21 Kasım 2019 Perşembe 11:57

GÜNDEM

Veri İhlalleri, Şirketlerin Hisse Fiyatlarını Ne Kadar Etkiliyor

Veri ihlali haberlerinin şirketlerin hisse fiyatını ne kadar kötü etkilediğini inceleyen bir araştırma şaşırtıcı bulgular ortaya koydu. Siber güvenlik kuruluşu ESET’in duyurduğu ve New York Menkul Kıymetler Borsası’ndaki bazı şirketlerin incelendiği araştırmada ortaya çıkan büyük resim, beklenenden daha karışık.

Veri İhlalleri, Şirketlerin Hisse Fiyatlarını Ne Kadar Etkiliyor
Veri İhlalleri, Şirketlerin Hisse Fiyatlarını Ne Kadar Etkiliyor
Veri İhlalleri, Şirketlerin Hisse Fiyatlarını Ne Kadar Etkiliyor
Veri İhlalleri, Şirketlerin Hisse Fiyatlarını Ne Kadar Etkiliyor
Veri İhlalleri, Şirketlerin Hisse Fiyatlarını Ne Kadar Etkiliyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Veri ihlali yaşandığında, söz konusu şirket bunun sonrasında görülecek etkileri en aza indirmek için mücadele verir. Bu mücadele; güvenlik sistemlerinin elden geçirilmesi, durumun müşterilere bildirilmesi ve yalnızca kâr-zarar hanesinde görülecek zararın değil, başta marka itibarı ve tüketici güveni olmak üzere bazı somut olmayan varlıkların alacağı hasarın da önlenmesini içerir.

Haberler piyasanın kulağına ulaştığında hisse fiyatında düşüş görülmesinin kaçınılmaz olduğu düşünülebilir ancak acaba gerçekten böyle olmak zorunda mıdır? Görünüşe göre cevap “evet” ama büyük resim, beklenenden daha karışık.

28 büyük kuruluş incelendi

Teknoloji sitesi Comparitech tarafından yakın zamanda yürütülen ve ESET’in mercek altına aldığı bir araştırmada, ilginç bulgular elde edildi. Analiz örnekleminde New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NASDAQ) listelenen 28 büyük kuruluş incelendi ve bunlar arasında 2007’den beri her biri en az 1 milyon veri kaydını açığa çıkaran toplam 33 ihlal yaşandığı görüldü.

Hisseler önce düşüyor...

Dikkat çeken bulgulardan biri, şirketlerin hisse fiyatlarının olay duyulduktan neredeyse üç hafta sonra en düşük noktaya ulaşmasıydı. Hisse değerleri ortalama %7,27 gerileyerek genel NASDAQ pazarının -%4,18 altında kalmıştı.

Sonrasında şaşırtıcı yükselme

İlginç bir şekilde bu hisse fiyatları kısa zaman içinde öyle bir yükselmeye başlamıştı ki kuruluş hisseleri, altı ay içinde ihlal öncesine kıyasla (%4,1 büyüme) daha iyi bir performans sergilemişti (%7,4 büyüme). Analiz, benzer şekilde “şirketlerin, ihlale kadar NASDAQ borsasının %1,65 altında performans gösterirken altı ay sonra %0,48 üzerine çıktığını” ortaya koydu.

Yükselen ivme yeniden kaybediliyor

Fakat çok sürmeden hisseler bu şaşırtıcı ivmeyi kaybetmeye başlamıştı. İhlalden bir yıl sonra ortalama NASDAQ pazarını yakalamayı başaramamış ve %8,38’lik bir büyüme göstermesine rağmen NASDAQ borsasının -%6,49 altında kalmıştı. Aynı şekilde, olaydan iki ve üç yıl sonra hisseler artmaya devam etmişti ancak bu, pazar ortalamasını yakalamak için yeterli olmamıştı.

Öte yandan, ihlallerin etkisinin zaman içinde azaldığı görüldü.

Ancak tüm ihlallerin hisse fiyatı üzerinde aynı etkiyi göstermeyeceği unutulmamalı. Özellikle kredi kartı ve sosyal güvenlik numaraları gibi fazlasıyla hassas verilerin ifşa edildiği olayların sonuçları, hisse fiyatlarında daha uzun süreli ve daha büyük etkilere yol açar. Ayrıca ihlaller ağırlıklı olarak finans ve ödeme alanındaki şirketlerde görülürken sağlık hizmetleri şirketleri benzer yan etkilere karşı daha dayanıklıdır.

Tüm bu bilgilerle beraber Comparitech, çalışmasının sınırlı olduğunu kabul etmektedir. Çalışma az sayıda örneklem üzerinden yürütülmüş ve özellikle ihlalden uzun süre sonra hisse fiyatlarını etkilemiş olabilecek bazı farklı piyasa etkenleri hesaba katılamamıştır.

İlginizi Çekebilir

“Destek Çek” İle Çeklerin Karşılığı Türkiye Finans’Ta

Türkiye Finans, katılım bankacılığında bir ilk olan Destek Çek ile müşterilerinin çeklerinin vadesi geldiğinde hesapları müsait olmasa bile, ödemelerinin tam vadesinde yapılmasını sağlıyor. Çeklerin karşılıksız çıkmasını önleyen Destek Çek sayesinde, şirketlerin kurumsal itibarları riske girmiyor.


Şekerbank’Tan Emeklilere 2.100 Tl’Ye Varan Promosyon…

2.100 TL’ye varan promosyon…


Yurtbay Seramik Cevisama'da "Oleyy!" Dedirtiyor

En yeni koleksiyonlarını 3 - 7 Şubat tarihleri arasında İspanya'nın Valensiya kentindeki Cevisama Fuarı'nda sergileyecek olan Yurtbay Seramik, "Oleyy!" çalışmasıyla serilerini adeta bir matador edasıyla öne çıkarmış ve dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış.


Tomris Filmi Fragman Yayınlandı Türk Tarihinin İlk Kadın Hükümdarı “Tomris”

Saka Türkleri’nin başına geçerek Pers İmparatorluğu’nu yenen, Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı Tomris Hatun’un hayatını ve zaferlerini anlatan “TOMRİS” filmi, nisan ayında izleyiciyle buluşacak.


Machka İlkbahar Yaz 2020 Koleksiyonu İle Güneşi Karşılayan Sofistike Ve Güçlü Tasarımlar

Sezonun büyüsünü gün yüzüne taşıyan naif tasarımlar, Machka İlkbahar-Yaz 2020 Koleksiyonu’yla buluşuyor. Arzum Onan’ın Marka Yüzü olarak karşımıza çıktığı eşsiz bir ustalıkla hazırlanan koleksiyon, kusursuz detaylarıyla sizi güneşe doğru sıcak bir yolculuğa çıkarıyor.


Etiketler: hisse, daha, NASDAQ, sonra, büyük

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.