19 Nisan 2017 Çarşamba 14:58

MUTFAK

Yin Yang Felsefesi ile Beslenme Dengenizi Keşfedin

Yin Yang Felsefesi ile Beslenme Dengenizi Keşfedin
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Yin Yang felsefesi, hayatta her şeyin bir dengeden ibaret olduğunu söyler. İyi ile kötü, gündüz ile gece, aydınlıkla karanlık, az ile çok... Mutlak iyilik ve mutlak kötülük tek başına var olamayacağı gibi her biri eşit şekilde birbirini var eder. Bu felsefe beslenme konusunda da karşımıza çıkıyor. Yemek.com, vücudun dengesini sağlamak için özellikle Uzak Doğu'da çok tercih edilen yin ve yang beslenme biçimine dair merak edilen tüm detayları Vücudun da Bir Dengesi Var: Yin ve Yang Beslenme Nedir? başlığı altında derledi.


Yin ve yang felsefesine giriş

Bu felsefeye ilk olarak Çin'de M.Ö. 2800'lü yılların yazmalarında rastlanıyor. Sonrasında ise geleneksel Çin tıbbına yönelik kaynaklarda karşımıza çıkmaya başlıyor. Her şeyin iki kutuplu olduğu ve bu kutupların birbirine karşıt olduğu düşüncesi, yin ve yang felsefesinin temelini oluşturuyor. Bu karşıtlıkların birbirine muhtaç ve bağlı olduklarına, sürekli olarak birbirlerine dönüştüklerine inanılıyor. Hayat ve vücudumuz da bu denge içerisinde hareket ediyor. Örneğin vücudumuzdaki denge bozulursa hastalıklar beliriyor. Hastalıklardan kurtulmak için ise bu felsefenin gerekliliklerine göre harekete geçmek gerekiyor.

Yin ve yang tarzı beslenme

Yin ve yang tarzı beslenme için öncelikle bu özellikteki gıdaların hangileri olduğunu ve vücudun hangi özellikte olduğunu bilmek gerekiyor.
Çin inancına göre besinler 3'e ayrılıyor: Yin besinler, yang besinler ve nötr besinler. Bunlar şu şekilde sıralanıyor:


YİN GIDALAR

Badem, elma, kuşkonmaz, enginar, muz, arpa, tofu, soya filizi, brokoli, lahana, kereviz, midye, mısır, mısır unu, yengeç, salatalık, ördek, balık, üzüm, bal, dondurma, limon, mantar, istiridye, portakal, deniztarağı, nane çayı, ananas, çilek, soya fasulyesi, beyaz şeker, domates, su


YANG GIDALAR

Dana eti, karabiber, esmer şeker, tereyağı, peynir, tavuk, tavuk ciğeri, kırmızıbiber, çikolata, kahve, yumurta, füme balık, sarımsak, yeşilbiber, kaz eti, kuru fasulye koyun eti, pırasa, soğan, fıstık ezmesi, fıstık, patates, tavşan eti, hindi, ceviz, viski, şarap

NÖTR GIDALAR

Ekmek, havuç, karnabahar, vişne, yağsız tavuk eti, hurma, süt, şeftali, bezelye, erik, kuru üzüm, esmer pirinç, haşlanmış beyaz pirinç Vücudunuzun yin veya yang özelliklere sahip olduğunu nasıl anlarsınız? Yin ve yang ayrımında, pasif olan Yin’i kan, vücut dokusu, iç, beden, soğuk, derinlikler, dişi gibi kelimeler tanımlıyor. Aktif olan Yang’ı tanımlamak için ise hareket, vücut enerjisi, aydınlık, sıcak, zihin, dış, erkek kelimeleri kullanılıyor. Genel bir değerlendirmeyle, vücudumuzun dışı yang, içi yin olarak kabul ediliyor.


Bir kişinin yin mi yang mı olduğu ise doğduğunda belli oluyor. Bu beslenme tarzını benimsemek ve uygulamak için de önce vücudun hangi özellikte olduğunu bilmek gerekiyor. Bunu belirlemek için en güvenilir yöntem, bu alanda uzmanlaşmış birinden yardım almak. Ancak böyle bir imkan yoksa, kimi belirtiler de vücudun yin mi, yang olduğunu ortaya koyuyor. İşte yin ve yang vücutları tanımlayan bazı özellikler:


Yin: Cilt rengi çok canlı değil, aksine soluktur. El ve ayakların yanı sıra vücut genelde soğuk olur. Halsizlik baş gösterebilir. Susuzluk çekilmez. İdrar çok ve rengi açıktır.
Yang: Cilt rengi genelde kırmızımsı, pembemsi ve canlıdır. El ve ayaklar sıcak olur. Yüzü belirli zamanlarda ateş basar. Geceleri terleme olabilir. Kabızlık, zaman zaman baş dönmesi, ağız kuruluğu, susuzluk gibi belirtiler vardır. Sabırsızlık ve asabiyet baş gösterebilir.


Ne yiyeceğinizi nasıl seçersiniz?

Yin yang tarzı beslenmenin temel prensibi basit. Fazlaca yang etkisindeyseniz, yin sebzelerle beslenerek denge sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde vücuda ısı veren besinlerle yang etkisi verilebilir.


Bu felsefedeki kutupsal beslenme tarzını aslında modern çağda farklı başlık altında görebiliyoruz. Örneğin alkali beslenme ve zıttı asidik hayvansal beslenme tarzları, yin ve yang tarzı beslenmeye çok benzer. Tabii ki yin ve yang felsefesinde tam olarak "etlerin hepsi yang'dır, sebzeler de yin'dir" denemez ama en azından mevcut ayrıma göre bir beslenme tarzı belirlenebilir.

İlginizi Çekebilir

Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti Ödeme Kanallarına Yapı Kredi De Katıldı

Avrasya Tüneli ve Yapı Kredi Bankası arasında gerçekleştirilen iş birliği ile sürücüler, geçiş ücretleri ve ihlalli geçiş cezalarını kolayca ödeyebilecek. Yapı Kredi Bankası’nın tüm şubelerinden yapılabilecek ödemeler ayrıca mobil şube ve internet bankacılığı kullanılarak 7 gün 24 saat gerçekleştirilebilecek.


20 Bin Kişi Türkistan Pilavına Akın Etti

Zeytinburnu Belediyesi’nin bu yıl 5’incisini düzenlediği “Radyo Festivali ve Yöresel Tatlar Şöleni”nde, 20 bin vatandaşa Orta Asya’nın meşhur lezzetlerinden Türkistan pilavı İkram edildi.


Üniversite Öğrencileri Yarışı Başarıyla Tamamladı

5. Aksaray Ihlara Klasik Otomobil Festivali’ne katılarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren İstanbul Rumeli Üniversitesi Klasik Araçlar ve Hobi Kulübü, restorasyonu öğrenciler tarafından gerçekleştirilen 1967 Model Volkswagen ile yoğun ilgi gördü.


Basın Bülteni Yapı Kredi Portföy’E Tspb’Den Ödül

Her yıl artarak devam eden başarılarımızı sürdüreceğiz.


Mıckey Çocuklara Bayram Sürprizi Yaptı

- İstanbul’un 6 farklı bölgesindeki devlet okullarından 8-11 yaş aracılığında 100 öğrenci ile gerçekleştirilen #DisneyleKendineİyiBak projesi ile Disney, Türkiye’de ilk kez gönüllü şirket çalışanlarının aktif rol oynadığı bir Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesi hayata geçirdi.


Etiketler: yang, beslenme, olduğunu, için, Yang

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.