9 Kasım 2018 Cuma 18:31

GÜNDEM

Vakıfbank’Tan Yılın İlk 9 Ayında Ekonomiye 308 Milyar Tl Destek

VakıfBank’tan yılın ilk 9 ayında ekonomiye 308 milyar TL destek

Vakıfbank’Tan Yılın İlk 9 Ayında Ekonomiye 308 Milyar Tl Destek
Vakıfbank’Tan Yılın İlk 9 Ayında Ekonomiye 308 Milyar Tl Destek
Vakıfbank’Tan Yılın İlk 9 Ayında Ekonomiye 308 Milyar Tl Destek
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

“Güçlü Türkiye’nin Lider Bankası” olma vizyonuyla çalışmalarını sürdüren VakıfBank’ınaktif büyüklüğü 353 milyar TL’yi aşarken, ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığı ile sağladığı destek 308 milyar TL’ye ulaştı. VakıfBank, konsolide olmayan finansal sonuçlara göre 2018 yılının ilk 9 ayında ulaştığı 3 milyar 819 milyon TL brüt kârından 709 milyon TL vergi karşılığı ayırarak, 3 milyar 110 milyon TL net kâr elde etti. Aynı dönemde VakıfBank’ın ortalama özkaynak kârlılığıise yüzde 16,6 seviyesinde gerçekleşti.

“Sağlam bilançomuz, yüksek likiditemiz ve kredilerde sürekli artan pazar payımız ile milli ekonomimizin yanındaki güç olduk”

VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, bankanın 2018 yılı ilk 9 aylık finansal performansına ilişkin yaptığı açıklamada, “Gelişmekte olan ülkelere yönelik risklerin ve piyasalarda dalgalanmaların yaşandığı bir dönemde Türk Bankacılık Sektörü, son yıllardaki en büyük stres testlerinden birini başarıyla atlatmıştır. Biz de VakıfBank olarak bu zorlu dönemde mutlak müşteri memnuniyeti anlayışımızı, sağlam bilanço ve yüksek likiditemiz ile birleştirerek yılın ilk dokuz ayını başarıyla tamamladık. Eylül ayı sonu itibarıyla nakdi kredilerimiz yıllık bazda sektör ortalamasının üzerinde, yüzde 35 büyüyerek 235 milyar TL’yi, toplam aktiflerimiz ise yüzde 43 büyüme ile 353 milyar TL’yi aştı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi yılın ilk 9 ayında da gerek hane halkının gerekse reel sektörün ‘yanındaki güç’ olarak tüm kredi segmentlerinde pazar payımızı artırdık. 950 şubemiz ve verimlilik odaklı çalışma anlayışımız ile milli ekonomimizin yanındaki güç olduk” dedi.

“Zorlu koşullara rağmen sermaye rasyolarımızı ve likidite seviyelerimizi daha da güçlendirmeye devam ettik“

Krediler aracılığıyla reel ekonominin ve hane halkının finansal ihtiyaçlarına en uygun çözümler üretirken, pro-aktif bilanço yönetimi anlayışı kapsamında likidite ve sermaye tarafında önemli adımlar attıklarını belirten Özcan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Eylül ayında gerçekleştirdiğimiz 5 milyar TL’lik ilave ana sermaye hükümlerini haiz tahvil ihracı sayesinde ‘Sermaye Yeterliliği Rasyomuz’ yüzde 17,23 seviyesine ulaştı. Bu oran, rakip bankalar arasında da en iyilerden biri olarak öne çıktı. Diğer taraftan, Eylül ayı sonunda seküritizasyon programımız kapsamında 10 yıl vadeli 300 milyon dolar tutarında bir ihraç gerçekleştirdik. Türk bankalarının yurtdışı borçlanma kapasitelerine yönelik endişelerin arttığı bir dönemde yeni, uzun vadeli ve uygun maliyetli yurtdışı kaynaklar getirmemiz, yatırımcılar nezdinde Bankamızın itibar ve kredibilitesinin ne kadar yüksek olduğunu bir kez daha göstermiştir.”

“Dijital platform ve alternatif dağıtım kanalları üzerinden sağladığımız bankacılık ürün ve hizmet yelpazesi her geçen gün hızlanarak büyüyor”

VakıfBank olarak son dönemde öncelik verdikleri diğer bir önemli alanın da dijital bankacılık olduğunun altını çizen Özcan, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Dönüşüm sürecimizin merkezinde ‘müşteri deneyimi’ ve ‘dijitalleşme’ bulunuyor. 2018 yılının ilk 9 ayında yapılan tüm bankacılık işlemlerinin yüzde 93’ünden fazlası şube dışı kanallarımızdan gerçekleşmiştir. Bugün itibarıyla 3,3 milyondan fazla kullanıcısı bulunan mobil bankacılık uygulamamızla müşterilerimize basit, yalın ve kullanıcı dostu bir platform sunuyoruz. Dijital bankacılığa yaptığımız yatırımlar ile şube dışı kanallarımızı daha etkin bir şekilde kullanmayı, verimliliği artırmayı ve dijital platformlardan pazarlama kapasitemizi daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz.”

VakıfBank’ın konsolide olmayan 30 Eylül 2018 tarihli bilançosunun önemli finansal göstergeleri

Vergi Öncesi Kâr

3.819,3 milyon TL

Net Kâr

3.110,1 milyon TL

Toplam Aktifler

353.410,4 milyon TL

Toplam Nakdi-Gayri Nakdi Krediler

308.123,8 milyon TL

Nakdi Krediler

235.842,8 milyon TL

Gayri Nakdi Krediler

72.281,0 milyon TL

Toplam Mevduat

190.888,3 milyon TL

Özkaynaklar

26.692,4 milyon TL

Alınan Krediler

47.551,0 milyon TL

İlginizi Çekebilir

Kadıköy’De Çocuk Kitapları Günleri Başlıyor

Bu yıl 6’ıncısı düzenlenen “Kadıköy Belediyesi Çocuk Kitapları Günleri” 26 Ocak – 3 Şubat tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi’nde (Kozzy) kapılarını açıyor.


Honor 9 Lite 1.299 Tl Fiyat Etiketi İle Yeniden A101’De

Akıllı telefon dünyasının genç ve trendy markası Honor’ın 4 kameralı fiyat/performans canavarı modeli Honor 9 Lite, A101'de 1.299 TL fiyat etiketiyle yer almaya devam ediyor. Hem ön hem arka yüzünde ikişer kamerası bulunan Honor 9 Lite, yüksek performansı uygun bir fiyatla bir araya getiriyor.


Philips Televizyonları, Abbey Road Studios’Un Resmi Tv Ortağı Seçildi

Efsanevi müzik kayıt ve prodüksiyon tesisi Abbey Road Studios; Philips TV’lerin tasarımı, satışı, pazarlaması ve üretimi konusunda marka imtiyaz sahibi olan TP Vision’la yeni bir stratejik ortaklık başlatıldığını duyurdu. Ortaklık, Abbey Road ve TP Vision’ın yüksek kalitelerini birleştirerek mükemmelliği ortaya çıkarıyor.


Vakıfbank'tan Fransa'da 25. Zafer

VakıfBank Kadın Voleybol Takımı, 2019 CEV Şampiyonlar Ligi A Grubu'ndaki üçüncü maçında Beziers VB'yi deplasmanda 24-26, 19-25 ve 14-25'lik setlerle 3-0 mağlup etti. Gruptaki liderliğini sürdüren sarı-siyahlılar, Şampiyonlar Ligi'ndeki galibiyet serisini


Perakende Güneşi Ödül Sahiplerinden 2019 Tüyoları

Perakende sektöründe başarılı çalışmalara imza atan sektör temsilcilerine ve kurumlara verilen Perakende Güneşi Ödülleri’ni 2018 yılında almaya hak kazanan isimler bir araya geldi. Sektörün önde gelen şirketleri 2019 beklentilerini ve hedeflerini paylaştı.


Etiketler: milyon, VakıfBank, milyar, dönemde, yüzde

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.