16 Nisan 2018 Pazartesi 12:25

SAĞLIK

Yüksek Tansiyon Riskini Süt İçerek Azaltın

Kalp ve damar sağlığını olumsuz etkileyen yüksek tansiyon riskine karşı uzmanlar süt içilmesini öneriyor. Yapılan araştırmalarda, bireylerin çocukluktan itibaren düzenli süt içmeleri durumunda yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen yüksek tansiyon görülme olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor.

Yüksek Tansiyon Riskini Süt İçerek Azaltın
Yüksek Tansiyon Riskini Süt İçerek Azaltın
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Yapılan bilimsel çalışmalar; kalsiyum, magnezyum ve fosforun az tüketiminin bireysel veya toplumsal olarak hipertansiyon sıklığı ile ilişkili olduğunu gösteriyor. Sütün yüksek kalsiyum ve potasyum içeriği ile kan basıncı ve hipertansiyonun dengelenmesinde önemli bir besin kaynağı olduğu bildiriliyor. Hipertansiyon hastaları az yağlı ya da yağsız süt tüketerek kan basıncını kontrol altına alabiliyor.Azalan kalsiyum alımının arteriyel kan basıncını artırdığına dikkat çeken Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, şunları söyledi: “Kalsiyum, magnezyum ve fosfor minerallerinin alımı artırılarak kan basıcında azalma sağlanabilmektedir. Kalsiyum denince aklımıza gelen ilk besin öğesi süttür. Optimal kan basıncının sağlanmasında ve sağlığın devam ettirilmesinde günde 3-4 porsiyon süt ve ürünlerinin tüketimi öneriyoruz.”

Prof. Dr. İnanç, ayrıca sekiz hafta süren ve belirli bir beslenmenin uygulandığı “Hipertansiyonu Durdurmak Üzere Besinsel Yaklaşımlar” (DASH) çalışmasında, yağsız ve az yağlı süt ürünleri içeren, meyve ve sebzeden zengin, yağdan ve kolesterolden yoksun proteini hafif artırılmış bir diyetle, erişkinlerde kan basıncının 5.5/3.0 mmHg düşürüldüğünün görüldüğünü kaydediyor.

İlginizi Çekebilir

Netflix, Başrollerinde Michael Peña Ve Diego Luna’In Yer Aldığı Narcos Mexico’Nun İlk Görüntülerini Paylaştı

Netflix, başrollerinde Michael Peña ve Diego Luna’ın yer aldığı Narcos: Mexico'nun ilk görüntülerini paylaştı


Gönül Köprülerinin Mimarı Uşak Belediyesi

Uşak Belediyesi, şehit ve gazi aileleri için Güneydoğu Anadolu gezisi düzenledi. Uşak Şehit ve Gazi Aileleri Dayanışma ve İnsan Hakları Derneği tarafından hazırlanan ve Uşak Belediyesi tarafından hayata geçirilen proje ile Uşaklı şehit aileleri Diyarbakır, Gaziantep, Mardin ve Şanlıurfa’daki şehit ailelerini ziyaret etti. Kültürel varlıkların da gezildiği program sonrası değerlendirmelerde bulunan aileler, bu tür etkinliklerin milli birlik ve beraberlik duygusunu arttırdığını ifade ettiler


Rusya’Da Düzenlenen 2018 Fıfa Dünya Kupasında Harcamaların Yarısı Temassız Olarak Gerçekleşti Bb 18.07.2018

Visa’nın verilerine göre FIFA Dünya Kupası™ boyuncastadyumlar içinde en yüksek harcamayı, ABD ve Meksika’dan gelen taraftarlar gerçekleştirdi.


Head&Shoulders Sularımızın Temizliği İçin Harekete Geçti!

Head&Shoulders, plastik atıkların geri dönüşümünü desteklemek için başlatmış olduğu sosyal sorumluluk kampanyası ile sularımızın kirliliğine dikkat çekerken, “Dünyanın İlk Geri Dönüştürülmüş Şampuan Şişesi” ile P&G’nin geri dönüştürülmüş plastik kullanımını ikiye katlama hedefinde önemli bir adım daha attı.


Dansı, Müziği Ve Yılanlarıyla 90’Lara Damgasını Vuran Tuğçe San Red Bull.Com’A Konuştu

RedBull.com’un yeni röportaj serisi ‘Şimdi Neredeler?’ bir neslin çocukluğuna damgasını vuran isimlerin şimdi ne yaptıklarını araştırıyor ve 80’ler ve 90’larda yetişmiş neslin unutulmazlarına yer veriyor. Boynunda yılanları, dansları ve o yılların ötesinde müziğiyle 1990’ların ortalarında müzik dünyasını alt üst eden Tuğçe San’ın bugünü ve görkemli geçmişi www.redbull.com adresinde Melis Danışmend’in yaptığı söyleşide yer alıyor.


Etiketler: kalsiyum, magnezyum, besin, yağlı, yağsız

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.