15 Şubat 2019 Cuma 12:22

GÜNDEM

Zyxel’Den Türkiye'nin Yeni Nesil Mühendisi Kızları Projesine Destek

| Barbaros Mah. Dereboyu Cad. Ağaoğlu My World Andromeda Residence C4 Blok No: 12 Ataşehir 34746 | İstanbul, Türkiye | Tel +90 0216 688 69 98 /| GSM +90 543 320 31 13 firuze.kaymaz@alyailetisim.com

Zyxel’Den Türkiye'nin Yeni Nesil Mühendisi Kızları Projesine Destek
Zyxel’Den Türkiye'nin Yeni Nesil Mühendisi Kızları Projesine Destek
Zyxel’Den Türkiye'nin Yeni Nesil Mühendisi Kızları Projesine Destek
Zyxel’Den Türkiye'nin Yeni Nesil Mühendisi Kızları Projesine Destek
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Eğitim alanında kurumsal sosyal sorumluluk projelerine ağırlık veren Zyxel, “Türkiye’nin Yeni Nesil Mühendis Kızları Projesi” için kolları sıvadı. İstanbul’da çeşitli liselerde düzenleyeceği seminerlerle, genç kızları ağ mühendislik alanında eğitim almaya teşvik edecek olan Zyxel Türkiye Yöneticileri, projenin ilerleyen aşamalarında devlet üniversitelerinde elektrik- elektronik, bilgisayar ve endüstri mühendisliği alanında eğitim gören öğrencilere burs ve staj imkânı da sunacak. Zyxel Marka ve Pazarlama Müdürü Özden Aliyagiç Uyar, geçen sene pilot uygulama kapsamında Yıldız Teknik Üniversitesi ve Gedik üniversitesi ile projeye start verdiklerini, 2019 yılı itibarıyla ise liseleri de projeye dahil ettiklerini açıkladı.

Uyar sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz yıl, üniversitelerde mühendislik eğitimi alan öğrencileri mezun olduktan sonra ağ mühendisliği, yapay zeka, yazılım mühendisliği, siber güvenlik gibi iş kollarına yönlendirmiştik. Bu sene ise ilk olarak Doğa Koleji Acarkent Kampüsü bünyesinde eğitim alan öğrencileri projemize dahil ettik. Onlara bir nevi mentorluk da yapmak istiyoruz. Okulun t-MBA (MBA for teenagers) eğitim modeliyle öğrencileri geleceğe hazırlaması, Acarkent Doğa Kolejinin sahip olduğu IB (Uluslararası Bakalorya) Diploma Programı ile öğrencilerin evrensel eğitim almasına olanak tanıması bu projede onlara destek vermemize vesile oldu. İstanbul’daki çeşitli üniversitelere ek olarak fen ve teknoloji liseleri ile de irtibata geçtik ve Türkiye genelinde dönüşüm projemizi başlattık. ”

Mühendislik alanlarında problemlerin çözümünde kadın bakış açısına ihtiyaç var

Tüm mühendislik alanları ülkemiz için son derece değerli olmakla birlikte ağ mühendisliği alanında çok az kadın mühendis bulunduğunu vurgulayan Uyar şöyle konuştu:

“Kız öğrencilerin bilişim teknolojilerine, özellikle ağ mühendisliği alanına yönlendirilmesini ülkemizin geleceği ve iş dünyasında kadın - erkek dengesinin sağlanması için önemli buluyorum. Mühendislik okuyan kız öğrencilerin oranının en az yüzde 50 olmasını hedeflemeliyiz.”

mühendisliği saygın bir meslek

“Şu ana dek daha çok erkeklerin sahiplendiği bir meslek olan ağ mühendisliği; kurumsal şirketlerde ve kamu kurumlarında en saygın meslekler arasında yer alıyor. Ağ mühendisleri, bilgisayar ağının kurulması, işletilmesi, yönetilmesi görevlerini yürütürken, iç ve dış siber saldırılara karşı kurum ağının korunması ile ilgili tedbir ve önlemlerin alınması görevlerini üstleniyorlar. Kurumlar için ağ altyapısının kritik öneme sahip olduğu günümüzde ağ mühendisliği genellikle erkek mesleği olarak algılanıyor. Ancak bilişim teknolojileri alanında çok sayıda kadın yazılım mühendisi görev alırken, kadınların ağ mühendisliği alanını tercih etmemeleri şirketlerdeki kadın - erkek çalışan oranı açısından dengesizlik oluşmasına neden oluyor.”

Amacımız destek olduğumuz kızları ulusları şirketlerde yönetici olarak görmek

“Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) verilerine göre, İnşaat Mühendisleri Odası'nın 106.000 kayıtlı üyesinden 11.000'i, Makine Mühendisleri Odası'nın 103.700 üyesinden ise 9,492'si kadın. Ancak bu sayının yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Ağ mühendisliği alanında kadın personel çok az. Başlattığımız bu sosyal sorumluluk projesi ile Zyxel Türkiye olarak her sene daha çok kızımıza destek olmak istiyoruz.Gençlere mentorluk hizmeti vermenin dışında,burs, staj ve iş imkanı sunmak da hedeflerimizin arasında yer alıyor. Amacımız destek verdiğimiz genç kızları ilerde uluslararası ofislerimizde yönetici olarak görmek. Kızlarımızın daha çok özgüven sahibi olması ülkemizin geleceği için çok önemli. Hepimiz biliyoruz ki mühendislik mesleği eğitiminden iş hayatına kadar kadınlar için çok zorlu koşullar içeriyor. Ancak bizim gibi firmaların da cesur ve lider kadınlara ihtiyacı bulunmakta. Kadınlar aynı anda birden çok görevin üstesinden gelebilme ve üstün duygusal zekâ yeteneği ile fark yaratabiliyor.

Nesnelerin İnterneti kavramı ile 21. yüzyılın yeniden şekillendiğini ve kuralların yeniden yazıldığını vurgulayan Uyar sözlerini şöyle noktaladı:“Artık önümüzde dev bir ekosistem bulunmakta. Bu yeni dünyada sistemin ihtiyacı olan yetenek havuzuna destek olmak önceliklerimiz arasında bulunuyor. Kadınların ekonomiye daha nitelikli görevlerle daha fazla katkı sağlaması ülkemizin geleceği için kritik bir öneme sahip.

2030 yılında dünya genelinde 800 milyon işi makineler yapacak

“Otomasyon ve yapay zekâ teknolojileri alanında yaşanan ilerlemenin sonucu olarak, 2030 yılına dek dünya genelinde 800 milyon işin makineler ile yapılacağı tahmin edilmekte Bu da belli bir miktar insanın işlerini kaybedeceği anlamına geliyor. Bir taraftan bazı iş dalları tarih olurken bir taraftan da yeni iş kolları için fırsatlar doğuyor. Bizler de hem kendimizi hem de gençlerimizi ve çocuklarımızı bu geleceğe hazırlamalıyız. Projemizin ülke geleceğine katkısına olan inancım sonsuz.”

İlginizi Çekebilir

Vans Dekupe Görselleri

Sevgiler


Puma, E Spor’A Futbolıst İle Giriş Yapıyor

PUMA ve Futbolist Uluslararası Başarılar için Bir Arada


Kadınlar Daha Sık Yaşıyor, Kliniğe Erkekler Gidiyor!

Kadınlar daha sık yaşıyor, kliniğe erkekler gidiyor!


Amazon Dash Yenilemeli Lg Thinq, Ifa 2019'Da Ev Konforunu Bambaşka Bir Seviyeye Taşıyor

LG Electronics Hakkında:


Filenin Sultanları'nın Avrupa Şampiyonası Serüveni Başlıyor!

P&G’nin lider kadın bakım markası Orkid’in Cesaret Sponsoru olduğu A Milli Kadın Voleybol Takımımız, Avrupa Şampiyonası yolculuğuna başlıyor. 23 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında, içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu dört ülkenin ortaklaşa düzenleyeceği turnuvada, Filenin Sultanları birbirinden güçlü rakipleri karşısında şampiyonluk için ter dökecek.


Etiketler: mühendisliği, için, alanında, olarak, kadın

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.