16 Nisan 2019 Salı 10:49

GÜNDEM

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Masadayız Başlıklı Panel Düzenledi

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD), Avrupa Birliği Yerel STK’lar hibe fonu kapsamında “Masadayız” başlıklı bir panel düzenledi. YKKD Başkanı Hande Yaşargil’in moderatörlüğünde gerçekleşen panele; Akiş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, Klimasan Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Güçlü Onur, Klimasan Yönetim Kurulu Üyesi Selim Hamamcıoğlu, Akiş GYO Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş ve Mutlu Akü Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Tülin Karabük konuşmacı olarak katıldı.

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Masadayız Başlıklı Panel Düzenledi
Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Masadayız Başlıklı Panel Düzenledi
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin Avrupa Birliği Yerel STK’lar hibe fonu kapsamında düzenlediği “Masadayız” panelinde konuşmacılar, yönetim kuruluna bağımsız üye olarak atanma hikayelerini ve yönetim kurulu tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Akiş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, 2011’de Sermaye Piyasası Kurulu’nun çıkardığı halka açık şirketlerde yönetim kurulu üyeliği mecburiyetinin getirilmesinin önemli bir devrim olduğunu belirtti. Ahmet Dördüncü sözlerine şöyle devam etti: “Bağımsız yönetim kurulu üyesi niye var? Azınlık haklarını orada temsil ediyor olmak ne demek? Daha önceki yönetim kurullarında hiç kimse bir şey söylemezdi, bir tek yönetim kurulu başkanı bir şey söyler, öteki üyeler bir şey söylemek için yönetim kurulu başkanının kaşına bakarlar, kaşı oynuyorsa ona göre pozisyon alırlardı. Yönetim kurulları böyle olurdu”. Dördüncü; “Bağımsız yönetim kurulu üyesi olduğunuzda ne arıyorsunuz diye soracak olursanız, özgüven arıyorum. Özgüven derken, oradaki yönetimin karşısına çıkarak, sadece azınlık haklarını korumak için değil şirketin menfaati, şirketin doğru yolda gitmesi için sorgulayacak ve bunu sorgulayacak derinliği, bilgisi olanları, iş dünyasıyla alakalı sorular sorabilecekleri kastediyorum. Gerektiğinde ben hemfikir değilim, böyle imza atamam diyebilmeli. Bağımsız yönetim kurulu üyesi olmanın en önemli yanının özgüven olduğunu düşünüyorum. Gerektiğinde ortak da olsa yönetimde de olsa ‘bu iş böyle olmamalı’ diyerek meydan okuyacak insanlar gerekli. Biz erkekler olarak sizden çok şey öğreneceğiz, çok şey öğrenmemiz gerekiyor. Sizin de erkeklerden bir şey öğrenmeniz gerekiyorsa o da özgüven. Kadınların her şeyi en doğru şekilde yapmak için vakit kaybettiklerini görüyorum. Ben Akkök’te icra kurulundayım ve ekip arkadaşlarım ağırlıklı olarak kadın. Böyle bir ortamda çalıştığınız zaman çok rahat gözlem yapma fırsatınız oluyor. Çok güzel bir söz var ‘tek kanatlı kuş uçmaz’. Bugün demografiye bakıyorsunuz dünyanın yüzde 50’si kadın. Bizde hakikaten çok kabiliyetli, çok donanımlı kadın adaylar var. Bu aslında kadınların sorunu değil. Erkeklerin bu işe kadınlardan daha çok sarılıyor ve onları yukarı taşıyor olması lazım. Toplumsal cinsiyet eşitliğinden yola çıkarsak şimdi konuştuğumuz yönetim kurullarında kadın, yönetim seviyelerinde kadınların da önünü daha çok açabiliriz. Benim kadınlara önerim pragmatik ve özgüvenli olmaları.”

Klimasan Yönetim Kurulu Üyesi Selim Hamamcıoğlu; 5 kişiden oluşan Klimasan Yönetim Kurulu’nda 2 bağımsız üyenin de kadın olduğuna dikkat çekti. Hamamcıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Farklı sektörlerden insanların bize yeni perspektifler katacağını düşündüğümüz için iki kadın bağımsız yönetim kurulu üyemizi de farklı sektörlerden seçtik. Beyaz yaka çalışan sayısında kadın erkek oranımız yönetim kurulu üyeliğinde olduğu gibi yüzde 60 erkek, yüzde 40 kadın. Bu oran Türkiye ortalamasının üzerinde ancak daha gidecek yolumuz var. Kadın mavi yaka çalışanlarımızın sayısı da her yıl giderek artıyor, kadın çalışan sayımızda her yıl yüzde 12 ile 15 oranında bir artış var. Mavi yaka çalışanlarımızda kadınların işe devamlılığı erkek çalışanların 3 katı oranında daha fazla. Kadın çalışanlarımız çok daha uzun süre çalışıyorlar.” Hamamcıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz istediğimiz kadar şirketlerde kadın yönetim kurulu üyeleri sayısını artırmaya çalışalım. Türkiye’nin aile demografik yapısına baktığınızda, bir kere biz bir Anadolu kavmiyiz ve bundan 80 yıl öncesine baktığımızda kadınların ikinci planda kaldıklarını ve Atatürk dönemi ile birlikte öne çıktıklarını görüyoruz. Bu konuda öncelikle ciddi bir şekilde geriye bakmamız gerektiğini düşünüyorum. İkincisi ise biz istediğimiz kadar şirketlerde kadın yönetim kurulu üye sayısını artırmaya çalışalım, Türkiye’deki şirketlerin hali hazırda yüzde 70’i aile şirketi. Bunlarda da eğer kalifiye çocukları kadın ise yönetim kuruluna giriyorlar. Anadolu’daki şirketlerde kadın yönetim kurulu üyesi olmak oldukça zor. Türkiye’deki gerçek bu ve bunu akıntıya karşı kürek çekmek olarak tanımlıyorum. Çarpışmadan hiçbir şey olmuyor. Benim kadınlara en büyük tavsiyem seslerini yükseltmeleri. Kadınların kendine güvenmeleri önemli. Biz Klimasa olarak tüm iş süreçlerinde cinsiyete değil yapılacak işe, performansa ve hakikaten özveriye bakıyoruz. Klimasa özelinde söyleyecek olursak kadınların çok daha yüksek bir performansla çalıştıklarını görüyorum. Çünkü kendini ispat etmek istiyorlar ve yüzde 120 performansla çalışıyorlar.

YKKD Başkanı Hande Yaşargil’in moderatörlüğünde gerçekleşen panele ayrıca Klimasan Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Güçlü Onur, Akiş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, Akiş GYO Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş ve Mutlu Akü Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Tülin Karabük konuşmacı olarak katıldı. Panelde konuşmacılar, yönetim kuruluna bağımsız üye olarak atanma hikayelerini ve yönetim kurulu tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Hakkında:

Programın hedefleri

İlginizi Çekebilir

Turkish Cargo’Dan Mars Hava Ve Deniz Kargo’Ya Ödül

Mars Hava ve Deniz Kargo, Turkish Cargo ile en çok taşıma yapan ilk beş şirket arasında yer aldı. Turkish Cargo’nun bu yıl 9.’sunu düzenlediği Acente Ödülleri Töreni’ne katılan Mars Hava ve Deniz Kargo CEO’su Selmin Kahraman aldıkları ödülü şöyle değerlendiriyor: “Havayolu taşımacılığı Mars Hava ve Deniz Kargo olarak üzerinde titizlikle durduğumuz bir işkolu. Bu alanda sahip olduğumuz geniş iş hacmi doğrultusunda Turkish Cargo ile en çok taşıma yapan şirketler arasında yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da geleneği bozmadığımız için gururluyuz.”


Kanser Ve Bağışıklık İlaçları Pazarı İkiye Katlanıyor

KPMG'nin hazırladığı İlaç Sektörel Bakış 2019 raporuna göre gelecek 5 yılda temel tedavi alanlarında satışı en fazla artacak ilaçlar onkoloji alanında. Onkoloji ilaçlarını, aşılar ve organ nakli ile kemoterapi sonrasında kullanılan bağışıklık baskılayıcılar (immünosupresanlar) takip edecek. Türkiye’de ilaç sektörü ise aldığı Ar-Ge yatırımları ölçüsünde büyüyecek.


Lonca Girişimcilik Merkezi Dördüncü Döneme 11 Startup’La Başladı

Teknoloji odaklı ve ölçeklenebilir iş fikirlerinin ülke ekonomisine kazandırılması amacıyla Kuveyt Türk tarafından kurulan Lonca Girişimcilik Merkezi, yüzlerce başvuru arasından seçtiği 11 girişimciden oluşan ekiple dördüncü dönemine başladı. Yeni dönem ekiplerinin tanıtım toplantısı, Lonca’nın ilk döneminden itibaren girişimcilere Türkiye’nin çeşitli illerinde çalışma alanı sağlayan Workinton’un Sapphire ofisinde gerçekleştirildi. Toplantıya, Kuveyt Türk Bankacılık Servis Grubundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz, Workington CEO’su Cihan Seyithanoğlu, mezun girişimciler, yeni dönem girişimciler, Kuveyt Türk’ün iş ortakları ve davetliler katıldı.


Çukurcalı 37 Çocuğun Hayali Kitap Oldu! "Zap Suyu Düşleri" Adlı Kitap Okurlarla Buluştu

Hayy Kitap bünyesinde yazar Elif Ayla ve çizer Elif Yemenici'nin rehberliğiyle Hakkari Çukurcalı 36 çocuğun kaleme aldığı "Zap Suyu Düşleri" adlı kitap okurlarla buluştu.


Lg, Ses Deneyimlerini Kökünden Değiştiriyor

LG Electronics Hakkında:


Etiketler: yönetim, kurulu, kadın, Yönetim, Kurulu

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.