23 Mart 2019 Cumartesi 16:48

GÜNDEM

Uludağ Ekonomi Zirvesi’Nde Mobilite Ekosisteminin Geleceği Tartışıldı Basin Bulteni

Netlog Lojistik Grubu’nun sponsorluğunda gerçekleşen “Mobilite Ekosisteminin Geleceği” oturumunda otomotiv ve araç paylaşım platformlarındaki yeni trendler değerlendirildi.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’Nde Mobilite Ekosisteminin Geleceği Tartışıldı  Basin Bulteni
Uludağ Ekonomi Zirvesi’Nde Mobilite Ekosisteminin Geleceği Tartışıldı  Basin Bulteni
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Moderatörlüğünü Martaş Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Cem Baver Özalp’in yaptığı panele TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, Anadolu Grubu Otomotiv Grubu Başkanı Bora Koçak, Uniti CEO’su Lewis Horne, Wavyn CEO’su Rafael Maranon ve eKar Kurucusu Vilhelm Hedberg katıldı.

Geçen yılki dalgalanmalardan dersler çıkarıldı

Panelde ilk konuşmayı yapan Anadolu Grubu Otomotiv Grubu Başkanı Bora Koçak, Türkiye’de geçen yılki dalgalanmalardan çıkartılan dersler hakkında konuşarak, yatırımlara dikkat edildiğini, bayilerin satış miktarları, kiralama sektöründeki likidite sorunları gibi konularda daha dikkatli olduklarını anlattı. Son dönemde şarj menzilinin artmasıyla elektrikli araç sektöründe fırsatların arttığını belirten Koçak bu alandaki ürün çeşitliliğinin hızla artmasını beklediğini söyledi.

“Otomobile sahip olmak da kiralamak da verimsiz çünkü fazla kullanmıyorsunuz. Buradan hareketle Moov adıyla araç paylaşım platformu kurduk. İstanbul’da gideceğiniz yere kadar kiralayabileceğiniz binin üzerinde aracımız var ve günde 1500 kiralama yapabiliyoruz” dedi.

Türkiye’nin Otomobili 50 milyar Euro katkı sağlayacak

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş ise megatrendlerin tetiklediği değişimlerden bahsederek batarya teknolojisinin gelişmesiyle elektrikli araçların alınabilir hale geldiğini ve içten yanmalı araçlara karşı alternatif hale geldiğini ifade etti. Mobil teknolojinin gelişmesiyle otomobilin tüm önemli parçalarıyla birlikte bağlantılı hale gelmesi ve otonom sürüş gibi yeniliklerin sektöre getirdiği hareketliliği anlatan Karakaş, otomotivin kendisinin bir yaşam alanına dönüştüğünü söyledi.

Teknolojik değişimin yanı sıra sosyal değişim konusuna da değinen Karakaş, paylaşım anlayışının da sektörde dönüşümün bir unsuru olduğunu belirtti. Otomotiv ekosisteminin yaratmış olacağı değerin de müşterilerin tercihlerinde etkisi olacak. Türkiye’de satış potansiyeli olduğunu söyleyen Karakaş, ülkede büyüme oldukça sektörün de büyüyeceğini belirtti. Çin’de otomotiv endistrisiyle ilgili beş yüze yakın startup bulunduğunu ve bunların dörtte üçünün mobilite ekosistemiyle ilgilendiğini belirten Karakaş, bu konuyu en iyi anlayan ülkenin Çin olduğunu belirtti. Türkiye’nin otomobili projesinde piyasadaki aktörlerle yarışacak yenilik oranlarıyla piyasaya gireceklerini söyleyen Karakaş konuya uzun vadeli ve uluslararası boyutta baktıklarnı söyledi. Böylesine bir projenin temelde bir çekirdek olduğunu söyleyen Karakaş, bu çekirdeğin etrafında yeni teknolojilerin gelişeceğini belirtti. Türkiye’nin Otomobili projesinin 15 senede 50 milyar Euro GSYH olacağını ifade etti.

Araç paylaşımı düşük maliyetli ve çevre dostu

Uniti CEO’su Lewis Horne yakında tüm işlerin abonelik modeli üzerine kurulacağını düşündüğünü belirterek yakında otomobil satın almanın anlamsız hale geleceğini ifade etti. Daha düşük maliyetli ve çevre dostu bu iş modeli sayesinde gelirlerin artacağını söyleyerek bu alanda kullanılacak araçlarda yüzlerce özellik bulunmasına da gerek olmadığını belirterek sade ve basit tasarımlara yöneldiklerini ifade etti.

Kazaların yüzde 23’ü sadece uyarıyla engellenebilir

Wavyn CEO’su Rafael Maranon otonom araçlar için teknoloji ürettiklerini anlatarak, Amazon ve Cisco’da elde ettiği deneyimden yola çıkarak yollardaki kazaların engellenebilmesi için teknoloji kullanılabileceğini düşündüğünü belirtti. “Kazaların yüzde 23’ü sadece bir uyarıyla engellenebilir” diyen Maranon kazalardan kaçınmaya odaklandığını söyledi.

Araç sahibi olmak bir hobiye dönüşecek

eKar Kurucusu Vilhelm Hedberg ise Ortadoğu’daki ilk araç paylaşım şirketini kurduklarını anlatırken bugün BAE’de 500 araçları bulunduğunu aktardı ve geçen ay Suudi Arabistan’da bir şube açtıklarını belirtti. Ortalama Uber yolculuğu 14 dakika sürüyor ama ortalama eKar yolculuğu 75 dakika sürüyor diyen Hedberg, kısa zamanlı araç paylaşımının kendisine ait bir alanı olduğunu ifade etti. Gelecekte araç sahibi olmanın bir çeşit hobiye dönüşeceğini ifade eden Hedberg, şimdiden Körfez ülkelerinde otomobil satışlarının ciddi şekilde düşme trendine girdiğini söyledi.

Garenta’nın ana sponsor; Dow, Türkiye İş Bankası ve Vodafone’un altın sponsor olduğu etkinlikte oturumlar, BASF Türkiye, Citibank, Ernst&Young, Facebook, Google, Halavet Gıda, Hepsiburada, HSBC, Netlog, Qatar Financial Centre, SOCAR Türkiye, THY, TBWA, TEB, UiPath, Ziraat Teknoloji tarafından destekleniyor. Zirve’nin diğer sponsorları ise Aktaş, Global Ports Holding, P&G, Sanko, Uludağ İçecek, DenizBank, Pegasus, Sistem9, TAV ve Doğan Enerji olarak sıralanıyor.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’ni sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz:

Uludağ Ekonomi Zirvesi Hakkında: Dünyadan ve Türkiye’den birbirinden değerli konuşmacıları ve iş insanlarını buluşturan Uludağ Ekonomi Zirvesi, Capital ve Ekonomist dergileri tarafından 2012 yılından bu yana organize ediliyor. Sektör liderleri ve medya tarafından ilgiyle takip edilen Zirve, birçok yeni fikre ve girişimcilere de ışık tutuyor. Dünyaca ünlü ekonomistleri, şirketlerin CEO ve yöneticilerini ve ayrıca siyaset dünyasından önemli isimleri ağırlayan Uludağ Ekonomi Zirvesi, bu güne kadar Andy Grignon, Christian Wulff, Darrel West, Doron Avni, Jack Straw, Jared Cohen, Jean Claude Trichet, Kai Georg Diekmann, Marc Faber, Mark Mulloch-Brown, Nouriel Roubini, Simon Calder, Ali Koç, Ali Sabancı, Ali Kibar, Begümhan Doğan Faralyalı, Bülent Eczacıbaşı, Cem Boyner, Emine Kamışlı, Erol Bilecik, Fatih Terim, Hamdi Ulukaya, Hüsnü Özyeğin, Muhtar Kent, Temel Kotil ve daha birçok değerli isme ev sahipliği yaptı.

İlginizi Çekebilir

Koç Topluluğu İhracatın Da Zirvesinde!

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği “İhracat Şampiyonları Ödül Töreni”ne Koç Topluluğu Şirketleri damga vurdu. İlk 10’da 4 Koç Topluluğu Şirketi yer alırken, Ford Otosan ihracat şampiyonu, Tofaş 3’üncü, Tüpraş 6’ncı ve Arçelik 8’inci oldu. Ödülleri Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.


Tim 26. Olağan Genel Kurulu Türkiye'nin İhracat Şampiyonları Ödül Töreni Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı 2018 Araştırması

TİM 26. Olağan Genel Kurulu, Türkiye'nin İhracat Şampiyonları Ödül Töreni ve “Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı 2018” araştırmasına ilişkin basın bültenlerimizi ve görselleri ekte bilgilerinize sunarız.


Görseller Koç Topluluğu İhracatın Da Zirvesinde!

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği “İhracat Şampiyonları Ödül Töreni”ne Koç Topluluğu Şirketleri damga vurdu. İlk 10’da 4 Koç Topluluğu Şirketi yer alırken, Ford Otosan ihracat şampiyonu, Tofaş 3’üncü, Tüpraş 6’ncı ve Arçelik 8’inci oldu. Ödülleri Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.


Vestel Sektörünün 21 Yıldır Aralıksız İhracat Şampiyonu

Vestel ihracat şampiyonluğu ödülünü


Global Somali Diaspora Konferansı’Nın 3'Üncüsü İstanbul’Da Düzenleniyor

Ülkemizin küresel insani kalkınma hedefleri kapsamında kamu diplomasisi desteği sağladığı Somali ile Türkiye arasındaki devletlerarası ilişkilerin ulaştığı düzeyden hareketle, GSD’nin 3'ncü uluslararası konferansı Yunus Emre Enstitüsü'nün desteğiyle İstanbul’da düzenleniyor.


Etiketler: Türkiye, Karakaş, ifade, belirtti, araç

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.