25 Ağustos 2019 Pazar 17:30

GÜNDEM

Yazar Buket Uzuner Esir Yunuslar İçin 70 Binden Fazla İmzayla Bodrum Belediye Başkanı'na Gidiyor!

Ticaret Sicil No: 521008

Yazar Buket Uzuner Esir Yunuslar İçin 70 Binden Fazla İmzayla Bodrum Belediye Başkanı'na Gidiyor!
Yazar Buket Uzuner Esir Yunuslar İçin 70 Binden Fazla İmzayla Bodrum Belediye Başkanı'na Gidiyor!
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Buket Uzuner ve Yunuslara Özgürlük Platformu, yerel paydaşları Bodrum Kent Konseyi’yle birlikte 29 Ağustos Perşembe günü saat 15:00’te Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile görüşerek imzacıların özgürlük taleplerini dile getirecek ve change.org imza platformunda toplanan 70 binden fazla imzayı başkana teslim edecek.

Görüşmenin ardından saat 15:30’da Bodrum Belediye Meydanı’nda Bodrum sakinlerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve imzacıların katılımıyla basın açıklaması düzenlenecek. Açıklamada, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliklerde yunus parkları ve hayvanlı sirklerin yasaklanmasına dair maddenin eklenmesi için siyasi partilere ve TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’na da çağrı yapılacak.

2019 yerel seçimleri sonucu belediye başkanlığına Ahmet Aras’ın gelmesiyle, Güvercinlik’teki Bodrum Dolphin Park’ın kapatılması için yeni bir döneme girildi. Son beş yıldır Yaban Hayatı Eylem Grubu, Mavi Yol Girişimi, Bodrum Sualtı Derneği, TEMA Vakfı Bodrum Gönüllüleri ile Bodrum Çarşı taraftar grubunun da yerelde desteğini alan kampanya, Bodrum Kent Konseyi’nin de katkılarıyla büyümeye devam ediyor. Tesis kapatılırsa Bodrum Yunus Parkı, hayvan hakları ve doğa koruma örgütlerinin mücadelesi sonucu, Fethiye ve Kaş’takilerden sonra Türkiye’de faaliyetleri sonlandırılan üçüncü yunus gösteri merkezi olacak.

Kamuoyu desteğini büyütmek için 29 Ağustos’ta düzenlenecek olan basın açıklamasına bütün Bodrumlular davetli.

“İçkili lokanta” ruhsatlı “yunus gösteri merkezi”

Yaklaşık sekiz yıldır hakkındaki yasal başvuruların yanıtsız kaldığı ve dönemin idarecileri tarafından verilen “içkili lokanta” ruhsatıyla yunus gösteri ve terapi merkezi işleten tesis, yunuslardan deniz aslanlarına, morslardan foklara kadar çeşitli deniz memelilerini esaret altında gösteriye zorluyor. Tesis, Türkiye’deki diğer dokuz yunus parkıyla birlikte, 2014’ün Mayıs ayında Yunuslara Özgürlük Platformu’nun hazırladığı, etik ve yasal sorunları ortaya koyan 18 sayfalık kapsamlı bir dosyayla da Uluslararası CITES Daimi Komitesi’ne şikâyet edilmişti.

Buket Uzuner, yunus parklarının kapatılması ve esir yunusların koruma altına alınarak özgür bırakılması için başta Yunuslara Özgürlük Platformu, KASAD ve Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği olmak üzere Kaş’taki yerel sivil toplum kuruluşları ile birlikte 2013 yılında Kaş Yunus Parkı ile başladığı ve başarıya ulaştığı mücadeleye Bodrum ile devam ediyor. Buket Uzuner, Türkiye’deki yunus gösteri merkezlerinin kapatılması için adım adım hareket ederek kısa sürede Türkiye’nin yunus parkı olmayan bir ülke olmasını amaçlıyor. Yunuslara Özgürlük Platformu ise, yunus parkları ve hayvanlı sirklerin topyekûn yasaklanması için 2010’dan bu yana hem yerel hem de ulusal düzeyde mücadele veriyor.

İlginizi Çekebilir

Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği Avrasya Ambalaj Fuarı’Nda

Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği


Sıla, Dünyaca Ünlü Akıllı Telefon Markası Oppo'nun Reklam Yüzü Oldu

Sıla ve OPPO’dan keyifli iş birliği


Korn Ferry Üç Liderlik Geliştirme Şirketini Satın Alıyor

Dünyanın önde gelen insan kaynakları ve danışmanlık şirketi Korn Ferry, Miller Heiman Group, Achieve Forum ve Strategy Execution’ı devralıyor.


Bégum Bdh New York Bridal Week’Te Yoğun İlgi Gördü

Sade formların farklı mimari kesimlerle buluştuğu tasarımlarıyla BÉGUM BDH, Sonbahar-Kış 2020 Koleksiyonu ile bu yıl üçüncü kez katıldığı New York Bridal Week’te New York’lu moda severlerden büyük beğeni topladı.


Karaciğer Tümörlerine Girişimsel İşlemlerle Nokta Atışı

Karaciğer tümörleri, en sık görülen 5 kanser türü arasında yer alıyor. Hastalığın tedavisinde uygulanan girişimsel yöntemler, hastanın yaşam süresini uzatıyor ve konforunu artırıyor. Girişimsel radyolojik tedaviler, her hastada değişkenlik göstermekle birlikte, % 50-90 oranında etkili olabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. R. Aykut Aktaş, karaciğer tümörlerinde uygulanan girişimsel tedaviler hakkında bilgi verdi.


Etiketler: Bodrum, yunus, için, Yunuslara, Özgürlük

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.