21 Kasım 2019 Perşembe 11:57

GÜNDEM

Veri İhlalleri, Şirketlerin Hisse Fiyatlarını Ne Kadar Etkiliyor

Veri ihlali haberlerinin şirketlerin hisse fiyatını ne kadar kötü etkilediğini inceleyen bir araştırma şaşırtıcı bulgular ortaya koydu. Siber güvenlik kuruluşu ESET’in duyurduğu ve New York Menkul Kıymetler Borsası’ndaki bazı şirketlerin incelendiği araştırmada ortaya çıkan büyük resim, beklenenden daha karışık.

Veri İhlalleri, Şirketlerin Hisse Fiyatlarını Ne Kadar Etkiliyor
Veri İhlalleri, Şirketlerin Hisse Fiyatlarını Ne Kadar Etkiliyor
Veri İhlalleri, Şirketlerin Hisse Fiyatlarını Ne Kadar Etkiliyor
Veri İhlalleri, Şirketlerin Hisse Fiyatlarını Ne Kadar Etkiliyor
Veri İhlalleri, Şirketlerin Hisse Fiyatlarını Ne Kadar Etkiliyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Veri ihlali yaşandığında, söz konusu şirket bunun sonrasında görülecek etkileri en aza indirmek için mücadele verir. Bu mücadele; güvenlik sistemlerinin elden geçirilmesi, durumun müşterilere bildirilmesi ve yalnızca kâr-zarar hanesinde görülecek zararın değil, başta marka itibarı ve tüketici güveni olmak üzere bazı somut olmayan varlıkların alacağı hasarın da önlenmesini içerir.

Haberler piyasanın kulağına ulaştığında hisse fiyatında düşüş görülmesinin kaçınılmaz olduğu düşünülebilir ancak acaba gerçekten böyle olmak zorunda mıdır? Görünüşe göre cevap “evet” ama büyük resim, beklenenden daha karışık.

28 büyük kuruluş incelendi

Teknoloji sitesi Comparitech tarafından yakın zamanda yürütülen ve ESET’in mercek altına aldığı bir araştırmada, ilginç bulgular elde edildi. Analiz örnekleminde New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NASDAQ) listelenen 28 büyük kuruluş incelendi ve bunlar arasında 2007’den beri her biri en az 1 milyon veri kaydını açığa çıkaran toplam 33 ihlal yaşandığı görüldü.

Hisseler önce düşüyor...

Dikkat çeken bulgulardan biri, şirketlerin hisse fiyatlarının olay duyulduktan neredeyse üç hafta sonra en düşük noktaya ulaşmasıydı. Hisse değerleri ortalama %7,27 gerileyerek genel NASDAQ pazarının -%4,18 altında kalmıştı.

Sonrasında şaşırtıcı yükselme

İlginç bir şekilde bu hisse fiyatları kısa zaman içinde öyle bir yükselmeye başlamıştı ki kuruluş hisseleri, altı ay içinde ihlal öncesine kıyasla (%4,1 büyüme) daha iyi bir performans sergilemişti (%7,4 büyüme). Analiz, benzer şekilde “şirketlerin, ihlale kadar NASDAQ borsasının %1,65 altında performans gösterirken altı ay sonra %0,48 üzerine çıktığını” ortaya koydu.

Yükselen ivme yeniden kaybediliyor

Fakat çok sürmeden hisseler bu şaşırtıcı ivmeyi kaybetmeye başlamıştı. İhlalden bir yıl sonra ortalama NASDAQ pazarını yakalamayı başaramamış ve %8,38’lik bir büyüme göstermesine rağmen NASDAQ borsasının -%6,49 altında kalmıştı. Aynı şekilde, olaydan iki ve üç yıl sonra hisseler artmaya devam etmişti ancak bu, pazar ortalamasını yakalamak için yeterli olmamıştı.

Öte yandan, ihlallerin etkisinin zaman içinde azaldığı görüldü.

Ancak tüm ihlallerin hisse fiyatı üzerinde aynı etkiyi göstermeyeceği unutulmamalı. Özellikle kredi kartı ve sosyal güvenlik numaraları gibi fazlasıyla hassas verilerin ifşa edildiği olayların sonuçları, hisse fiyatlarında daha uzun süreli ve daha büyük etkilere yol açar. Ayrıca ihlaller ağırlıklı olarak finans ve ödeme alanındaki şirketlerde görülürken sağlık hizmetleri şirketleri benzer yan etkilere karşı daha dayanıklıdır.

Tüm bu bilgilerle beraber Comparitech, çalışmasının sınırlı olduğunu kabul etmektedir. Çalışma az sayıda örneklem üzerinden yürütülmüş ve özellikle ihlalden uzun süre sonra hisse fiyatlarını etkilemiş olabilecek bazı farklı piyasa etkenleri hesaba katılamamıştır.

İlginizi Çekebilir

Otokoç Otomotiv, Idc Türkiye Akıllı Üretim Ve Dijital Perakende Zirvesinde 6 Kategoride 6 Ödül Aldı

OTOKOÇ OTOMOTİV, IDC TÜRKİYE AKILLI ÜRETİM, DİJİTAL PERAKENDE VE YAPAY ZEKA/ANALİTİK/RPA TEKNOLOJİ KONFERANSLARINDA 6 KATEGORİDE 6 ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ


Singer’Den Mini El Dikiş Makinası

Singer, yeni ürünü taşınabilir mini el dikiş makinası ile dikişi herkes için kolay hale getiriyor. Kolay ve pratik kullanımıyla ihtiyaç duyulan her an dikiş imkanı sunan el dikiş makinesi, hafifliği ile de dikkat çekiyor. Ürün ilk olarak sadece Singer web sitesi ve aplikasyonunda satışa başladı.


Dacia’Da Aralık Ayında Sıfır Faiz Fırsatı

Aralık ayında Dacia’nın Sandero ve Duster modellerinde sıfır faiz fırsatı bulunurken hafif ticari modeli Dokker’de ise avantajlı fiyatlar yer alıyor.


Soğuk Havalarda Siz De Bir Kediyi Üşümekten Kurtarabilirsiniz!

Kış geldi, peki küçük dostlarımızı kışın soğuğundan korumak ister misiniz? Çok basit bir şekilde yağmurdan dahi etkilenmeyecek bir kedi evi yapabilirsiniz. Ayrıca kedilerinizi kışın evinizde tutmanın da altı yolunu açıklıyoruz!


Tüm Gönüllülerimizin 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü Kutlu Olsun!

Türkiye’nin dört bir yanında her yıl yüz binlerce çocuğa eğitim desteği veren ve yaklaşık 25 yıldır tüm etkinliklerini bugüne kadar sayıları 80 bine varan gönüllüsünü desteği ile hayata geçiren, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV); her yıl olduğu gibi bu yıl da gönüllülerine olan sevgi ve minnetini göstermek adına 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nü 71 Etkinlik Noktasında düzenlediği etkinliklerle kutluyor.


Etiketler: hisse, daha, NASDAQ, sonra, büyük

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.