16 Eylül 2019 Pazartesi 11:01

GÜNDEM

Uluslararası Medyanın Xinjiang Ziyareti Önyargıları Yıktı

Kerem Köfteoğlu

Uluslararası Medyanın Xinjiang Ziyareti Önyargıları Yıktı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Gazeteciler, Xinjiang mesleki beceri eğitim merkezi, cami ve İslam Enstitüsünü ziyaret edip, öğrencilerle görüşerek eğitim merkezindeki öğrenim ve yaşam koşulları hakkında bilgiler edindi. Haberlerinde, söz konusu eğitim merkezlerinde öğrencilerin çay sanatı, dikiş, masaj, güzellik bakımı ve çiçek aranjmanı gibi çeşitli pratik beceriler kazandığını gösteren yazı ve fotoğraflara yer verdiler.

Xinjiang'ta yerel otomobil fabrikaları, üzüm bağları, seralar, geleneksel kâğıt ile müzik aletleri atölyelerini gezen gazeteciler, “İpek Yolu Ekonomik Kuşağının Kalbine Girmek” başlıklı toplantıda bölgenin ekonomik gelişimi hakkında bilgilendirildi. Haberlerde, Xinjiang'daki tüm etnik grupların barış içinde birlikte üretip, yoksullukla mücadele ederek zengin olma hikayelerine yer verildi.

İnanç özgürlüğü var

Çinli vatandaşlarla görüşen uluslararası gazeteciler, Batılı politikacıların ‘inananlara zulüm uygulandığı’ yönündeki karalamalarının tersine, devlet ve din işlerini ayıran Çin’de vatandaşların herhangi bir dine inanma veya inanmama özgürlüğüne sahip olduğuna tanık oldu.

Bölgeyi gezen gazetecilerin objektif gözlemlerine rağmen, 11 Eylül sonra soğuk savaş politikasını sürdüren ABD, senatodan “Uygur İnsan Hakları Politikası Yasası” başlıklı yasa tasarısı geçirdi. ABD’nin Çin ile ilgili aldığı bu karar dünyayı şaşırtırken, akıllara Amerika’da yaşanan ırk ayrımcılığı gerçeğinin unutulduğunu getirdi. Ayrıca Hong Kong'ta bir avuç batılı politikacı ve medyanın teşvik ettiği aşırı şiddete karşın, hala Çin’e haksız eleştiriler yapılıyor. Çin’i eleştirenler, ABD polisinin Wall Street’i İşgal hareketine nasıl davrandığını ise görmezden geliyor.

Xinjiang'daki bazı gelişmeler çarpıtılarak yanlış yansıtılırken, meslek edindirme kursları kasıtlı olarak ‘toplama kampları’ gibi gösterilmeye çalışılıyor. Bu tür haberler masa başında üretilirken, gazeteciler Xinjiang'daki Müslümanların dinlerini uygulamakta özgür olduğunu gördü. Bölgede 24 bin cami ve 29 bin din görevlisi bulunuyor. Haberlerde, son üç yılda Xinjiang'da terör olayı yaşanmadığı ve bunda Xinjiang'da kurulan eğitim ve öğretim merkezlerinin etkisinin büyük olduğu yazıldı. Son zamanlarda yapılan objektif ve doğru haberler halkın hem beğenisi hem de desteğini kazanıyor. (Foto: Yu Xiangjun)

İpekyolu Postası

İlginizi Çekebilir

Odeabank, İzmirli Ve Denizlili İş İnsanları İle Dijital Platformda Buluştu05.06.2020

Odeabank, COVID-19 salgını nedeniyle dijital platform üzerinden gerçekleştirdiği Dış Ticaret Buluşmaları kapsamında, 04 Haziran Perşembe günü İzmirli ve Denizlili iş insanları ile bir araya geldi. Odeabank yetkililerinin Ege bölgesinde faaliyet gösteren firmaların yanında olduklarını hatırlattığı toplantıda dünyada ve Türkiye’de makroekonomik gelişmeler ile COVID-19 salgının ardından ekonomide normalleşme ihtimalleri tartışıldı.


Opet’Te Yapı Kredi Pay İle ‘Yakıt Puan’ Kazandıran Kampanya

OPET, Türkiye’deki tüm istasyonlarında sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde hizmet vermeye devam ederken, müşterilerine ekstra yakıt puan kazandıracak yeni bir kampanya sunuyor. OPET müşterileri, Yapı Kredi Pay ile araçlarından inmeden ödeme yaparak toplamda 50 TL değerinde yakıt puan kazanıyor.


Vestel’Den Çevre Dostu Ürünler

Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak çevreci ürünlerle mümkün


Covıd 19, Kimya Sektöründe Rekabet Düzenini Değiştirecek

İKMİB Webinarında Petrol ve Enerji Kaynaklarının Geleceği Değerlendirildi


Smart Energy Pandemi İle Birlikte Enerjide Dönüşüm Aciliyet Kazandı!

SMART ENERGY DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NDE GÜNEŞ ENERJİSİNİN ARTAN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ


Etiketler: Xinjiang, eğitim, gazeteciler, daki, cami

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.