28 Şubat 2020 Cuma 10:14

GÜNDEM

Yazı Yazmanın Bile Temeli, Sağlıklı Gelişen Vestibüler Sistemde Gizli

Öğrenme, dikkat ve motor becerileri için sağlıklı vestibüler sistem şart

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Öğrenmenin, dikkat ve konsantrasyonun, motor ve koordinasyon becerilerinin, hatta kalem tutmanın ve yazı yazmanın bile temeli, sağlıklı gelişen vestibüler sistemde gizli. 0-36 aylık bebek ve ebeveynlerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen, makaton (işaret dili) yöntemini içeren ödüllü ebeveyn-çocuk oyun ve aktivite programı BabyCollege® Türkiye Kurucusu Filiz Kantekin, hamilelik sürecinde rahimde gelişmeye başlayan vestibüler duyunun hayati sistemlerimizden biri olduğunu söylüyor. Kantekin, gelişimin en hızlı olduğu ilk 3 yaş döneminde vestibüler duyunun önemi hakkında bilgiler paylaştı.

Vestibüler duyu (hareket ve denge sistemi) ve proprioseptif (vücut farkındalığı), belki de adını hiç duymadığımız ama en az klasik beş duyumuz kadar hayati sistemlerimizden ikisi. Be duyumuz, vücudun dışından bilgi işlerler. Vestibüler duyu ve proprioseptif sistemler ise iç duyulardır ve bilgiyi vücudun içinden işlerler. Kısacası, vücudumuzdaki tüm uyarı ve iletileri kontrol eden bir trafik kontrolörü gibi çalışırlar.

Tüm duyusal gelişimler sağlıklı gelişen bir vestibüler sistem üzerine yapılanır. Vestibüler sistem, proprioseptif ve görsel sistemle bütünleşerek bireyin vücut algısını ve üç boyutlu dünyadaki farkındalığının gelişmesini destekler. Öğrenmenin, dikkat ve konsantrasyonun, motor ve koordinasyon becerilerinin, hatta kalem tutmanın ve yazı yazmanın bile temelini oluşturur. Kas tonu, güç ayarı gibi beceriler de proprioseptif sistem aracılığı ile sağlanır.

BabyCollege® Türkiye Kurucusu Filiz Kantekin, ebeveynlerin vestibüler duyu ve proprioseptif sistemler hakkında bilgi sahibi olmasının çocuklarını tanımaları, hangi aktivitelere neden ilgi gösterdiklerini anlamlandırmaları ve gelişimlerini takip ederek, bir sorunla karşılaştıklarında gerçek nedene odaklanmalarına olanak sağlayacağını ifade ediyor. Kantekin, “Bebeği ile top oynayan bir ebeveynin, bebeğin gözleri ile topu takip edebilmesi, mama sandalyesinde sakince oturup annesinin kendisine meyve vermesini bekleyebilmesi, dengeli bir şekilde koşabilmesi, bir yetişkin gibi merdiven çıkabilmesi hatta bisiklete binmesi ve sağa sola çarpmadan koordineli bir şekilde hareket etmesi sağlıklı gelişen bir vestibüler sistem ile mümkündür” diyor.

Vestibüler sistem hamilelik sürecinde, rahimde gelişmeye başlar

Oturmaktan emeklemeye, yürümeye hatta koşmaya varan doğumdan sonraki 18 aylık süreç, denge duyusunu geliştirmek için çok önemli bir dönem. Anne karnında vestibüler duyu gelişimi başlayan ve sürekli salınıma maruz kalan bebeğin doğar doğmaz hareketsiz duruma adapte olmaya çalışması onun travmalarından birisidir. Bu yüzden, birçok kadının iç güdüsel olarak ağlayan bir bebeği kucağına aldığında hafifçe salınması, sağa sola yukarı aşağı hareket ettirerek bebeği sakinleştirebilmesinin sebebi budur.

Vestibüler sistem hamilelik sürecinde, rahimde gelişmeye başlar. Bir bebek doğduktan sonra, yer çekimine karşı yapılan her bir hareket, kucağa alma, hafifçe sallama, döndürme, yuvarlama vestibüler sistemini uyarır ve güçlendirir. Bu yüzden doğumdan itibaren bilinçli fiziksel egzersizler hayatidir. Vestibüler sistemi uyarmak kas tonusunu geliştirir, bebeğin vücudunu farklı pozisyonlarda dengede tutabilmesi, oturması, emeklemesi ve diğer fiziksel hareketleri yapabilmesi için güçlü bir kas tonusuna ihtiyacı vardır.

Bebeğinizin Vestibüler Gelişimini Destekleyin

Ceyda Saygıner

İlginizi Çekebilir

Form, Yerli Üretimde Büyüyor Yerli Üretim Lennox Paket Klimalarda Ürün Gamı Genişledi

Form Şirketler Grubu, 2019’da Amerikan Lennox firması ile imzaladığı lisans anlaşması kapsamında Türkiye’de üretimine başladığı Lennox paket klimalarda üretim atağına geçti. Şimdiye kadar Lennox’un 80 kW üstü kapasitelerdeki paket klimalarını üreten Form, Mart 2020 itibariyle üretim ağını genişleterek 20 kW’dan 250 kW’a kadar farklı kapasite ve modellerde üretim yapmaya başladı.


Ducati By Arzum’La Evde Bakım

Erkeklerin dünyasına özgür bir stil sunan Ducati by Arzum’da yer alan Circuit Erkek Bakım Seti ve S-Curve Saç Kesme Makinesi ile evde de saç ve sakal bakımını kolayca yapmak isteyen erkeklerin vazgeçilmezi haline geliyor. Farklı ihtiyaçlara kısa sürede pratik çözümler sunan Ducati by Arzum serisi, erkeklerin diledikleri yerde ve zahmetsizce saç ve sakal bakımlarını yapmalarına imkan sunuyor.


Denizbank’Tan, Koronavirüs Salgınına Karşı Yürütülen Dayanışmaya 10 Milyon Tl Destek Basın Bilgilendirme

DenizBank, COVİD-19 salgınıyla mücadele sürecinde başlatılan dayanışma kampanyalarına destek olmak amacıyla 10 Milyon TL kaynak ayırdığını duyurdu.


İbb, En Etkili Ve En Güvenilir Dezenfektan Ürünlerini Kullanıyor

İBB, EN ETKİLİ VE EN GÜVENİLİR DEZENFEKTAN ÜRÜNLERİNİ KULLANIYOR


En İddialı Adımlar Bu Sezon Da "Loıe" İle Atılacak

“Your Step is Loie” mottosuyla yola çıkan Loie İstanbul, son koleksiyonu ”Star of the City“ ile cesur, stil sahibi ve modern kadınlara her adımda güçlü bir duruş vaat ediyor. Şehir yaşamının dinamizmine uyum sağlayan çizme, bot ve ayakkabıların yer aldığı koleksiyonda, konfor ve şıklığı bir arada sunan modeller dikkat çekiyor.


Etiketler: vestibüler, Vestibüler, sistem, proprioseptif, hatta

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.