5 Nisan 2019 Cuma 10:06

GÜNDEM

Vbky Yeni Eserleriyle İzmir Kitap Fuarı’Nda

VakıfBank Kültür Yayınları yeni eserleriyle 24. İzmir Kitap Fuarı’na katılıyor. Yayınevinin sundukları arasında edebiyat tarihine damga vuran kitaplardan akademik nitelikli başucu kaynaklarına kadar birçok önemli çalışma bulunuyor. “Küresel Roman”, “Cemaat ve Cemiyet” ile “Cumhuriyet Misyonerleri” ise Türkiye’de ilk kez yayımlanan eserlerden birkaçı.

Vbky Yeni Eserleriyle İzmir Kitap Fuarı’Nda
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) 6-14 Nisan günlerinde Kültürpark’taki Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda gerçekleştirilecek 24. İzmir Kitap Fuarı’na katılıyor. 2. salon 107D standında kitapseverleri ağırlayacak VBKY’nin fuara özel yüzde 35 indirimle yayımladıkları arasında Edebiyat, Felsefe, İktisat, Kesişimler, Sanat, Tarih, İnsan ve Toplum kategorilerindeki birçok önemli kitap yer alıyor. Çalışmalardan bazıları okurla ilk kez Türkçe buluşurken, eserlerde dünya edebiyatının önemli isimlerinin romanları da inceleniyor, Cumhuriyet sonrası gençliğin politik bir özne olarak konumlandırılışı da değerlendiriliyor…

Edebiyatta evrensel temalar çağı

Topluluk ile toplum arasındaki farklar

Alman düşünür Ferdinand Tönnies “Cemaat ve Cemiyet”te çalışmaya adını veren bu iki kavramı geniş bir perspektifte inceliyor. Sosyoloji disiplininin kurucularından Tönnies kitabında, beraberlik duygularının kök saldığı cemaatlerde “topluluk” ruhunun, bireyselliğin ön plana çıktığı cemiyetlerde “toplum” anlayışının kabul gördüğünü açıklıyor. Tönnies’e göre topluluklar birbirini ayıran her şeye rağmen bir arada kalırken toplumlar birbirini bağlayan her şeye rağmen ayrı duruyor. Tönnies bu iki zıt kolektif düzeni, “Birisi özü itibarıyla temel bir irade uyumuna dayanır, din ve örf tarafından geliştirilip büyütülür. Ötekisiyse uzlaşmaya dayalı biçimde bir araya gelen ve birleşen akılcı iradeye dayanır, siyasi mevzuatlarla güvence altına alınır, güttüğü politikalarla bu politikaların icazetini kamuoyu görüşünden elde eder” sözleriyle yorumluyor.

1930 sonrası politik özne: Gençlik

Akademisyen, siyaset bilimci Serap Yolcu Yavuz “Cumhuriyet Misyonerleri”nde 1930-1946 arasında genç neslin politik bir özne olarak görülmesini analiz ediyor. Kitapta öncelikle bahsedilen gençliğin yaş aralığına dikkat çeken Yavuz, gençlik ifadesinin zaman zaman ortaokul, lise ve üniversite eğitimi alan ya da yaş açısından bu döneme denk düşenleri tanımlamak için kullanıldığını, zaman zaman ise yaşça büyük olsa da yeni değerleri içselleştirebilenleri kapsayacak biçimde genişletilebildiğini söylüyor. Yavuz, sözlerine şöyle devam ediyor: “…Sosyal yapı içerisinde modernleşmeyle ‘politik özne’ye evrilen gençlik artık ‘yeni yurttaş’ kimliğine uygun biçimde inşa edilebilecek bir ‘nesne’dir. Türkiye’de 1930’lardam itibaren belirgin biçimde gençlik sorunsalı merkezi bir hal alır. Cumhuriyetin siyasal elitleri gençliği, ‘kurtarıcı, kurucu ve taşıyıcı’ vurgusuyla politik eğitim sürecine paralel biçimde özneleştirir.”

Türkçe’de ilk kez yayımlananlar

VBKY’nin 24. İzmir Kitap Fuarı’nda sundukları arasında ayrıca, yakın dönemde Türkçe’de ilk kez yayımlanan, İngiliz edebiyatının kurucularından Sir Philip Sidney’in “Astrophil ile Stella Soneler”i de bulunuyor. Bu kitapta soylu bir gencin büyük bir tutkuyla bağlandığı kadına karşı sonsuz hisleri sonelerle anlatılıyor. Yine Türkçe olarak ilk kez yayımlanan, Rusya’nın kırsal hayatındaki sosyal yaşamı gerçekçi bir üslupla ele alan Dimitri Vasilyeviç Grigoroviç’in “Balıkçılar”ı, 19. yüzyılda Sanayi Devrimi ile birlikte değişen kırsal yaşam ekseninde, bir balıkçı ailesinin dayanışma ve sevgi çatısı altındaki dramatik öyküsünü okura ulaştırıyor.

VBKY’nin okura sunduğu kitaplar:

Edebiyat

Veranda Öyküleri - Herman Melville

Çalışanın Fizyolojisi- Balzac

Astrophil ile Stella - Sir Philip Sidney

Caz Çağı Öyküleri - F. Scott Fitzgerald

Enoch Arden - Alfred Lord Tennyson

1950'ler Türkiye'sinde Edebiyat Dergileri - Aslı Uçar

Radikal Kitaplar - Osman Çakmakçı

Balıkçılar - Dmitri Vasilyeviç Grigoroviç

Dorian Gray'in Portresi - Oscar Wilde

Küresel Roman: 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak - Adam Kirsch

Felsefe

Kara ve Deniz - Carl Schmitt

Kişi ve Kutsal - Simone Weil

Radikal Aydınlanma ve Modern Demokrasinin Kökenleri - Jonatha Israel

Erdem Peşinde Bir Ahlak Teorisi Çalışması - Alasdair MacIntyre

İktisat

Borsa Risalesi: Hava Oyunları - Abidin Paşa

Sanat

Neşriyat- i Musiki - Gönül Paçacı Tunçay

Müzikte Romantik Dönem Bestecileri - Serhan Bali

Kesişimler

On Dokuzuncu Yüzyılın Fırtına Bulutu - John Ruskin

Tolstoy Gandhi Mektuplaşmaları - Mohandas K. Gandhi, Lev Nikolayeviç Tolstoy

Tarih

Sürgünde Muhalefet-Namık Kemal'in Hürriyet Gazetesi (2 cilt) - Namık Kemal, Ziya Paşa

Kuruluş: Mekteb-i Sultani’den Galatasaray Spor Kulübü’ne Türkiye’de Futbolun Erken Çağı (1904-1907) - Melih Şabanoğlu

Tanzimat ve Metatarih-Namık Kemal'in Tarih Anlatılarının Poetikası - Emrah Pelvanoğlu

Cumhuriyet Misyonerleri / 1930-1946 Arası Türkiye’de Bir Politik Özne Olarak Gençlik İnşası - Serap Yolcu Yavuz

İnsan ve Toplum

İbn Haldun'un Mukaddime'sinde Maişet Yolları - Ozan Sağsöz

Türkiye'de Paranoid Ethos - Doç. Dr. Murat Önderman

Neden? Düşünce ve Davranışlarımızın Altında Yatan Nedenler - Charles Tilly

Cemaat ve Cemi·yet - Ferdinand Tönnies

VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) hakkında

Milli sanat yaşamımızı evrensel açıdan zenginleştirmek, kültürel değerlerimizi de yaygınlaştırarak gelecek nesillere aktarmak amacıyla yayın hayatına başlayan VakıfBank Kültür Yayınları, nesillerdir büyük, güçlü ve köklü bir aile olarak yoluna devam eden, vakıf kültürünün bugünkü emanetçisi VakıfBank’ın bünyesinde 2018 yılında kuruldu. “Ve Benzersiz Kitap” ilkesiyle hareket eden VBKY, kitapseverlere beşeri bilimler ile klasikler ağırlıklı altyapısı güçlü ve edebi eserler sunuyor.

İlginizi Çekebilir

İbb Araçları Normelleşmenin İlk Gününde Tam Kapasite Çalışacak

İBB ARAÇLARI NORMELLEŞMENİN İLK GÜNÜNDE TAM KAPASİTE ÇALIŞACAK


Sabah’In Riva Deresi Haberi Gerçeği Yansıtmıyor

31 Mayıs 2020 tarihli Sabah Gazetesi’nde yayımlanan “Cennet Riva’da Çevre Katliamı” “İBB arıtma tesisini devre dışı bırakınca doğa cenneti Riva deresinden Karadeniz’e zehir akmaya başladı” başlıklı haber gerçeği yansıtmıyor. Haberde bahsi geçen cezanın 5 Mart 2019 tarihinde kesildiği ortaya çıktı.


Pandemi Sürecinde Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin İpuçları

Koronavirüs salgını nedeniyle Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın tarihi ertelendi. Bu durum sınava hazırlanan öğrencilerin yaşadığı kaygıyı daha da artırdı. Peki, bu dönemde sınav kaygısıyla nasıl baş edilir? Ebeveynler çocuklarının sınav kaygısını azaltmak için neler yapabilir? Bu soruların yanıtlarını DoktorTakvimi.com uzmanlarından Çocuk, Ergen, Yetişkin ve Aile Danışmanı, Psikolog Pınar Esra Turan veriyor.


“Bir Zafer Anıtı İstanbul Havalimanı” Belgeseli İzleyiciyle Buluşuyor

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olan İstanbul Havalimanı’nın, fikir aşamasından tam kapasiteyle operasyona başladığı döneme kadar geçen süreci anlatan “Bir Zafer Anıtı: İstanbul Havalimanı” belgeseli 31 Mayıs Pazar günü (bugün) izleyiciyle buluşuyor.Belgeselde, Türkiye’nin havacılık sektöründeki iddiasını ortaya koyan İstanbul Havalimanı projesinin yapımındaki tüm detaylar, en ince ayrıntısına kadar aktarılıyor.


Abdi İbrahim, Daha İyi Bir Çevre İçin Recover Better Bildirisini İmzalayan İlk Türk Şirketi Oldu

Sürdürülebilirlik alanındaki öncü çalışmalarıyla dikkat çeken Abdi İbrahim, COVID-19 ile mücadele sürecinde ulusal ve uluslararası alanda sunduğu güçlü katkıların yanı sıra çevreci küresel inisiyatiflere de destek veriyor. Şirket, pandemi döneminde insan hareketliliğinin azalmasıyla doğadaki toparlanmanın, şirketler ve kurumların desteğiyle bundan sonra da sürdürülebilir olarak devam etmesi amacıyla Scienced Based Target İnsiyatifi ve Birleşmiş Milletler tarafından 155 şirketin katılımıyla hayata geçirilen Recover Better bildirisindeki ilk Türk imzacı oldu.


Etiketler: VBKY, Tönnies, biçimde, Türkiye, VakıfBank

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.