Google, Halavet Gıda, Hepsiburada, HSBC, Netlog, Qatar Financial Centre, SOCAR Türkiye, THY, TBWA, TEB, UiPath, Ziraat Teknoloji tarafından destekleniyor. Zirve’nin diğer sponsorları ise Aktaş, Global Ports Holding, P&G, Sanko, Uludağ İçecek, DenizBank, Pegasus, Sistem9, TAV ve Doğan Enerji olarak sıralanıyor.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’ni sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz:

Uludağ Ekonomi Zirvesi Hakkında: Dünyadan ve Türkiye’den birbirinden değerli konuşmacıları ve iş insanlarını buluşturan Uludağ Ekonomi Zirvesi, Capital ve Ekonomist dergileri tarafından 2012 yılından bu yana organize ediliyor. Sektör liderleri ve medya tarafından ilgiyle takip edilen Zirve, birçok yeni fikre ve girişimcilere de ışık tutuyor. Dünyaca ünlü ekonomistleri, şirketlerin CEO ve yöneticilerini ve ayrıca siyaset dünyasından önemli isimleri ağırlayan Uludağ Ekonomi Zirvesi, bu güne kadar Andy Grignon, Christian Wulff, Darrel West, Doron Avni, Jack Straw, Jared Cohen, Jean Claude Trichet, Kai Georg Diekmann, Marc Faber, Mark Mulloch-Brown, Nouriel Roubini, Simon Calder, Ali Koç, Ali Sabancı, Ali Kibar, Begümhan Doğan Faralyalı, Bülent Eczacıbaşı, Cem Boyner, Emine Kamışlı, Erol Bilecik, Fatih Terim, Hamdi Ulukaya, Hüsnü Özyeğin, Muhtar Kent, Temel Kotil ve daha birçok değerli isme ev sahipliği yaptı.

İlginizi Çekebilir

Düzeltme! Ege Endüstri’Ye Taysad’Dan Patent Ödülü

Bayraktar Grubu bünyesinde otomotiv yan sanayi sektörünün öncü ve yenilikçi kuruluşu olarak faaliyet gösteren Ege Endüstri, Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği TAYSAD 2018 Başarı Ödülleri kapsamında Patent kategorisinde üçüncülük ödülünü kazandı.


Socar Türkiye’Ye ‘En Etkin 50 Cfo’ Ödülü

Fortune Türkiye tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Türkiye’nin En Etkin Finans Liderleri Araştırması” sonuçlandı. Etkili ve verimli risk yönetimi ile CFO’ların rolüne odaklanan araştırmada, performansı ve başarısıyla dikkat çeken 50 CFO arasında SOCAR Türkiye CFO’su Teymur Abasguliyev de yer aldı.


Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “Atomexpo Awards 2019”Da Zirvede Yer Aldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “Atomexpo Awards-2019”da zirvede yer aldı


Türkiye, Satrançta Dev Organizasyonlara Ev Sahipliği Yapmaya Devam Ediyor

2019 DÜNYA OKULLAR SATRANÇ ŞAMPİYONASI BAŞLADI…


Turkish Cargo’Dan Mars Hava Ve Deniz Kargo’Ya Ödül

Mars Hava ve Deniz Kargo, Turkish Cargo ile en çok taşıma yapan ilk beş şirket arasında yer aldı. Turkish Cargo’nun bu yıl 9.’sunu düzenlediği Acente Ödülleri Töreni’ne katılan Mars Hava ve Deniz Kargo CEO’su Selmin Kahraman aldıkları ödülü şöyle değerlendiriyor: “Havayolu taşımacılığı Mars Hava ve Deniz Kargo olarak üzerinde titizlikle durduğumuz bir işkolu. Bu alanda sahip olduğumuz geniş iş hacmi doğrultusunda Turkish Cargo ile en çok taşıma yapan şirketler arasında yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da geleneği bozmadığımız için gururluyuz.”


Etiketler: Türkiye, belirtti, Başkanı, için, söyleyen

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.