23 Ocak 2019 Çarşamba 10:30

GÜNDEM

Yıldız Holding Şirketleri Daha İyi Bir Gelecek İçin Çalışıyor

Yıldız Holding ilk sürdürülebilirlik raporunu yayımladı

Yıldız Holding Şirketleri Daha İyi Bir Gelecek İçin Çalışıyor
Yıldız Holding Şirketleri Daha İyi Bir Gelecek İçin Çalışıyor
Yıldız Holding Şirketleri Daha İyi Bir Gelecek İçin Çalışıyor
Yıldız Holding Şirketleri Daha İyi Bir Gelecek İçin Çalışıyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Yıldız Holding grup şirketlerinden pladis, Godiva, Ülker Bisküvi, Bizim Toptan, Şok Marketler, Besler Gıda, Kerevitaş ve Gözde Girişim’in sürdürülebilirlik faaliyetlerini içeren, Yıldız Holding’in ilk sürdürülebilirlik raporu yayımlandı. İsrafsız şirket modeli anlayışıyla ve “dünya, toplum ve ürün” başlıklarıyla hazırlanan raporda, sekiz şirketin üretimden tedarik zincirine kadar tüm süreçlerde izlediği sürdürülebilirlik yöntemleri ve gelecek yıllardaki hedeflerine yer verildi.

Birleşmiş Milletler’in 2015 yılında, toplumun karşı karşıya kaldığı zorluklara yanıt olarak ortak bir vizyon ortaya koymak için oluşturduğu Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne (SKH) bağlı kalınarak hazırlanan Yıldız Holding Sürdürülebilirlik Raporu, Holding’in Mutlu Et Mutlu Ol söylemi doğrultusunda geleceğe katkı sağlayacak taahhütlerini bir araya getiriyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜMEDEN TAVİZ VERMEDEN BAŞARILARIMIZI ARTIRACAĞIZ

Yıldız Holding Sürdürülebilirlik Platformu Başkanı Ali Ülker, “’Sürdürülebilirlik; Gelecek Nesillere Vaadimiz’ ilkesiyle çıktığımız yolda dünyamızın mevcut koşullarını iyileştirme, çalışanlarımız ve paydaşlarımızla birlikte güçlenerek toplum için değer üretme, ürünlerimizle topluma ilham verme taahhüdünde bulunduk. Ülker bünyesinde 2015 yılında ‘Bu Dünya Bizim’ diyerek başladığımız sürdürülebilirlik yolculuğumuzu, diğer grup şirketlerimizi de dahil ederek başarıyla devam ettiriyoruz. Amacımız, sürdürülebilir büyümeden taviz vermeden başarılarımızı artırmak ve yenilikçi yaklaşımlar geliştirerek gelecek nesillere ilham vermek” dedi.

Yıldız Holding Sürdürülebilirlik Genel Müdürü Begüm Mutuş ise “Yıldız Holding bünyesinde bu yıl ilk kez hazırladığımız Sürdürülebilirlik Raporu’nda, 2017 yılındaki çalışmalarımızın sonuçlarına yer verdik. Ancak bu raporu, sahip olduğumuz birikimin bir değerlendirmesi ve

taahhütlerimizin yer aldığı bir belge olarak görüyoruz. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında, Türk iş dünyasının önde gelen isimleriyle gerçekleştirdiğimiz Sürdürülebilir Gelecek İçin Liderler Zirvesi’nde olduğu gibi sürdürülebilir ve katma değeri yüksek üretimi teşvik etme konusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

YILDIZ HOLDİNG SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU’NDA ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

pladis’ten, şeker ve tuz oranını düşürme taahhüdü

Kakao çiftçilerini destekleyen Godiva’nın hedefi yüzde 100 sürdürülebilir kaynak tedariki

Godiva, daha kaliteli kakao üretimi ve kooperatiflerin gelişmesi için destek veren ve kâr amacı gütmeyen Dünya Kakao Vakfı (World Cocoa Foundation – WCF) üyesi olarak, 2020 çevresel hedeflerinden su ve karbon azaltımı hedeflerine ulaşarak bu hedeflerin ilerisinde bir performans gösterdi. Kakao tedarikini yüzde 100 sürdürülebilir kaynaklardan temin etme yolunda ise çalışmalarını sürdürüyor.

Atık oranı yüzde 8’i indirildi

Ülker Bisküvi: 2024 hedefleri kapsamında düzenli depolama alanlarına giden atık oranı yüzde 8’e indirildi. Enerji verimliliği alanında gerçekleştirilen projelerle, toplamda 9,9 milyon kWh enerji tasarrufu sağlandı.

Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına ağırlık verildi.

Ülker Bisküvi 2016 yılında 11,4 milyon TL seviyesindeki Ar-Ge ve inovasyon harcamalarını yüzde 13’ün üzerinde artırdı. Giresun ilindeki fındık çeşitliliğinin korunması ve daha sürdürülebilir yöntemlerle fındık üretimi için araştırmalar ve pilot uygulamalar hayata geçirildi.

Yaklaşık 10 yıldır Bahri Dagˆdas¸ Uluslararası Tarımsal Aras¸tırmalar Enstitu¨su¨’yle sürdürülen c¸alıs¸malar sonucunda Ali Agˆa adını verilen yu¨ksek verimli, hastalıklara ve kuraklıgˆa dayanıklı bir bugˆday tu¨ru¨ gelis¸tirildi ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tescillendi.

Bizim Toptan’ın Seç Marketler modeli hızla gelişiyor.

Bizim Toptan, İş Ortaklığı Tedarik Modeli’yle sistemdeki iş ortaklarına, tüm yasal hak sahipliği Bizim Toptan’a ait olan Seç Market isminin kullanım hakkı sunuldu. 2017 yılında Seç Marketlerin satış gelirleri Bizim Toptan’ın toplam satış gelirlerinin yüzde 6’sını oluşturdu. Ambalaj atıklarını kontrol altında tutmak ve mağazalarda müşterilerin plastik poşet kullanımını azaltmak üzere Poşetmatik uygulaması başlatıldı. 2017 yılında pilot uygulamayla başlayan projeyle poşet kullanımı yaklaşık yüzde 30 azaldı.

Stok gün sayısı geriledi, enerji verimliliği artırıldı

Şok Marketler, Müşterilere istedikleri ürünü seçerek, aynı gün için en yakın Şok Marketler’den hazırlanan paketleri alabilme avantajı sağlayan Cepte Şok uygulaması, 2017 yılında International Data Corporation (IDC) Perakende Teknoloji Ödülleri kapsamında ‘En İyi Dijital Kanallar Projesi’ ödülüne layık görüldü. 2015’te 37 gün olan stok gün sayısı 2017 itibariyle 31 güne düştü, mağazadaki stok bulunurluk oranı 2015’te yüzde 97,3 iken, 2017’de yüzde 98,6’ya yükseldi. Mağazalarda enerjiyi verimli kullanmak için geliştirilen projede, havanın reyon içerisinde tutulmasıyla merkez soğutma sisteminin yükü azaltıldı ve soğutmalı reyonlardaki floresanlar yerine LED floresanlar takıldı.

Yüzde 11 enerji verimliliğiyle, 2,3 milyon TL’lik tasarruf

Besler, Kurumsal Enerji Hareketiyle Sıfır Kayıp Yolculuğu ile yüzde 11 enerji verimliliği sağlanırken; 2,3 milyon TL’lik mali tasarruf kaydedildi. İSO Enerji Verimliliği ödüllerinde bu projeyle Besler Gıda 2017’de birincilik ödülüne layık görüldü. “Geleceğe Yatırım: Su” projesi kapsamında suyu en verimli şekilde kullanmak için hat revizyonları yapıldı. Yağmur suyu kullanımı, soğutma kuleleri ve proses buharı suyunun geri kazanımı projeleri sonunda su tüketimi ve birim üretim başına tüketilen su miktarı yarı yarıya azaltıldı. Besler’in Ar-Ge ve inovasyon harcamaları 2017 yılında, bir önceki yıla kıyasla yaklaşık 2,5 katına çıktı.

Kerevitaş’a Kadın Dostu İşyeri Ödülü

Kerevitaş, sözleşmeli tarım modeliyle 2017 yılında çalıştığı sözleşmeli çiftçi sayısını yüzde 16 oranında artırdı. Zirai hammadde alımının yüzde 89’unu sözleşmeli çiftçilerden temin eden şirket, sözleşmeli ve serbest çiftçilerden alınan hammadde miktarını da 2015 yılına oranla yüzde 42 artırarak 123 bin tona ulaştırdı. TÜBİTAK işbirliğinde, dondurulmuş ürünlerin besin değerleri ile ilgili karşılaştırmalı bir araştırma gerçekleştirildi. Manav ürünleriyle karşılaştırılan dondurulmuş ürünlerin, daha yüksek C vitamini ve beta karoten değerlerine sahip olduğu görüldü. Su kaynaklarının verimli kullanılması amacıyla 2017 yılında 5,4 milyon ton daha az su harcanırken, yaklaşık 680 bin TL’lik tasarruf sağlandı. Ayrıca 2017’de 1,7 milyon kWh daha az enerji kullanıldı.

Kerevitaş, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi ve özellikle işverenlerde duyarlılığın artırılması amacı taşıyan Kadına İş’te Fırsat Eşitliği Projesi’ne de katıldı. HAK-İŞ Konfederasyonu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) tarafından yürütülen Sosyal Diyalog Yoluyla Kadın Dostu İşyerlerini Belgelendirme Projesi kapsamında Kadın Dostu İşyeri Ödülü kazanıldı. Kerevitaş 2017 yılında 1 milyon TL’nin üzerinde Ar-Ge ve inovasyon yatırımı gerçekleştirdi.

Lorbi Tanıtım ve Halkla İlişkiler

İlginizi Çekebilir

Yeni Porsche Taycan İçin Apple Music İle Bir İlke İmza Atıldı

Porsche’nin tamamen elektrikli ilk spor otomobili Taycan, Apple müzik dinleme servisi Apple Music uygulamasının entegre edildiği ilk otomobil oldu. Bu sayede Taycan kullanıcıları 50 milyondan fazla şarkıya ve binlerce müzik listesine diledikleri zaman erişebilecekler.


In Street 117’İnci Mağazasını Konya Kent Plaza Avm’De Açtı Ve Görselleri

Dünyaca ünlü spor markalarının onlarca çeşit sneaker modelini ulaşılabilir fiyatlarla tüketiciyle buluşturan In Street, Konya’daki mağazasının açılışını gerçekleştirdi. Konya Kent Plaza AVM’de açılan mağaza ile In Street’in Türkiye’deki mağaza sayısı ise 117’ye yükseldi.


Nikki Beach Resort & Spa Bodrum’Da Cafe Nikki’Nin Özel Lezzetleri Ve Kokteylleriyle Kendinizi Şımartın

Nikki Beach Resort & Spa Bodrum’da


Huawei Emuı 9.1 İle Akıllı Telefonunuzu Bir Üst Seviyeye Taşıyın

EMUI 9.1


Kerevitaş İkinci Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Yıldız Holding’in Borsa İstanbul’a kote ikinci büyük gıda firması olan Kerevitaş, 2019’un ilk yarısında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 47,2’lik artışla 198,3 milyon TL’lik konsolide FAVÖK (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kârı) elde etti.


Etiketler: yüzde, 2017, yılında, Holding, için

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.